SON DAKİKA

Karalar’dan koronavirüs özel genelgesi

Bu haber 16 Mart 2020 - 16:34 'de eklendi ve 45 views kez görüntülendi.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’dan tüm birimlerde dağıtılmak üzere koronavirüs özel genelgesi gönderildi.

Tüm birimlere gönderilen genelgede, Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı koordinatörlüğünde bir kriz masası oluşturulduğu, sürecin yakinen takip edildiği belirtildi.

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan koronavirüs seferberliğinde başkan Zeydan Karalar personeline, “Adana BŞB olarak, Merkezi Yönetim ile bir eşgüdüm sağlanarak, bütün gücümüz, birikimimiz ve kararlılığımızla bu salgın hastalıkla mücadeleye destek vereceğiz. Halkımızla birlik ve dayanışma içerisinde en kısa zamanda ve en az kayıpla bu felaketi atlatacağımıza inanıyoruz. Bu salgın dolayısıyla ilk ve öncelikli amacımız; hastalığın yayılmasını önlemek ve hastalığa yakalanmış insanlarımızı sağlıklı insanlardan izole ederek tedavi etmek olması gerektiği unutulmadan, tüm birimlerimizin bu konuda gerekli hassasiyeti en üst düzeyde göstermesini önemle rica ederim.” mesajı gönderdi.

Genelgede dikkat çeken hususlar ise şu şekilde;

 • Okulların tatil edilmesinden dolayı öğrencilerin yoğun olarak kullandığı güzergâhlardaki otobüs sefer sayıları, vatandaşımıza mağduriyet vermeyecek şekilde, yeniden düzenlenecektir.
 • Günlük temizlik işlemlerine ek olarak ve özel toplu taşıma araçlarında, otogarlarda, metroda, kamuya açık alanlarda, idari binalarımızda, ibadet yerlerinde, müzelerde, okullarda, lokal ve kahvehanelerde, duraklarda, park ve oyun alanlarında, muhtelif kamu kurum ve kuruluşlarının idari binalarında, özellik arz eden ve kamusal risk yaratan diğer alanlarda da ilaçlama ve dezenfektasyon faaliyetleri etkin ve kesintisiz bir biçimde sürdürülecektir.
 • Metro durakları, otobüs içleri, idari binalarımızın ve ASKİ abone merkezlerinin girişlerine dezenfektasyon aparatları yerleştirilecektir.
 • ilk etapta 30.03.2020 tarihine kadar Adana Büyükşehir Belediyesince düzenlenecek olan konser, tiyatro, sergi, panel, sportif organizasyonlar gibi tüm kapalı alan etkinlikleri ve halk sağlığını tehdit edecek organizasyonlar iptal edilmiş ve Belediyemiz Gündüz Bakım Evleri ile okuma salonları kapatılmıştır.
 • Yerel – mahalli düzeydeki tüm spor müsabakaları Nisan Ayı sonuna kadar durdurulmuş, spor federasyonlarının üst liglerinde yer alan faaliyetlere ise seyirci kabul edilmeyecektir.
 • Çocuk Akademisi, Kapalı Yüzme Havuzu ve Adana Kadın Gelişim ve Eğitim Merkezi, Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi spor kursları, 75. Yıl Sanat Galerisi, Adana Büyükşehir Belediye Tiyatrosu, ziyarete açık olan konaklar gibi toplu etkinlik alanlarında bu süre içerisinde belediyemiz tarafından planlanan etkinlikler iptal edilmiştir ve yeni organizasyonlar yapılmayacaktır.
 • ASKİ Genel Müdürlüğü tarafından konut aboneliklerinde su faturası borcu olan vatandaşlarımız için bir sonraki talimata kadar su kesintisi yapılmayacaktır.
 • Adana Halk Ekmek ve Unlu Mamuller İşletme Müdürlüğü’ne bağlı ekmek fabrikalarının üretim, kasalama, taşıma ve satış kısımlarında çalışan tüm personellerin ve Ulaşım A. Ş. ‘de görevli yükleme ve sevkiyatta çalışan personellerin hijyen kurallarına uyması, iş elbisesi, iş eldiveni, bone ve maske takmaları sağlanacak ve sürekli denetlenecektir.
 • Tedbir amaçlı olarak kuş cenneti ve geçici hayvan bakım evimiz geçici süre ile ziyaretçi alımına kapatılacaktır.
 • Yurtdışı organizasyonlarına gidiş veya bu organizasyonlardan misafir gelişleri iptal edilmiştir. Herhangi bir nedenden ötürü yurt dışından gelen veya giden personellerimiz yurda döndükleri andan itibaren 14 gün süreyle izin kullanarak hastalık belirtisi olup olmadığına bakılmaksızın rapor için en yakın sağlık kurumuna başvuru yaparak gerekli sağlık taramalarını gerçekleştirmelidir.
 • Bu süreçte personelimizin idari binalarımızda ve dışarıda enfeksiyon riskine karşı tokalaşma, öpüşme, sarılmadan ve kalabalık ortamlardan uzak durması, dokunmatik ekranlar, ATM’ler, metro ve otobüs tutacakları, yürüyen merdiven kolları, asansör düğmeleri mikrop bulaşması en çok riskli yerler olduğundan bu yüzeylere dokunduktan sonra ve sık sık bol su ve sabunla ellerini yıkaması, lavabolarda temizlik ve hijyen kurallarına uyması ve sıkı şekilde kontrol edilmesi gerekmektedir.
 • Virüs ile mücadele eden daire başkanlıkları ve ekiplere personel, yakıt, araç ve malzeme temininde öncelik ve destek sağlanması gerekmektedir.
 • T. C. Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı’nın 13.03.2020 Tarih ve 12362 Sayılı yazısı gereği; hamilelerin, yasal süt izni kullananların, engelli çalışanlarımızın, yönetici pozisyonlarındakiler hariç 60 yaş ve üzerinde olanların, Sağlık Bakanlığının belirlediği dezavantajlı grupların (bağışıklık sorunu olanlar, kanser hastaları, kronik solunum yolu hastaları, obezite ve diabet, kalp damar hastaları, organ nakli olanlar, kronik hastalar) 16 Mart 2020 Tarihinden itibaren on iki gün idari izinli sayılmaları, ayrıca faaliyetlerimizin devamını sağlayacak şekilde gerekli tedbirlerin alınması ve zorunlu hizmetlerin yürütülmesi için asgari seviyede personel bulundurulması kaydıyla belediyemiz, bağlı kuruluş ve iştiraklerinde başta okul öncesi ve ilköğretimde çocuğu bulunan kadın çalışanlarımızın yıllık izin taleplerinin karşılanması, yıllık izin hakkı bulunmayanlar için mazeret izin hakkı kullandırılması hususunda birim amirleri tarafından gerekli kolaylık sağlanması hususlarına dikkat edilmelidir.

Kaynak: Ajanslar