2.YUMURTALIK KÜLTÜR SANAT VE TURİZM FESTİVALİNİN STARTI VERİLDİ | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi
SON DAKİKA
http://evdekal.adana.bel.tr/saglik/covid-19-nedir

2.YUMURTALIK KÜLTÜR SANAT VE TURİZM FESTİVALİNİN STARTI VERİLDİ

Bu haber 14 Temmuz 2021 - 17:48 'de eklendi ve 11 views kez görüntülendi.

İstiklal marşı ve aziz şehitler için saygı duruşunun akabinde Festival Kurdalesini Yumurtalık Kaymakamı Hasan Hüseyin Vural, kaymakamı Bayram Yılmaz,Yumurtalık Belediye Başkanı Türkeş Filik,Anada Büyükşehir Belediyesi Kültür ve sosyal işler daire Başkanı Mahmut  Gögebakan İl Spor Müdürü Muzffer Cintimar,Yumcev Başkanı Av.Volkan Tarık Çay kestiler.

Festivalin Sunumunu eski Atv. Spikeri Meltem Özgen yaptı.Festivalin ilk açılış konuşmasını Av. Volkan Tarık Çay şöyle yaptı. Yumurtalık bir çok uygarlıklara,bir çok medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir yerleşkedir.Dünyaca Ünlü gezgin Marko Polo  Venedikten çıktığı dünya turunda 2 kez yumurtalık’a ugramıştır. Tarihi ve Doğasıyla Yumurtalık Güneydoğu bölgesinin vede Adana’mızın denize açılan ilk kapısıdır. Ama ne yazık ki biz yeterli tanıtımı yapamadık dedi.

Yumurtalık Belediye Başkanı Türkeş Filik Yumurtalık Bir çok uygarlığa ev sahipliği yapmış bir topraklar üzerinde festival yapıyoruz ,Emeği geçen Başta Kaymakamımız,Dernek Başkanımız,Gazeteci Halim Öztoprak beye ve tüm arkadaşlarıma teşekkür ederim dedi.

Adana Sosyal işler ve Kültür Daire Başkanı Mahmut Gögebakan  Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karaların selamını getirdim sizlere diyerek konuşmasına başladı.Dernek Başkanımızın bahsettiği gibi zaten Adana Festivaller şehridir. Adana’mızın güzel ilçesi Yumurtalıkta böyle bir festivalin kutlanmasından onur duyarız.Festivalin hayırlı geçmesini diliyorum dedi.

Yumurtalık Kaymakamı Hasan Hüseyin Vural ise Yumurtalık STK ları ile büyük bir dayanışma göstererek  hep birlikte bir festival programı hazırladık.İlçemiz dernek başkanımızın da bahsettiği gibi bir çok uygarlık ve tarihe tanık olmuş bir yerleşimdir.Yumurtalık İlçemiz kültürel ve sanayi ve ekonomik gelişimine devam etmektedir.Bununla birlikte denizimiz,kumumuz ve doğal güzelliği ile bölgemizde önemli bir Turizm merkezlerindendir.Yumurtalık Lağünlerimiz, Mlli Parklarımız,Süleyman Kulemiz,Tarihi Atlas Kulemiz gibi değerli tarihi varlıklara sahiptir.Sn.Cumhurbaşkanımız ve Sn.Valimizin caba ve talimatlarıyla azimli bir şekilde çalışıyoruz.

Haylazlı Bölgemizde kitesörf sporu ve kumu deniziyle ön plana çıkmıştır.Bu vesileyle önemli bir gelişmeyi sizler ile paylaşmak istiyoruz.Sn Valimizin Önderliğinde Haylazlı Bölgesinde Kitesörf Sporu projemiz Çukurova kalkınma ajansı tarafından kabul görmüştür.Bu proje ilçenin tanıtımına büyük katkı sağlayacaktır.Bu festivalin düzenlenmesinde bizlere önemli destek veren Sn. Valimiz,Adana Büyükşehir Belediyesi,Yumurtalık Belediyesi,Adana İl Spor Müdürüne,Daire amirlerimize,Yumcev Derneğine,Bill,Sanko,Emba,İsken firmalarına,Kadın Koperatiflerine,Çukurova Kitesörf  Akademisi derneğine,organizasyon şirketine,basın mensuplarına  ve katılım sağlayan sizlere teşekkür ederiz dedi.

Bu organizasyondan sonra ileride daha güzelini yapacağımıza inancım tamdır.Daha güzelini yapmak için festivalimizin hayırlı olmasını diliyorum diyerek sözlerini noktaladı.

Ceyhan Kaymakamı Bayram Yılmaz ise “Festival programını hazırlamak görüldüğü gibi öyle kolay değildir.Emek ister,ciddi iştir.birileri tökezlemenizi beklerler,küserler,hele hele bu işe menfi bakanlar daha çok eleştiri yaparlar.Ben burada kenetlenmeyi gördüm.kim ne derse desin 2.Yumurtalık Kültür Sanat ve Turizm Festivali başarılı olacaktır” dedi.

STANTLAR ZİYARET EDİLDİ

Kurdele kesiminden sonra protokol Yerel ürünler standını gezdiler.Yumurtalık Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünün açmış olduğu resim sergisi,Denizin kızları Kooperatifinin ürettiği yöresel ürünler,Istar kilim dokuma tezgahı gezildi.Adana Atlas Engelliler Gençlik ve spor kulübü’nün el işleri ürünleri tanıtımı yapıldı.Adana Büyükşehir Belediyesi Dalgıç ekibinin tanıtımı ve sıkma ayran ikramları yapıldı.

AKŞAM TİYATRO VE HALK KONSERLERİ İLE DEVAM EDİLDİ

Adana Büyükşehir Belediyesi Sosyal işler ve Kültü Daire Başkanlığına bağlı çocuk tiyatroları gösterimi yapıldı.Efelerin oyunlarından sonra Halk konserleri yapıldı.Festivale yoğun ilgi olurken vatandaşlar piste çıkarak oyunlar oynadılar. Eğlence saat:11.00 kadar devam etti.