KONCUK, YÖRÜK VATANDAŞLARIMIZIN SORUNLARINI MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI.! | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi
SON DAKİKA
http://evdekal.adana.bel.tr/saglik/covid-19-nedir

KONCUK, YÖRÜK VATANDAŞLARIMIZIN SORUNLARINI MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI.!

Bu haber 25 Mart 2021 - 13:49 'de eklendi ve 76 views kez görüntülendi.

Adana Milletvekili İsmail Koncuk, binlerce yıldır süregelen bir kültürü sürdüren ’da yaşayan Yörük vatandaşlarının sorunlarını meclis gündemine taşıdı. Koncuk, Yörük vatandaşlarının yaz aylarında “Söbüce Yaylasında” kış aylarında ise Antalya Döşemealtı ilçesi “ Mahallesi” sınırları içerisinde yaşamlarını sürdürmekte olduğunu fakat Döşemealtı Kaymakamlığı tarafından Yörüklük geleneğini yaşatan vatandaşların, çadırlarıyla ilgili yıkma kararı alındığını, bu kararın da tebliğ edildiğini dile getirdi.

ALINAN KARARDAN VAZGEÇMEYİ DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ?

Koncuk, “İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını isteyerek verdiği soru önergesi ile binlerce yıldır süregelen bir kültürü sürdüren Yörük vatandaşlarının, alınan yıkma kararı ile neden yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bırakılmak istenmektedir, alınan karardan vazgeçmeyi düşünüyor musunuz? sorularına yer verdi.”

Koncuk, verdiği soru önergesine dair yaptığı açıklamada, “Yörük vatandaşlarımız, yaşadıkları hayatın yanında, yaptığı iş ile üretime dönük hareketleri hem kültürel hayatımıza hem de ekonomik hayatımıza katkı sağlamaktadırlar. Kendi yağıyla kavrulup şartlar ne olursa olsun devletinin yanında saf tutan vatandaşlarımız için konunu takipçisi olacağım” diyerek sözlerine son verdi.