“Öğretmenin kariyeri sınavla belirlenemez! | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi
SON DAKİKA

“Öğretmenin kariyeri sınavla belirlenemez!

Bu haber 01 Ağustos 2022 - 11:29 'de eklendi ve 213 views kez görüntülendi.

Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi Durdu Mehmet Girgeç; öğretmenin kariyerinin sınavla belirlenemeyeceğini belirterek, sınavdan vazgeçilmesi çağrısı yaptı.Girgeç; “Öğretmenin kariyer teminatı sınav değil tecrübesi ve eseri olan öğrencileri olmalıdır!” dedi.

Girgeç yaptığı açıklamada; “Sayın Bakan, keşke öğretmenlerimize mesleki tecrübeyi üniversite de mi yoksa meslek hayatlarında yaparak ve yaşayarak mı edindiklerini sorup buna göre değerlendirme yapabilse ya da meslek hayatımızda karşılaştığımız sorunlarının ne kadarını üniversitede aldığımız akademik eğitimle çözdüğümüzü bilebilse! Keşke işin mutfağına göre kariyer planlaması yapılabilse” dedi.

Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi Girgeç açıklamasında şu görüşlere yer verdi;

“Sınav nedir sorusuna verilecek en iyi cevap sınavın bir eleme yöntemi olduğudur. Sınav, her kategori için net bir eleme yöntemidir! Öğretmenin kariyer teminatı da sınav değil tecrübesi ve eseri olan öğrencileri olmalıdır! Tecrübeli bir öğretmeni belki de mesleğine hiç katkı sunmayan bilgi yüküyle elemek kariyer planlaması değil itibarsızlaştırma süreci olacaktır!

Yüzlerce öğrencinin hayatına dokunan, onlara rol model olup onları hayata hazırlayan öğretmenlerimizin kariyer planlamasını bir eleme yöntemiyle belirleme planı yapan Milli Eğitim Bakanlığımız bu hatadan dönmelidir! Zira öğretmenin itibarı MEB’in namusudur ve öğretmeni elemenin nasıl bir itibar kaybı olacağı iyi anlaşılmalı ve MEB sınavı kaldırarak bu tartışmayı sonlandırmalıdır.

Elbette öğretmenlerimiz için de gelişim ve kariyer planlaması yapılmalıdır. Ancak kariyer planlamasında, öğretmenimizin bir diğer öğretmenimizin rakibi olmadığı gerçeği üzerinden hareket edilmeli ve bilgi ölçülürken tecrübe bir kenara atılmamalı, mesleğimizin bilmek mesleğinden çok daha öte bildiğini aktarma mesleği olduğu da unutulmamalıdır.”

https://www.yenibizimadana.com/wp-content/uploads/2022/11/WhatsApp-Image-2022-11-24-at-18.25.06.jpeg