ADANA'DA TARIMSAL ÜRETİM DEVAM EDİYOR | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

ADANA’DA TARIMSAL ÜRETİM DEVAM EDİYOR

Bu haber 13 Nisan 2020 - 16:04 'de eklendi ve 5 views kez görüntülendi.

Dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan koronavirüs salgınıyla mücadele tüm hızıyla sürerken tarımsal üretimin kesintiye uğramaması, vatandaşların güvenli gıda ihtiyacının karşılanması için gerekli tüm tedbirler sürecin başladığı ilk andan itibaren Adana Valiliğince alınmış ve bu doğrultuda çalışmalar gerçekleştirilmiştir.

Önemli bir tarım merkezi olan Adana’da tarımsal üretimin devam ettirilmesi konusunda bir değerlendirme yapan Vali Mahmut Demirtaş, nisan ayının ortalarına yaklaştığımız bugünlerde ilimiz tarım takvimi açısından önemli gelişmelerin yaşandığını dile getirdi.  Tarımsal üretimin gözbebeği Çukurova’da sebzecilik, meyvecilik, hububat, turunçgil vb. konularda aşılama, gübreleme, sulama, zararlılarla mücadele, hasat, hayvansal üretimde aşılama, besleme gibi hususlarda çalışılması gereken bir döneme girildiğini belirten Vali Demirtaş, “ İlimizde öncelikle sağlık komisyonlarının aldığı kararlar doğrultusunda gerekli önlemlerimizi alarak tarımsal üretim faaliyetlerimizin devam etmesi için gerekli çalışmalarımızı gerçekleştirdik. Mevsimlik tarım işçiliğinin de hareketlendiği bu mevsimde alınan tedbirlere riayet edilmesi kaydıyla Valiliğimize yapılan müracaatlarla iller arası geçişlerin de yaşandığı tarım sektöründe faaliyetlere ara verilmeden devam edilecek.” dedi.

Tarımsal faaliyetlerine devam etmek isteyen çiftçilerin ulaşım sorunları için İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ya da Adana Valiliğine müracaat etmeleri gerektiğini hatırlatan Vali Demirtaş, “Üreticimiz tarlasında, bağında bahçesinde çalışırken teknik personelimiz de bir yandan üretim sürecinde diğer yandan kontrol ve denetim sürecinde saha çalışmalarını sürdürmeye devam edecek. Böylesine önemli bir süreçte her zamankinden daha fazla ve daha iyi kalitede üretmek maksadıyla azami çaba sarf edilmektedir. “ dedi.

Krizin fırsata çevrilmemesi için de satış yerlerine olan denetim ve kontrollerin en üst seviyede gerçekleştirildiğini aktaran Vali Demirtaş,  il genelinde tüm kamu kurum ve kuruluşları, çiftçi ve meslek örgütleri ile iş birliği içinde koronavirüsün tarımla alakalı olası tüm etkilerini asgariye indirme çalışmalarına aralıksız devam edeceklerini sözlerine ekledi.