CHP’li Dardağan Madımak’ı andı | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi
SON DAKİKA
http://evdekal.adana.bel.tr/saglik/covid-19-nedir

CHP’li Dardağan Madımak’ı andı

Bu haber 01 Temmuz 2021 - 16:18 'de eklendi ve 12 views kez görüntülendi.
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Seyhan İlçe Başkanı Ahmet Dardağan Madımak Olay’larını andı. 2 Temmuz  1993 tarihinde yaşanışanların, düşünce ve ifade özgürlüğünün engellendiği linç kültürüyle yaşam hakkının fiilen sona erdirildiği kara bir gün olarak tarihe geçtiğini söyleyen Başkan Dardağan, “Sivas katliamının aydınlığa, demokrasiye, halkların kardeşliğine ve bir arada yaşama kültürüne yapılan bir saldırı olarak gerçekleşmiştir. 2 Temmuz 1993’te aydınların diri diri yakılmasına neden olanları korumaya çalışanlar, yaşanan acıları unutturmaya ya da gerçek katilleri yalan haberlerle aklamaya çalışmaktadırlar.”dedi.
Olayın vicdanlarda 28 yıldır büyüdüğünü belirten Dardağan, “İnsanlık tarihinin bu kara lekesi hafızalarımızda, yaralı bilinçlerimizde, kanayan vicdanlarda yıllardır hiç durmadan büyümektedir. 28 yıl önce insanlar diri diri yakılırken kılını dahi kıpırdatmayanlar ve sorumluları yakalayıp adalete teslim etmeyenler provokatif tutumlarında ısrarcı olduklarını bir kez daha ortaya koymuşlardır.” ifadelerine yer verdi.
Başkan Dardağan konuşmasının devamında 2 Temmuz 1993’de Sivas Madımak Oteli’nin ateşe verilmesiyle başlayan katliam ateşi olayında hayatını kaybedenleri saygıyla andıklarını belirtti.