Başkan Göğer: Temizlik imandandır | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

Başkan Göğer: Temizlik imandandır

Bu haber 20 Mart 2020 - 11:55 'de eklendi ve 13 views kez görüntülendi.

Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (Adana ESOB) Başkanı Niyazi Göger, kandillerin insan gönlünün aydınlandığı, toplumun manevi değerlerinin güç kazandığı, birlik ve beraberliğin pekiştiği nadide geceler olduğuna işaret etti. İslam dininin her şeyden önce temizliği emrettiğinin altını çizen Başkan Göger, dünyayı etkisi altına alan virüs salgınına karşı hükümetimiz ve bakanlıklarımızın aldığı  tedbirler doğrultusunda temizlik ve hijyen kurallarına riayet edilmesini istedi. Başkan Göğer, “Unutulmamalıdır ki Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V.) bir hadisinde buyurduğu gibi temizlik imandandır” dedi.

Mübarek üç ayların ikinci kandili olan Miraç Kandili dolayısıyla bir mesaj yayımlayan Adana ESOB Başkanı Niyazi Göger, bu mübarek gecede yapılacak duaların, dünyada barışın sağlanması, manevi ve kültürel değerlerin muhafazası, bütün insanlığın selameti, iyiliğin, kardeşliğin, paylaşımın ve merhametin artmasına vesile olmasını temenni etti.

Miraç kandilinin, Müslümanların inanç ve kültür dünyasında vazgeçilmez bir öneme sahip olduğunun altını çizen Birlik Başkanı Niyazi Göger, “Miraç, Peygamber Efendimizin (S.A.V.) Recep Ayı’nın 27’nci gecesi Mescid-i Haram’dan Mescid-i Aksa’ya, oradan semaya, ilahi huzura yaptığı hikmet yüklü yolculuğu ifade ederken, aynı zamanda da Peygamberimizin şahsında insanlığın önüne açılan sınırsız bir yükseliş ufku ve beşeri hislerden tertemiz bir kulluğa terakki edişi simgeler. Miraç Kandili, insan gönlünün aydınlandığı, toplumun manevi değerlerinin güç kazandığı, birlik ve beraberliğin pekiştiği, selamlaşmanın, paylaşmanın, komşuluk ve akrabalık hukukunun arttığı kandil gecelerinden biridir” dedi.

Açıklamasında tüm dünyada hızlı bir şekilde küresel yayılım gösteren korona virüsü salgınına da atıfta bulunan Adana ESOB Başkanı Niyazi Göger, “Bizler, her şeyden önce temizliği emreden bir dinin mensuplarıyız. Bugün bütün dünya virüsle mücadele ederken binlerce yıl önce Yüce Allah’ın İslam’la şereflendirdiği kullarına emrettiği temizlik şeklini kendilerine model alıyor. Bu nedenle, hükümetimiz ve bakanlıklarımızın aldığı isabetli ve etkili tedbirler doğrultusunda bizler de temizlik konusunda hassas davranmalı, dinimizin emrettiği şekilde temizlik ve hijyene dikkat etmeliyiz. Bu duygu ve düşüncelerle esnaf ve sanatkarlarımızın, Adanalı hemşehrilerimizin, milletimizin ve tüm İslam aleminin mübarek Miraç Kandillerini tebrik ediyor,  başta virüs salgını olmak üzere önce milletimizi, İslam alemini ve tüm insanlığı, her türlü kazadan, beladan ve hastalıktan esirgemesini Cenab-ı Allah’tan diliyorum” ifadelerini kullandı.