Gazetecilik suç değildir | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

Gazetecilik suç değildir

Bu haber 10 Mart 2020 - 13:31 'de eklendi ve 19 views kez görüntülendi.

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), gazetecilerin tutuklanmasını 5 ilde eş zamanlı basın açıklamasıyla protesto etti.

Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan, Odatv muhabiri Hülya Kılınç, Odatv Haber Müdürü Barış Terkoğlu, Yeniçağ gazetesi yazarı Murat Ağırel, Yeni Yaşam Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Aydın Keser ve Genel Yayın Yönetmeni Ferhat Çelik’in tutuklanması nedeniyle  İstanbul Adalet Sarayı, Ankara Adalet Sarayı, İzmir’de Hasan Tahsin Anıtı, Adana’da Basın Anıtı ve Diyarbakır’da TGS binası önünde açıklama yapıldı.

Adana’da Sanatçılar Parkı içindeki basın anıtı önünde yapılan açıklamaya siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları da destek verdi. Basın açıklamasını TGS Adana Şube Başkanı Salim Büyükkaya okudu.

Açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“Türkiye son 15 gün içinde yine gazeteci tutuklamaları ve yargılamalarıyla gündemde. Son 15 gün içerinde 28 meslektaşımız gözaltına alındı, 8’i tutuklandı. Dış politikadaki gelişmeler nedeniyle gazeteciler hedef haline getirilmekte. Türkiye toplumuna gerçekleri ulaştırmak dışında bir şey yapmayan gazeteciler suçlu, hatta hain ilan edilmekteler. Gazetecilik kamu çıkarlarını korumak için yapılan bir meslektir. Gazeteciliğin gayesi; yönetenleri ya da bir kesimi, onların çıkarlarını korumak değil toplumun çıkarlarını korumaktır.

Sadece yaptıkları haberler nedeniyle 8 gün içinde Yakın Doğu Haber Ajansı Yayın Yönetmeni Alptekin Dursunoğlu, Oda Tv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan, Yeni Yaşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ferhat Çelik, Yeni Yaşam Gazetesi Yazıişleri Müdürü Aydın Keser, Oda Tv Sorumlu Haber Müdürü Barış Terkoğlu, YeniÇağ Gazetesi Yazarı Murat Ağırel, Oda Tv muhabiri Hülya Kılınç, Rudaw muhabiri Rawin Sterk tutuklandı. Ankara’da 3, İstanbul’da 1 Sputnik çalışanı, Edirne’de 13 yerli ve Uluslararası medya kuruluşlarında çalışan gazeteci gözaltına alındı ve serbest bırakıldılar. Son tutuklamalar ile birlikte cezaevlerindeki gazeteci sayısı 91’e yükseldi.

Peki neden? Türkiye toplumundan ne gizleniyor? Gazetecileri böylesine hedef haline getiren onları hukuksuz bir biçimde gözaltına alıp tutuklatan gerçekler ne? Hukuksuz biçimde diyoruz çünkü son yaşadığımız tutuklamalarda da bir kez daha gördük ki yargı bağımsız hareket etmiyor. Telefonla çağrılsalar gelecek olan gazetecilerin evlerine baskınlar yapılarak gözaltına alınıyorlar, serbest bırakıldıkları suç iddiasından bir gün sonra tutuklanıyorlar. Mahkeme heyetinin bir gün içerisinde bulduğu yeni suç delillerini açıklaması gerekiyor. Murat Ağırel örneğinde de gördüğümüz gibi aynı kararın içerisine hem serbest bırakılmasını hem de tutuklanmasını isteyen yargılamanın tarafsız olduğunu kim söyleyebilir? Yargımız artık kopyala yapıştır modeliyle mi karar veriyor? Hukukun ayaklar altına alındığı bugünlerde gazeteciler olarak Adalet istiyoruz.

Adalet istiyoruz çünkü; halkın haber alma hakkının gasp edildiği, gazetecilerin hukuksuz bir biçimde tutuklandığı bir ülkede demokrasiden, insan haklarından, birlikten, beraberlikten bahsedilemez.

Adalet istiyoruz çünkü, kendi çıkarlarımız için değil ülkenin çıkarları için yazıyoruz.

Adalet istiyoruz çünkü, gazetecilik suç değildir.

Buradan Adalet Bakanına çağrıda bulunuyoruz ve gazetecilik faaliyetleri nedeniyle tutuklanan meslektaşlarımızın bir an önce serbest bırakılmasını istiyoruz. Hukuk ve adalet, bir gün herkes için gerekli olacaktır. “

Basın açıklamasına CHP Adana İl Başkanı Mehmet Çelebi, Adana Barosu Başkanı Avukat Veli Küçük, Türk-İş 4. Bölge Temsilcisi Edip Gülnar, Jeofizik Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Melih Baki, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Adana Şube Başkanı Şükrü Şahin, Adana Hacı Bektaşi Veli Kültür Derneği Başkanı Kemal Çelik, Beldetaş A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Kamuran Karaca, önceki dönem CHP Adana Milletvekilleri İbrahim Özdiş, Zülfikar İnönü Tümer,CHP Yüreğir İlçe Başkanı Bülent Öğrü, Seyhan İmar A.Ş Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Aslan, Osmaniye eski milletvekili İYİ Parti Adana il Başkan adayı Birol Büyüköztürk, Emek Partisi, CHP Kadın ve Gençlik Kolu yöneticileri,il, ilçe yöneticileri, Bulamlılar Derneği, DİSK Emekli-Sen, Türk-İş’e bağlı TES-İyş, Tek Gıda-İş, Sağlık-İş, Belediye –İş, Tarım-İş, Petrol-İş, Bankacılar Sendikası, Tez Koop –İş, Güvenlik-İş, Haber-İş yöneticileri katıldı.