Salbaş’ta başpehlivan İsa Göçen oldu | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi
SON DAKİKA

CHP’Lİ ŞEVKİN MECLİSTE İKİNCİ KEZ ANT İÇTİ

Genel, Gündem, Siyaset, Yerel Haberler

Ayhan Barut, Gazi Meclis’te yemin etti

Genel, Gündem, Siyaset, Yerel Haberler

Ayhan Barut, Gazi Meclis’te yemin etti

Genel, Gündem, Siyaset, Yerel Haberler

Salbaş’ta başpehlivan İsa Göçen oldu

Bu haber 20 Haziran 2022 - 11:47 'de eklendi ve 112 views kez görüntülendi.

tarafından düzenlenen 18. Salbaş Karakucak Güreşlerinde başpehlivan Tarsus Belediyesi'nden İsa Göçen oldu. Başpehlivan madalyasını Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin'in elinden aldı.

Salbaş Karakucak Güreşleri koronavirüspandemisi nedeniyle son birkaç yıldır verilen zorunlu aranın ardından bu yıl yeniden yapıldı. Çukurova Belediyesi'nin düzenlediği organizasyona çeşitli yaş ve kilolarda 500 çi katıldı. İlginin üyük olduğu güreşler Salbaş Stadı'nda yapıldı.

GÜREŞLERE İLGİ BÜYÜKTÜ

Adana Milletvekili Orhan Sümer'in de izlediği müsabakalar büyük çekişmeye sahne olurken, Başkan Soner Çetin burada yaptığı konuşmada, “2014te göreve geldiğimizde Salbaş güreşlerinin ara verildiği gördük ve sürdürmeye karar verdik. Ata sporumuza sahip çıkacağımızı söyledik. Ama maalesef pandemi sürecinde Salbaş Karakucak Güreşleri de sekteye uğradı. Açık söylemek gerekirse buradaki paydaşlarımız bu yıl yapılmasını isterken biz havaların ısındığını söyleyerek gelecek yıl daha geniş katılımlı yapılmasını söyledik. Ama görüyorum ki onlar haklıymış. Yüzlerce gencimiz, güreşçimiz katılım gösterdi” dedi.

ATATÜRK'ÜN İZİNDEN AYRILMAYIN

Belediye hizmetleri sadece yol altyapı gibi çalışmalardan ibaret olmadığını belirten Başkan Soner Çetin, “Sosyal belediyecilik anlamında ve kültür sanat spor anlamında ne yaptığımıza da bakıyorlar. Bugün maalesef bir Türkiye gerçeği ile karşı karşıyayız. Uyuşturucu kullanımında dünyada İstanbul ikinci, Adana üçüncü sırada. Bu sorunu sadece polisiye tedbirlerle önleyemezsiniz. Yerel yönetimler de bu konuda üstüne düşeni yapmalı ve çocukları spora, kültür sanata yönlendirmeli. Gençlerimize sesleniyorum Büyük Atatürk'ün yolundan sakın ayrılmayın” şeklinde konuştu.

Başkan Soner Çetin, müsabakalara katılan güreşçiler ile organizasyona katkı sunan herkese teşekkür ettiği konuşmasında Salbaş güreşlerinin uzun yıllar boyunca hiç aksamadan devam edeceğini açıkladı.

BAŞPEHLİVAN TARSUS'TAN

Müsabakalar sonunda finalde 'nden Halil Hopur'a üstünlük sağlayan Tarsus Belediyesi sporcusu İsa Göçen başpehlivan oldu. İkinciliği Halil Hopuralırken Hatay'dan Enes Kargı ve Tarsus'tan Adem Uzun da üçüncü olarak kürsüye çıktı. Dereceye giren güreşçiler madalyalarını Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin'den aldı. Çeşitli illerden 500 güreşçinin katıldığı Salbaş Karakucak Güreşlerinde toplam 55 bin 500 TL para ödülü dağıtıldı.