Feke Tapan Lavanta Festivali büyük bir coşkuyla kutlandı | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi
SON DAKİKA

Feke Tapan Lavanta Festivali büyük bir coşkuyla kutlandı

Bu haber 27 Haziran 2022 - 13:23 'de eklendi ve 85 views kez görüntülendi.

Adana’nın Feke ilçesinde bu yıl ilki gerçekleştirilen Feke Tapan Lavanta Festivali, kadınların başarısına damga vurdu. Atıl tarlaları lavanta bahçesine dönüştürerek eko turizme kazandıran kadınların başarısı festivalin gerçekleşmesinde önemli rol oynadı.

Feke ilçesinde Feke Belediyesi ev sahipliğinde ilk kez düzenlenen Feke Tapan Lavanta Festivali’ne binlerce vatandaş katıldı. Çevre il ve ilçelerden katılım sağlayan vatandaşlar festivali adeta şenlendirdi. Festivalde Motocross ve Off Road gösterileri yapılırken festival alanında hazırlanan gösteriler ve müzik etkinlikleri ile de büyük bir coşku yaşandı.

Etkinliğe Adana Valisi Süleyman Elban, AK Parti Milletvekili Ahmet Zenbilci, MHP Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya, MHP Milletvekili Ayşe Sibel Ersoy, MHP İl Başkanı Bünyamin Avcı, Adana İl Komutanı Albay Taşkın Keleş, Adana Emniyet Müdürü Doğan İnci, Feke Kaymakamı Vahit Yılmaz, Feke Belediye Başkanı Ahmet Sel, belediye başkanları, MHP Genel Başkan Başdanışmanı Hüseyin Sözlü, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti, basın mensupları ve siyasi parti temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

FEKE’NİN KADINLARINA TEŞEKKÜRÜ BORÇ BİLİRİZ

Saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başlayan açılış töreninde ilk konuşmayı Feke Belediye Başkanı Ahmet Sel yaptı. Başkan Sel, kadınların lavanta bahçelerinde büyük başarıya imza attıklarının altını çizerek, “Özellikle emeğin geçen Feke’nin kadınlarına teşekkürü borç biliriz. Bir avuç Anadolu insanın adanmışlığı var. Feke’nin makus tarihini yenmenin haklı gururunu yaşıyoruz. Bu başarıya imza atan kadınlarımıza hizmet etmek bize yeterde artar bile” dedi.

Vali Dr. Süleyman Elban Feke’de bu yıl “lavanta” adıyla başlatılan bu güzel festivalin birlik ve beraberliğe, kardeşliğe her yıl gelişerek katkı sağlayacağını kaydetti. Vali Dr. Elban yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi:

EKONOMİMİZ İÇİN BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR

“Festivalimizin adı lavanta festivali. Toroslarımız için özellikle yeni ekilmeye başlayan bir ürün çeşidi. Ancak bu bir sembol. Bu sembolden hareketle özellikle coğrafyamızda yer alan başta endemik bitkilerimiz olmak üzere her türlü doğal varlıklarımızın, bitkilerimizin, otlarımızın ekonomiye kazandırılması çok büyük önem arz ediyor.

BÜYÜK BİR SANAYİ ALANI OLUŞACAK

Onun için yakın bir zamanda buraya da uzak olmayan büyük bir alanda bu bölgelerden toplanacak tüm bitkilerin hem paketleneceği hem bitkilerin esanslarının çıkarılabileceği hem de başka yerlerden gelen ürünlerin işlenebileceği büyük bir sanayi alanı oluşacak. Ekili bitkilerimizle beraber yeni ürünlerle buralar desteklenirken mevcut ürünlerin daha kaliteli olması için türlerinin ıslahı ile ilgili yeni çalışmalar da yapılacak.

CİDDİ BİR HIZLA YOL ALACAĞIMIZI DÜŞÜNÜYORUM

İnşallah Feke’mizde, Aladağ’mızda, Saimbeyli’mizde, Tufanbeyli’mizde, Karaisalı’mızda, Pozantı’mızda özellikle Toroslarla bağı bulunan ilçelerimiz başta olmak üzere tüm Adana’mızda insanımız artık yeni bir gelir kaynağı, etrafında bulunan mevcut bitkileri en başta değerlendirerek kendilerine güzel bir geçim kapısı elde edecekler. İnşallah hem Adana Valiliği hem de tüm belediyelerimiz ve kaymakamlıklarımızla hem de siz hemşerilerimizle birlikte ciddi bir hızla yol alacağımızı düşünüyorum.”

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara milletvekili Mevlüt Karakaya yapmış olduğu konuşmada şunları kaydetti:

BU COŞKUYU GÖRÜNCE YENİDEN GURUR DUYDUM

“Arkadaşlar, gidip Toros Dağlarına bakınız. Eğer orada bir tek Yörük çadırı görürseniz ve o çadırda bir duman tütüyorsa şunu çok iyi biliniz ki bu dünyada hiçbir güç ve kuvvet asla Türk’ü yenemez.” demiştir. Ben bu kalabalığı bu muhteşem coşkuyu görünce yeniden gurur duydum. Allah zeval vermesin”

MHP Milletvekili Ayşe Sibel Gürsoy ise kürsüden kadınların başarısına dikkat çekerek kadınları tebrik etti.

Konuşmaların ardından Adana Valisi Dr. Süleyman Elban, Feke Kaymakamı Vahit Yılmaz ve Feke Belediye başkanı Festivalde düzenlenen yarışlarda dereceye giren sporculara madalyalarını takdim etti.

Adana Valisi Dr. Süleyman Elban Tarım ve Orman Bakanlığının desteği ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce uygulanan Kırsal Dezavantajlı Alanlar Kalkınma Projesi ile Tapan Bölgesinde 4 kadın girişimciye toplam 20 dekar tesis edilen lavanta bahçelerinden biri olan Bedia Arı’nın lavanta bahçesinin açılışını yaparak lavanta hasadına katıldı.

Feke’de 2 gün süren festival coşkusu Hüseyin Kağıt konseri ile son buldu.