SON DAKİKA

Başkan Göğer’den esnafa Yıllık İşletme Cetveli uyarısı

Bu haber 09 Mart 2020 - 15:33 'de eklendi ve 2 views kez görüntülendi.

Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (Adana ESOB) Başkanı Niyazi Göğer, Sanayi Sicil Belgesi’ne sahip esnaf ve sanatkarları, bir yıllık faaliyetlerini gösteren Yıllık İşletme Cetveli bildirimlerini, Nisan ayı sonuna kadar İl Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü’ne yapmaları konusunda uyardı.

Adana ESOB Başkanı Niyazi Göğer, esnaf ve sanatkarların 2019 yılına ait faaliyetlerini gösteren Yıllık İşletme Cetvelini, 30 Nisan 2020 Perşembe günü mesai bitimine kadar vermeleri gerektiğini hatırlatarak, Yıllık İşletme Cetveli bildirimini zamanında yapmayan esnaf ve sanatkarların cezai duruma düşecekleri uyarısında bulundu.

Sanayi sicil belgesine sahip esnaf ve sanatkarların Yıllık İşletme Cetveli bildirimlerini Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının web sayfasından elektronik ortamda yapabileceklerine dikkati çeken Birlik Başkanı Niyazi Göğer, “Bilindiği üzere 6948 sayılı Sanayi Sicili Kanunu’nun 1. maddesine göre Sanayi Sicil Belgesi sahibi firmaların aynı kanunun 5. maddesine göre bir yıllık faaliyetlerini gösteren yıllık işletme cetvellerini her yıl sonu itibariyle en geç 4 ay içerisinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı, İl Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğüne vermesi gerekmektedir. Her yıl Nisan ayı sonuna kadar verilmesi zorunlu olan Yıllık İşletme Cetveli, http: //sanayisicil.sanayi.gov.tr adresinden e-devlet şifresi ile giriş yapıldıktan sonra, “Belge No İle İşletmeni Getir” bölümünden sorumlu olunan işletme yetkili kişi üzerine çekilip, e-devlet entegrasyonu tamamlanır ve cetvel girişi yapılabilir” dedi.

2019  yılına ait Yıllık İşletme Cetveli bildirimini süresi içinde yapmayanlara,  6948 sayılı Sanayi Sicil Kanunu’nun 9. maddesi uyarınca  bin 586 TL idari para cezası uygulanacağını hatırlatan Adana ESOB Başkanı Niyazi Göğer, Sanayi Sicil Belgesi’ne sahip esnaf ve sanatkarların idari para cezasına maruz kalmamaları için son günü beklemeden Yıllık İşletme Cetveli bildirimlerini yapmaları uyarısında bulundu.