“Deprem öncesi sismik çalışmalara önem verilmeli” | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web SitesiYeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

CHP ADANA SİVAS DAVASI BASIN BÜLTENİ

Genel, Gündem, Siyaset, Yerel Haberler

ADANA HAYVAN BAKIMEVİ

Genel, Gündem, Siyaset, Yerel Haberler

SEYHAN’I GELECEĞE HAZIRLIYOR

Genel, Gündem, Siyaset, Yerel Haberler

“Deprem öncesi sismik çalışmalara önem verilmeli”

Bu haber 16 Ağustos 2022 - 14:14 'de eklendi ve 202 views kez görüntülendi.

Jeofizik Mühendisleri Odası (JFMO) Adana Şube Başkanı Emin Pişkin, bir doğa olayı olan depremin tedbirsizlik nedeniyle ölümlere yol açtığıı vurguladı. 1999 Düzce Depremi'nin 23. Yıl dönümü nedeniyle açıklama yapan Başkan Pişkin, “Onbinlerce insanın ölümüne neden olan ve milyarlarca liralık hasara sebep olan 17 Ağustos 1999 Gölcük Depremi'nin üzerinden tam 23 yıl geçti. Geçen süre içerisinde yapı-imar kanununda, yönetmeliğinde bir takım düzenlemelere ve yenilemelere gidildi. Fakat uygulamada bir çok eksiğin olduğu görülüyor” dedi.

YAPI-ZEMİN İLİŞKİSİNE DİKKAT ÇEKTİ


Yapıyı oluşturan materyallerin sağlamlığının gerekliliği tartışılmazken aynı yapının üzerine oturduğu zeminin fiziksel özelliklerinin gö ardı edilmemesi gerektiğini dile getiren Başkan Emin Pişkin, “Risk altındaki yapılar sanıldığının aksine sadece yüksek katlı binalar değil yapı-zemin ilişkisinin sağlıklı irdelenmediği durumlarda az katlı binalar da risk altında olabilir. Bunun en çarpıcı örneği 17 Ağustos depreminde görülmüştür” diye konuştu.

“TEDBİRSİZLİK ÖLDÜRÜYOR”


Herhangi bir deprem anında zeminin yapıya ileteceği deprem dalgalarının frekansı ile yapının kendisine ait doğal salınım frekansının örtüşmesi durumunun rezonansa neden olacağından yapının yıkılmasını da beraberinde getireceğini ifade eden Jeofizik Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Emin Pişkin, “ Zeminin deprem esnasındaki hareketlerini jeofizik yöntemlerden biri olan sismik çalışmalarla önceden tespit edip bu durumun önüne geçmek mümkündür.  Bir doğa olayı olan deprem değil tedbirsizlik öldürür bilinciyle aynı acıların tekrar yaşanmamasını diliyoruz” dedi.