Rusya işgale son vermelidir | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi
SON DAKİKA

Rusya işgale son vermelidir

Bu haber 03 Mart 2022 - 16:28 'de eklendi ve 82 views kez görüntülendi.

Türk-İş 4. Bölge Temsilcisi Edip Gülnar, Rusya ile Ukrayna arasında yıllara dayalı başlayan gerilimin Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ile yeni bir boyut kazandığını söyledi. Gülnar, dünya barışı için Rusya’nın bir an önce işgal girişiminden vazgeçmesi gerektiğini ifade etti.

Her ayın ilk haftası düzenli olarak gerçekleştirilen, Türk-İş Başkanlar Kurulu bu ay Türk-İş’e bağlıDemiryol-İş Sendikası Adana Şube Başkanı Mehmet Halit Işık’ın ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Dünya ve ülke gündemi ile sendikal çalışmaların ele alındığı toplantıda Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sert bir dille kınandı.

BARIŞ HEMEN ŞİMDİ…

Uzun yıllara dayalı Rusya ile Ukrayna arasında ortaya sürülen gerilimin Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesiyle yeni bir boyut kazandığını ifade eden Türk-İş 4. Bölge Temsilcisi Edip Gülnar, “Bu savaşın galibi yok, ama kaybedeni çok olacaktır. Geride gözü yaşlı analar, öksüz evlatlar, çöken ve kalkınması zor bir ülkeler ekonomisi olacaktır. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün yüz yıl önce dediği gibi “Yurtta Barış, Dünya’da Barış” sözünün önemi ve kıymeti bugün daha iyi anlaşılmaktadır. Daha fazla can kaybı ve yıkım yaşanmadan acilen silahların susması, Rusya’nın işgal girişimine son vermesi en büyük arzumuzdur” dedi.

ÖRGÜTLENMENİN ÖNÜ AÇILMALI

Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik bulanımın ortadan kalkması, üretimin ve istihdamın artmasına yönelik, iktidarın yaptığı hamlelerin iş dünyası tarafından benimsemesiyle yeni yatırımların yapıldığını hatırlatan Edip Gülnar, “Ancak, gördüğümüz kadarıyla işveren, işletmesinde sendikasız işçi çalıştırmayı kendine bir kazanım olarak görmektedir. Sendikasız bir iş yerinde verim olmaz. Çalışma barışı, iş huzuru olmaz. Eğer Sendika o iş yerinde örgütlenirse hem verim artar, hem iş barışı sağlanır, hem de huzur gelir. Sendikalar işçinin, emekçinin olduğu kadar işverenin de haklarını gözetir. İktidardan beklentimiz yıllardır dile getirdiğimiz örgütlenmenin önündeki engellerin bir an önce kalkmasıdır. Verilen sözler tutulmalı, zaman geçirilmeden gerekli yasal düzenlemeler yapılmalıdır” diye konuştu.

GENEL KURULLAR BAŞLADI

Pandemi dolayısıyla bir süre ara verilen Sendika Genel Kurullarının normalleşmeyle birlikte başladığını da ifade eden Türk-İş 4. Bölge Temsilcisi Edip Gülnar, “Tüm tedbirlerin alınarak düzenlendiği ve şölen havasında geçen genel kurlarımızın sonuçlarının Sendika yönetimine şimdiden hayırlı olmasını diliyorum” dedi.