Türk Dünyası Sanatçıları, Adana’da buluştu. | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi
SON DAKİKA

İLAÇ SADECE ECZANEDE SATILABİLİR!

Gündem, Sağlık, Siyaset

Türk Dünyası Sanatçıları, Adana’da buluştu.

Bu haber 04 Aralık 2022 - 18:15 'de eklendi ve 98 views kez görüntülendi.

ÇED Çukurova Edebiyatçılar Derneği Başkanlığı tarafından düzenlenen  7.Uluslararası Çukurova’da  Türk Dünyası Şiir ve Müzik Festivali, beş gün sürdü. Festival etkinliklerine  10 ülkeden ve Türkiye  geneli 200 ‘e yakın şair, sanatçı ve yazar katıldı.

 

Çukurova Edebiyatçılar Derneği Başkanı Halise Tekbaş tarafından organize edilen programa  yüzlerce sanatçı katıldı. 7. Uluslararası Çukurova da Türk Dünyası Şiir ve Müzik Festivali  aylarca hazırlıkları sürdüren  Tekbaş’ Amacımız Dünya da Türkçe konuşan kardeşlerimizle bir araya gelmek. Türk Dünyası ve Türkçe konuşanlarla birlik ve beraberliğimizi sağlamak ve aynı çatı altında tarihe Türkçe’yi konuşan kardeşlerimizle birliğimizi büyütmek. Amacımız yıllardır birbirimizden uzak kaldığımız kardeşlerimizle kucaklaşmak ve gönül köprüsünü genişletmek, diye konuştu.

ÇED   tarafından her yıl düzenlenen 7. Uluslararası Çukurova’da Türk Dünyası Şiir ve Müzik Festivali  programa hızlı  başladı. Ve ülkemizin değişik illerinden yaklaşık 200 şair, sanatçı ve yazarın katıldığı festival, Atatürk Anıtı’nda saygı duruşu  ve İstiklal Marşı okunarak başladı ve Türk Dünyasından katılan Azerbaycan,  Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Rusya federasyonu Türkleri, Türkmeneli, Kerkük, Erbil Irak, Batı Trakya, Kırım,  Kıbrıs, Almanya, Hollanda ve Türkiye’nin değişik illerinden  katılan yüzlerce sanatçı, şair Adana da Mustafa Kemal Atatürk’ün önünde özlem giderdiler.

Atatürk Parkında topluca aile fotoğrafının çekilmesinin ardından Adana Valisi Sayın Süleyman Elban, Büyükşehir Belediyesi, Seyhan Belediyesi ziyaretleriyle devam etti. Ve serbest zamanda Adana’nın değişik yerleri gezildi.

Akşam Selman-ı Pak  Kültür Merkezinde Türk Dünyası  ve Türkiye geneli katılan sanatçılar  şiir ve şarkılar okuyarak geceye damgasını vurdular.

Salih Aydoğdu’nun sunumunu üstlendiği etkinlikte şairler kendilerine ait şiirlerini okudu. Sanatçılar Rabia Ece Aydoğdu, , Aynura Abdıraxmanova,  Venera Saqındıkova,  Aygün Akbaba, Eren Erdinç Erbasan, Şarşenbay Ajıbekov, Hüseyin Gözəloğlu, Özkan Hüseyin, Süleyman Bektaş, İsmail Bunduk ve Halide Göksoy müzik ziyafeti çekti

Festivalin  iki. Günü Karataşı gezisi ve etkinlikleriyle devam etti. Karataş Belediye Başkanı, katılan şair sanatçılarla tek tek ilgilendi.

Festivalin Üçüncü  günü tarihi Misis Köprüsü, Çukurova Belediyesi tarafından yapılan Azerbaycan parkı ve kültür gezisi ile devam etti.

Dördüncü günü Karaisalı ilçesinde tarihi Varda Köprüsü gezildi akşam da etkinlilere geçildi.

Programda konuşma yapan Karaisalı Belediye Başkanımız Saadettin Aslan, ” Sizler, gelecekte Türk bekasının en önemli görevini yapıyorsunuz. Din, vatan, millet, bayrak sevgisini en kolay, en anlaşılır bir şekilde yazı ve görsel metinlerle iletmektesiniz. Bunun emeğini çeken sizlersiniz. Bizler bayrağımıza ve dinimize sahip çıktığımız zaman, hiç kimse bu vatanı bölemeyecektir. Bilgi, kültür ve eğlence açısından bizlere böyle güzel bir gün yaşattıkları için sanatçı misafirlerimize teşekkür ediyorum” dedi.

Çukurova Edebiyatçılar Derneği Başkanı Halise Tekbaş ise, “Bizi bize bağlayan, bizi biz yapan edebiyattır. Edebiyatı yaşatmak için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz” dedi.

Festivalin sonunda ise Çukurova Edebiyatçılar Derneği Başkanı Halise Tekbaş, Karaisalı Belediye Başkanımız Saadettin Aslan’a sanata ve sanatçıya verdiği katkılarından dolayı plaket takdim etti.

 

Festivalin beşinci günü Kozan Belediyesinin konukseverliği ve Başkan Kazım Özgan’ın misafirlerle tek tek ilgilenmesi gönüller de taht kurdu.  İlk olarak Kozan’ın tarihi ve kültürel bölgelerini gezdi.

Etkinlikte konusan Kozan Belediye Baskanı Kazim Özgan, Türki cumhuriyetlerden gelen sanatçi ve edebiyatçilar ile bir arada olmanın mutlulugunu yasadiklarını belirten Kozan Belediye Başkanı Kazım Özgan, “Bölgemizin tarihini ve dogasini ve milli mücadelesini soydaslarimiza aktardik. Kendilerini burada ağirlamaktan onur duyduk. Sanatla ülkelerin birlesmesi bize uzakları yakın yapıyor ve orta Asya’dan gelen kültürlerimiz bir araya geliyor.” ifadelerini kullandi. Sanatçıların müzik ziyafetiyle geceye damgasını vurdu.