Zorlu bir süreçten geçiyoruz….

Adana Meyve ve Sebzeciler Esnaf Odası Başkanı Mesut Yalı, meyve sebzecilerin esnafının oldukça zor günler yaşadığını dile getirdi…

Kozmikradyo özel yayının konuğu olan, gazeteciler Hülya Ekmekçi, Erol Saylan, Murat Yıldız ve Pınar Aytekin’in sorularını cevaplayan Adana Esnafa Sanatkarlar Odası’na bağlı Meyve ve Sebzeciler Esnaf Odası Başkanı Mesut Yalı, esnafın zorlu bir süreçten geçtiğini belirtti. Başkan Yalı, dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs nedeniyle oldukça sıkıntılı günler yaşandığını dile getirdi.

Özellikle meyve ve sebzeci esnafının birçoğunun kepenklerini indirdiğini dile getiren Yalı, “ Esnafımız oldukça mağdur, son aylarda da tüm dünyayı etkileyen koronavirüs ülkemizi de oldukça fazla etkiledi ve esnafımız iş yapamaz hale geldi.  Özellikle vatandaşlarımızdan ricam mahallenizdeki esnaflardan alışveriş yapın, esnafların kalkınması için el ele mücadele edelim” şeklinde konuştu.

BU SORUN ACİLEN GİDERİLMELİ

Başkan Yalı, kendilerine bağlı olan esnafın “götürüye tabi” diye bilinen basit usulde vergilenmesi gerektiğini belirterek, “Örneğin karşımıza bin TL vergi çıkıyor. Muhasebecimize gittiğimizde ise üç bin TL’lik ödemeyle karşılaşıyoruz. Burada bir yanlışlık var. Bu sorun acilen giderilmeli. 28 kalem vergi esnafa reva mı?” dedi.

SON 15 YILDA ESNAFIMIZ ERİDİ

15 yıl öncesine kadar odalarına kayıtlı 700’e yakın esnaf varken bugün 200 kayıtlı üyeleri olduğunun altını çizen Başkan Mesut Yalı, “Bunun nedeni ise özellikle market ve bakkalların yasal olmamasına rağmen işletmelerinin içine ve önlerine manav tezgahları kurmaları” diye konuştu.

BAZILARI KALDIRIMI BİLE KİRAYA VERİYOR

Bazı marketlerin işletmeleri önüne 50 metrelik manav tezgahı kurduğunu söyleyen Yalı, “Bir manav sigara satabilir mi? Satamaz! Oysa marketler ve bakalar manav tezgahları kuruyor. Hatta bazı bakkallar önündeki kaldırımı bile manav tezgahı olarak kiraya veriyor. Burada başta belediyeler olmak üzere devletin büyük kayıpları var” dedi.

EN UCUZ VE SAĞLIKLI GIDAYI MANAVDAN ALIRSINIZ

Vatandaşlara semtlerindeki manavlardan alışveriş yapmalarını tavsiye eden Sebze – Meyveciler Esnaf Odası Başkanı Mesut Yalı, şunları kaydetti:

“Manavlar, en ucuza sattığını iddia eden marketlerden daha ucuz ürün satıyor. Ayrıca manavların sağlıksız, eski ürün satma şansı yok. Manavlar çok önemli ama Adana gibi metropol bir kentte toplam 200 manav var. Nüfusu 16 milyonu geçen İstanbul’da bile manav sayısı 500. Bunun nedenine gelince örneğin bir şehirde beş bin bakkal varsa bunun 4 bin 500’ünde manav tezgahı var. Biz bu konuyla ilgili şikayetlerde bulunduk. Belediye yetkilisi ya da zabıta şikayetimiz üzerine bakkala gidiyor ama ‘Biz gittik, bakkalın ruhsatı var’ diyor. Yahu manavın kabuklu ceviz satması bile yasakken bakkal her türlü sebze-meyve satıyor. Örneğin marketler onlarca çeşit ürün satıyor. Manav sadece sebze-meyve satıyor.

VATANDAŞLARA ÇAĞRIMIZ VAR

Vatandaşlarımıza çağrımız var, Taze, sağlıklı ve en ucuz sebze-meyveyi manavdan temin edebilirsiniz. Eti nasıl kasaptan alıyorsak, sebze ve meyveyi de manavdan almalıyız. Taleplerimize gelince Basit usulde vergilendirilmek istiyoruz. Basit usul kapsamı dışında olduğumuz için vergi yükünün altından kalkamıyoruz. Bağ-Kur yükü hafifletilsin, bakkalın manavlık yapmasının önüne geçilsin. Biz çok şey istemiyoruz. Korona salgınıyla yüzleştiğimiz, canımızın yandığı bir dönemde sağlıklı ürünlerin de değerini toplum olarak anladık. Bu nedenle alışverişler manavdan yapılsın. Sağlığınız için bunu yapın.”

KORONA SÜRECİNDE KIRMIZI PANCARA TALEP ARTTI

Başkan Yalı korona virüsü salgını döneminde en çok talebin kırmızı pancarda olduğunu belirterek, “Kırmızı pancar dışında pırasa ıspanak gibi lifli gıdalara talep oldukça arttı. Bu arada havuç ve limon gibi ürünler de bunların arasında” diye konuştu.