POZANTI’DA MASAL İÇİNDE SİNE-TİYATRO GÖSTERİSİ | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi
SON DAKİKA

POZANTI’DA MASAL İÇİNDE SİNE-TİYATRO GÖSTERİSİ

Bu haber 26 Nisan 2022 - 10:16 'de eklendi ve 65 views kez görüntülendi.

Sinema teknolojisini tiyatroya uyarlayarak “Masal İçinde” oyununu çeşitli tekniklerle sergileyen Adanalı yönetmen ve oyuncular Pozantılı çocuklarla buluştu.

Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay tarafından organize edilen gösterisi Atatürk Kültür Merkezinde sahnelendi. Ebeveynleriyle birlikte sinetiyatro oyununu izlemeye gelen yaklaşın 200 çocuk, Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler Masalını sinetiyatro tekniğiyle izlediler.

Gösterilen komedi türündeki oyunda çocuklar birbirinden güzel anlar yaşarken, Başkan Mustafa Çay amcalarından böyle oyun ve tiyatroları her zaman getirmesini istediler. Başkan Mustafa Çay ise bir çocuğun gülmesinin çok şey ifade ettiğini belirterek sık sık çocuk tiyatroları ve farklı eğlence sistemlerini getireceğinin sözünü verdi.

Türkiye’de bugüne kadar hiç denenmemiş bir uygulamayı tiyatroya taşıyan Adanalı yönetmen Serkan Özyumşak, “ ve sinema sanatını uyum içinde kullandıklarını belirterek, Masal İçinde adlı oyunumuz, kullanılan teknik itibariyle çocuklara farklı bir oyun izleme deneyimi sunuyor. Türkiye’de daha önce denenmemiş, sinema ve tiyatro performansını birleştirdiğimiz bu oyunumuza Sinetiyatro çocuk oyunu demeyi uygun bulduk. Projemizin ilki olan ‘Pamuk prenses ve yedi cüceler’ masalını yeniden yorumlayarak sosyal içerikli mesajlarla, çocukların eğlenceli vakit geçirirken öğrenmelerini amaçlıyoruz. Didaktik, aşırı yorum ve nasihatçi bir anlatım tarzının, çocukların ilgisini çekmediğini biliyoruz. Bu yüzden anlatım tarzımız; çocukların estetik algı yeteneğini geliştirmeye yönelik oldu. Tiyatronun zaman ve mekân sınırlarını, sinemanın sınırsız anlatım gücüyle birleştirdik” dedi.