DAVAMIZIN PEŞİNDEYİZ… | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi
SON DAKİKA
http://evdekal.adana.bel.tr/saglik/covid-19-nedir

DAVAMIZIN PEŞİNDEYİZ…

Bu haber 05 Ekim 2021 - 15:42 'de eklendi ve 8 views kez görüntülendi.

Mayıs ayında Akçakoca Müftüsünün, Karasu’da verdiği vaazda kullandığı ifadeleri nedeniyle Adana Balkan Türkleri Yardımlaşma Ve Kültür Derneği tarafından  mahkemeye taşınmıştı. Yapılan suç duyurusu sonucu açılan davanın ilk duruşması yapıldı. Geçtiğimiz Mayıs ayında Akçakoca Müftüsü, Karasu’da bir camide verdiği vaazda, Selanik göçmenleri üzerinden Gazi Mustafa Atatürk’ü hedef almış, halkın dini duyguları üzerinden bir ötekileştirme yaparak, kin ve nefret suçu işlemişti. tarafından  yapılan suç duyurusu sonrası  Mahkemenin ilk duruşması Karasu’da görüldü.

‘DAVANIN TAKİPÇİSİYİZ’

Adana Balkan Türkleri Derneği  üyelerinin yanı sıra Osmaniye Balkan Türkleri Derneği Başkanı Ahmet Kara, Çukurova Balkan Türkleri Derneği Başkanı Hayrettin Temel, Eskişehir Balkan Rumeli Türkleri Derneği Başkanı Neziha Bilen, Adana Balkan Masası Sorumlusu Mehmet Alper, Atatürkçü Düşünce Derneği Sakarya Şube Başkanı. Ercüment Naci Berkan, ADD Genel Merkez GYK üyesi ve Genel Sekreter Yardımcısı Aslıhan Ateş ve Şube Yönetim kurulu üyeleri de duruşmada yer aldı. Adana Balkan Türkleri Derneği Başkanı Sağıroğlu konuyla ilgili açıklamalar yaparak şu ifadelere yer verdi:

“ Davanın takipçisi olacağız, sanığın gereken en ağır cezayı almasının başka benzer olaylara örnek teşkil edeceğini düşünüyoruz.  Son zamanlarda bizim nezdimizde Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Atatürk’e, O’nun nezdinde de Cumhuriyet ve unsurlarına saldırıldığının farkındayız ve buna asla izin vermeyeceğiz.

Balkan Türklerinin hassas duyguları ile asla kimse oynamaya kalkmasın.

İlkokul tarih bilgisiyle Selanik göçmenleri hakkında yersiz, hadsiz ve iddialı açıklamalarda bulunan Akçakoca Müftüsü Şaban Soytekinoğlu’nun açıklamalarını kınıyor; yargının acilen bu kişi hakkında gerekli ceza vereceğini umuyorum. Biz Dernek temsilcileri olarak yapmış olduğumuz girişimleri Camiamız adına bir görev addediyoruz ve görevimizi yerine getirdiğimiz inancımız tamdır. Mahkemenin akabinde Atamızın Huzuruna Anıtkabir ziyaretimizi yapacağız.”

Duruşma 13 Aralık’a ertelendiği öğrenildi.