“Döviz artışı ve zamlardan dolayı zor günler geçiriyoruz” | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi
SON DAKİKA

“Döviz artışı ve zamlardan dolayı zor günler geçiriyoruz”

Bu haber 10 Ocak 2022 - 12:55 'de eklendi ve 49 views kez görüntülendi.

AKAMDER ( Kamu Müteahhitleri) Başkan Mustafa Karslıoğlu, yönetim kurulu üyeleri ve sektörün temsilcileriyle birlikte yaptıkları açıklamada fiyat farkı kararnamesinin biran evvel çıkarılması gerektiğini açıkladılar.

KAMU MÜTEAHHİTLERİ SAYISI: 50.005 – 5 = 50.000

AKAMDER Başkanı Mustafa Karslıoğlu sektörün sorunlarının döviz artışı ve zamlardan dolayı zor günler geçirdiklerini tedbirlerin yetkililer tarafından bir an önce alınması gereğine dikkat çekerek ortak açıklamalarda bulundular.

DOLAR DEĞİL TL İLE İŞ YAPIYORUZ

AKAMDER Başkanı Mustafa Karslıoğlu; “Bizler Kamu Müteahhitleri olarakYol, menfez, kamu binaları, Kanalizasyon, Köprü, asfalt, elektrik direkleri, alt geçit üst geçit, enerji nakil hatları, içme suyu depoları, içme suyu hatları, stadyumlar, okullar, TOKİ evleri, kamu lojman binaları, üniversitelerdeki yapıları, taziye evleri, arıtma tesisleri, baraj, gölet, hafriyat, peyzaj, millet bahçesi, park, kaldırım yapan müteahhitleriz. Ülke genelinde sayımız yaklaşık 50.005 firmayız. Üstelik Dolar ile değil TL ile iş yapıyoruz” dedi.

KAMU MÜTEAHHİTLERİ SAYISI: 50.005 – 5 = 50.000
Mustafa Karslıoğlu; “Muhalefet partilerine sesleniyoruz: 5’li çete diye hitap ettiğiniz firmalar bizler değiliz. 5 firma için 50.000 firmayı görmezden gelemezsiniz. Çünkü bu 50.000 firma piyasadan silinirse bir milyon işsiz kalır. 200 sektör çöker. Müteahhitlerin sesi olmaktan çekinmek, demokrasiye insan haklarına yakışmayan bir davranıştır. Lütfen mesleğimize saygılı olun. Kamu da iş yapmak, yasalara saygılı olup ihale almak, halka hırsız gibi gösterilmek bu sektöre kalite anlamında tutarsızlık getirir.Muhalif basına sesleniyoruz: Basın da 5 li çeteye fiyat farkı kıyağı diye manşetler, 50.000 bin firmanın sesini duyuramamak demektir. Haksızlık etmeyin. Sesimiz olun lütfen” talebinde bulunarak destek istedi.

EKONOMİNİN LOKOMİOTİFİ OLAN SEKTÖRÜN SORUNLARI ELE ALINMALIDIR
Karslıoğlu; “Hükümete ve Sayın Cumhurbaşkanımıza sesleniyoruz: Her sıkıntıda devletin yanında olan Kamu Müteahhitleri hem pandemiden hem ekonomideki olumsuz etkiler hem de kurdaki artışlardan sadece devletine güvenerek kar marjı düşük iş alan bu firmalarımıza sahip çıkmak siz yöneticilerimizin görevidir. Bu krizde işini devam ettiremeyenlere tasfiye hakkı vermek hakkaniyite de hukuka da uygundur.2 yıldır süren bu dalgalanmalardan sadece 1 yılının farkının verilmesini istedik. Temmuz dan itibaren verilecek fiyat farkı bu firmaları kurtarmaz, batırır. Arkasındaki mağdur ve işsizleri de düşünmemek bu sektörde çalışan 1 milyon işçilere haksızlıktır. Ekonominin lokomotifi konumunda olan İnşaat Sektörünün sorunlarının bir an önce ele alınıp çözülmesi noktasında gerekli adımların ivedilikle atılacağına inanıyoruz.Cumhurbaşkanımız bu yanlışı düzeltip, üvey evlat muamelesi yapmayıp sektörümüzü de düşünüp 2021 Ocak ayından itibaren fiyat farkı kararnamesi ve tasfiye hakkını düzenleyecektir, umarız” açıklamalarında bulundu.