18. Uluslararası Çukurova Yörük Türkmen ve Sanat Şöleni | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi
SON DAKİKA

Gündem, Spor

18. Uluslararası Çukurova Yörük Türkmen ve Sanat Şöleni

Bu haber 06 Mayıs 2022 - 13:53 'de eklendi ve 233 views kez görüntülendi.

Adana’da bu sene 18’ncisi düzenlenen Uluslararası Çukurova Yörük Türkmen ve Sanat Şöleni başladı.

Söğüt’ten Sarıçam’a Gönül Köprüsü 18’inci Uluslar arası Çukurova Yörük Türkmen ve Sanat Şöleni, 4 ayrı noktada düzenlenecek. Etkinliğin basın toplantısı Ahmet Yesevi Otağında yapıldı. Toplantıya Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir, Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ, Dünya Türkmenler Birliği Genel Başkanı Av. İsmail Demirdüzen katıldı.

Toplantıda konuşan Dünya Türkmenler Birliği Genel Başkanı Av. İsmail Demirdüzen, “Pandemi geride kaldı. Pandemi döneminden çıkışı tıpkı Ergenekon’dan çıkış gibi toyla kutlayacağız. Bu toyumuz, bizim ecdadımız, geçmiş yıllarda yaylalara çıkışı toyla kutlardı. Bizde bu yaylaya çıkışımızı bugün itibariyle toyla kutlayacağız” ifadelerini kullandı.

Şenliğin tanıtımı için çaba harcadıklarını aktaran Demirdüzen, “Adana birçok kültürün, yaşam tarzının barış ve huzur içerisinde yaşadığı bereketli topraklardır. Bu bereketli toprakların ana unsularından bir tanesi, Yörük Türkmenleridir. Yörük Türkmen kültürü bu şehrin ayrılmaz parçasıdır. Yörük Türkmenler bu vatanı vatan yapan en önemli unsurlar.

17 yıldır süregelen bir şölen yapılıyor. Bu yıl 18’incisi biraz daha farklı olacak. Kültür ve Turizm Bakanlığımız, Adana Valiliği, Sarıçam ve Yüreğir Belediyemiz birlikte Yörük Türkmen şölenimizin kültür tanıtımının daha etkili olması için ciddi bir çaba içerisinde” diye konuştu.

Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir ise şenliğe ellerinden gelen destekleri vereceklerini söyledi.

Sarıçam Belediye Başkanı ise her sene olduğu gibi bu sene de şenliği desteklerini belirtti.

Programın ardından halk ozanları konser verdi.

ETKİNLİK TAKVİMİ

6 MAYIS CUMA: Saat: 16.00’da Düzenleme Komitesi üyelerinin ve halkın katılımı ile Çifte Minare Cami’nde Mevlidi Şerif Okunması ile başlayıp sonrasında Adana Atatürk Caddesi üzerinde bulunan Atatürk Anıtına çelenk sunumu ile devam edecek.

Aynı gün saat 19.00 da Yüreğir Belediyesi Kültür Merkezi’nde ‘Yerelden Ulusala Yörük Türkmen Kültürü ve Çok Kültürlülük” temasını merkez alacağı etkinlikte ülkenin seçkin öğretim üyeleri ve uzmanları panelist ve konuşmacılar katılacak. Halk ozanları ve yerel sanatçıların programı gerçekleştirilecek.

7 MAYIS CUMARTESİ: Saat 16.00 da Turgut Özal Bulvarı Kademoğlu Cami önünden başlayacak olan Mehter Takımı, 24 Oğuz Boyu Bayrakları, Göç kervanı canlandırması, Türk Dünyasından gelen misafirlerin gösterileri, Efeler Grubu, Kuvayı Milliye, Folklor Ekipleri, Gaziler, Okçular Grubu ve halkın katılımıyla Yörük Türkmen Kardeşlik Göçü korteji akabinde DSİ Baraj Piknik Alanı içerisinde bulunan Hoca Ahmet Yesevi Otağında 19.00’da Çoban ateşinin yakılması, Türk Dünyasından gelen Ozanların katılacağı Türk Dünyası Ozanlar Şöleni programı, Türk Dünyasından sanatçılarının gösterileri ve Yerel Türk Halk Müziği sanatçılarının sahne alacakları konserle devam edecek.

8 MAYIS PAZAR: Sarıçam Yörük Ormanı’nda program saat 10.00’da başlayacak, Geleneksel Kültürümüz yansıtacak milli kıyafetlerin sunumu, Türk Dünyası Ozanları, halk oyunları, Türk Dünyası sanatçılarının gösterileri, Mahalli Halk Ozanları ve yerel sanatçılar tarafından Halk Konseri gerçekleştirilecek ve Anadolu Rock müziğinin sevilen sesi Kıraç sahne alacak.