Balkan Türkleri resepsiyonunda ortak payda Atatürk | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

Balkan Türkleri resepsiyonunda ortak payda Atatürk

Bu haber 11 Mart 2020 - 15:39 'de eklendi ve 18 views kez görüntülendi.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Adana Balkan Türkleri Yardımlaşma Derneği’nin Cumhuriyet Işığında 30. Yıl temalı resepsiyonuna katıldı.

Sular VIP Salonu’nda gerçekleştirilen resepsiyonda söz alan Başkan Zeydan Karalar konuşmasına, “Kaybedilmiş toprakların aziz hatıraları, hepinizi saygıyla selamlıyorum” diyerek başladı. Başkan Zeydan Karalar, Balkanlardan, yüzlerce yıllık vatan topraklarından Anadolu’ya dönmek zorunda kalan insanların, bu memleketin asli unsuru, öz evladı olduğunu belirterek, “Kimsenin gücü bizi ayırmaya yetmez. Ben, Adana’ya Balkanlardan çeşitli zamanlarda göç etmiş kardeşlerimin daima yanında oldum ve bundan sonra da olmaya devam edeceğim. Bunu fazlasıyla hak eden kardeşlerimizsiniz. Oralarda Balkan Savaşları sırasında ve sonrasında  büyük acılar yaşandı. Jivkov’un yönetimindeki Bulgaristan’da yaşanan acıların izleri hala taze” dedi.

ATATÜRK’ÜN ÖĞRETİLERİNDEN AYRILMAZSAK SONSUZA KADAR VAR OLURUZ

Başkan Zeydan Karalar, sözlerine şöyle devam etti: “Bizler Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği yoldan, çizgisinden, hedeflerinden ayrılmazsak, ülkemiz sonsuza kadar var olur.  Günümüzde Mustafa Kemal Atatürk’ün öğretilerinin önemi, kıymeti daha iyi anlaşılmaktadır. Çevremizde ve dünyada yaşanan olaylar bunu bizlere göstermektedir. Ortadoğu’da ve dünyada gelişen olaylar, 100 yıl önce attığı temelin ne kadar doğru olduğunu günbegün ortaya çıkarmaktadır. Mustafa Kemal Atatürk demek barış demek, kardeşlik demek, yurtta sulh cihanda sulh demek, bir başka ülkenin toprağında, düzeninde, zenginliğinde gözü olmamak demek. Mustafa Kemal Atatürk demek, ‘ülke bir işgalle, saldırıyla karşılaşmadığı sürece savaş intihardır’ düşüncesine sıkı sıkıya bağlı olmak demek. Bizim yolumuz Mustafa Kemal Atatürk’ün yoludur. Başka da bir yolumuz yoktur.”