“KADIN EMEĞİ VE YOKSULLUĞUN KADINLAŞMASI” ÇALIŞTAYI İÇİN BİRARADAYIZ | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi
SON DAKİKA
http://evdekal.adana.bel.tr/saglik/covid-19-nedir

“KADIN EMEĞİ VE YOKSULLUĞUN KADINLAŞMASI” ÇALIŞTAYI İÇİN BİRARADAYIZ

Bu haber 04 Şubat 2021 - 13:23 'de eklendi ve 21 views kez görüntülendi.

İl Kadın Kolları Başkanı Av. Oya Tekin’in çağrısıyla kadınlar çalıştay yapmak üzere bir araya geldiler.

Çalıştay toplantısına; CHP Adana İl Kadın Kolları Üyeleri, TMMOB, Eğitim Sen, Eğitim İş, , Adana Barosu, DİSK-Emekli Sen’i temsilen kadınlar katıldı.

Çalıştay’ın hangi amaçla yapıldığını basın açıklamasıyla ifade eden Tekin açıklamasına 4 Şubat Dünya Kanser Gününe değinerek başladı.

Av. Oya Tekin’in açıklaması şu şekilde;

“Bugün 4 Şubat Dünya Kanser Günü.

 BM Dünya Sağlık Örgütü ( WHO ) 2 Şubat Salı günü yaptığı açıklamada, pandemisinin tüm dünyada kanserin teşhis ve tedavisi üzerinde “derin” bir etkisi olduğunu söyledi ve ardından, meme kanserinin hastalığın en yaygın türü haline geldiğini vurguladı.

DSÖ; “2020 yılında tüm kanser vakalarının neredeyse yüzde 12’sini temsil eden 2,3 milyon yeni meme kanseri vakası olduğunu açıkladı. Aynı zamanda dünya çapında kadınlar arasında kanser ölümlerinin önde gelen nedeni olduğu da belirtildi.

Değerli basın, değerli kurum temsilcileri;

Dünya nüfusunun yarısını oluşturan biz kadınlar; çalışan nüfusun üçte birine,

dünya gelirinin onda birine, yeryüzündeki mal varlığının yüzde birine sahibiz…

Biz kadınlar istihdama erişimde olduğu gibi istihdam edildikten sonrada ayrımcılığı ve eşitsizliği yaşamaya devam ediyoruz.

Ev içerisinde görünmez kılınan emeğimiz ücretli istihdam içerisinde de geleneksel kadın rollerine göre konumlandırılmakta, sosyal politikalarla bakım sorumluluğu her durumda kadınların omzuna yüklenmekte, şiddet taciz ve mobbing bizlerin giderek daha fazla yaşadığı temel sorunlar olmaya devam etmektedir.

Ekonomik kriz her geçen gün derinleşmekte, kadınlara performans baskısı, mobbing, angarya, esnek ve güvencesiz çalışmanın artması olarak yansımaktadır ve yaşamın her alanında kadına yönelik her türlü şiddet artmaktadır.

Kadınlar, üzerinde zaten ağır bir yük olan ev içi görünmeyen emeğin artmasıyla birlikte, kendilerine ayırdıkları zaman ve bütçeden (sağlık, eğitim, sosyal etkinlik vs. harcamalarında) zorunlu tasarrufa gitmektedirler.

Hayatımıza, bedenimize, emeğimize sahip çıkarak sürekli artan yoksulluğumuzu ortadan kaldırmak için  04 -05 mart 2021 tarihlerinde  “Görünmeyen Kadın Emeği ve Yoksulluğun Kadınlaşması” temasıyla çalıştay düzenlemek ve kentimizde var olan tüm kadın örgütleri ile bir araya gelerek ortak çözümler üretmek istiyoruz. 04.02.2021