Mimarlar Odası Adana Şube Başkanı Sedat Gül: Kamu yararı ve meslek ilkelerini savunacağız | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web SitesiYeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

Yeni Doğan Bebeklere ‘Hoş Geldin’

Genel, Gündem, Siyaset, Yerel Haberler

kültür sanat merkezi protokolü

Genel, Gündem, Siyaset, Yerel Haberler

ÇED BAŞKANI TEKBAŞ, GÜVEN TAZELEDİ

Adana Özel, Genel, Gündem, Yerel Haberler

DR. ANIL TANBUROĞLU ADAYIM DEDİ

Genel, Gündem, Siyaset, Yerel Haberler

Mimarlar Odası Adana Şube Başkanı Sedat Gül: Kamu yararı ve meslek ilkelerini savunacağız

Bu haber 07 Eylül 2022 - 13:52 'de eklendi ve 165 views kez görüntülendi.

TMMOB Mimalar Odası Şube Başkanı Sedat Gül, hukuksuz kararlarla meslek odalarıın kamu çıkarlarını savunma mücadelesinin engellenmeye çalışıldığını kaydederek, “Kamu çıkarları ve meslek ilkelerini savunacağız” dedi.

Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliğ (TMMOB) Mimarlar Odası Adana Şube Başkanı Sedat Gül, Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan'a yönelik Danıştay'ın iptal kararına rağmen İçişleri Bakanlığı tarafından verilen memuriyetten men edilme kararının, doğrudan doğruya kent hakları, kamu çıkarları ve meslek ilkeleri doğrultusunda mücadele veren meslek birliklerini hedef aldığını kaydetti. Mimar Gül, “Çağlayan Adliyesi'nde yaşadığımız hukuk hezeyanı bir kez daha meslek odalarının kamu çıkarları savunusuna karşı kendisini göstermiştir. Bu kararlardan memnuniyet duyanlar toplumun eşitlik ve adalet bekleyen kesimleri değil, talan ve rant politikalarının sahipleri ile bu politikalardan medet umanlardır” diye konuştu.

“YARGI KAMU ÇIKARI SAVUNUCULARINA KARŞI SOPA Gİİ KULLANILIYOR”
Mimarlar Odası'nın çabalarının bütününde ortaya çıkabilecek sonuçların yalnızca ve sadece kamu çıkarları olduğunu ifade eden Mimar Sedat Gül, “Ancak kamu kurumlarının aldığı bu gibi kararlar ve yargıdan çıkan bazı hukuksuz kararlar, meslek odalarının savunusuna karşı sadece rant ve talan politikalarının sahipleri ve bu politikalardan çıkar elde edenleri memnun etmektedir. Türkiye'nin en örgütlü meslek odaları birliği olan TMMOB olarak rant, talan ve peşkeş girişimlerine karşı mücadelemiz ürecektir. Bu gibi kararlar kamu çıkarlarına aykırı imar, plan ve uygulamalara karşı bilimsel şehirleşme odakları mücadelemizi engellemek yerine, miücadele azmimizi artıracaktır” ifadelerini kullandı. Gül, TOGO Kuleleri'ne karşı mücadele eden Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Candan üzerinden verilen kararın mesleki ve toplumsal sorumluluklarını yerine getiren meslek odalarına yönelik gözdağı olduğunu da sözlerine ekledi.

“MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRMEKTE KARARLIYIZ”
Mimarlar Odası'nın kurulduğu tarihten bu yana, kamu yararının gözetilmesi ve toplum hizmetinde mimarlık anlayışıyla tarihi ve doğal varlıkları tahrip eden, kültürel değerleri yozlaştıran ve hukuksal denetimi devre dışı bırakan, şehircilik bilimine ve kamu yararına aykırı olan plan ve uygulamalara karşı özverili çalışmalarını ve mücadelesini kararlı bir şekilde sürdürmekte olduğunu hatırlatan Mimar Sedat Gül, “Mimarlar Odası olarak baskılara boyun eğmeyeceğimizi; mesleğimiz, kentlerimiz ve ülkemiz için onurlu yürüyüşümüzün yükselerek devam edeceğini vurguluyor; kamu görevi yürüten meslektaşlarımızın ve yöneticilerimizin; tutuklama, baskı, istifaya zorlama, görevden uzaklaştırma, ihraç gibi yöntemlerle yürütülen cezalandırma ve itibarsızlaştırılma kararlarını kınıyor ve reddediyoruz. Kamu ve toplum yararına çalışmalarımızı, demokrasi ve hukuk mücadelemizi sürdürmekte kararlıyız” dedi.