“YUMURTALIK’TA GÜNEŞ DOĞUYOR” | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi
SON DAKİKA

CHP’Lİ ŞEVKİN MECLİSTE İKİNCİ KEZ ANT İÇTİ

Genel, Gündem, Siyaset, Yerel Haberler

Ayhan Barut, Gazi Meclis’te yemin etti

Genel, Gündem, Siyaset, Yerel Haberler

Ayhan Barut, Gazi Meclis’te yemin etti

Genel, Gündem, Siyaset, Yerel Haberler

“YUMURTALIK’TA GÜNEŞ DOĞUYOR”

Bu haber 22 Ağustos 2022 - 11:18 'de eklendi ve 497 views kez görüntülendi.

3. Yumurtalık Kültür ve Turizm Festivali yapıldı…
19,20,21 Ağustos 2022 yılında gerçekleşen 3. Yumurtalık Kültür ve Turizm Festivali'nin açılış töreni muhteşem görüntülere sahne oldu. YUMÇEV Dernek Başkanı Av. Volkan Tarık Çay'ın ve Adana 'nin katkılarıyla hazırlanan festivale Yumurtalık halkının yanı sıra çevre illerden ve ilçelerden vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Adana 'ın katılımıyla gerçekleşen 3. Yumurtalık Kültür ve Turizm Festivali YUMÇEV Dernek Başkanı Av. Volkan Tarık Çay, Başkan yardımcısı Halim Öztoprak, Ceyhan Belediye Başkanı Hülya Erdem, CHP il ve ilçe yönetimi, DEVA Partisi ilçe yönetimi, siyaset dünyasından isimler ve coşkulu bir kalabalıkla taçlandı.

Başkan Karalar açılış öncesi Yumurtalık esnafını ziyaret ederek sorunları dinledi. Tek tek halkla sohbet eden Karalar, Yumurtalık çin en iyisini yapacaklarının sözünü verdi.

Yumurtalık Kenan Güveloğlu Parkı'nda gerçekleşen açılış töreninde konuşma yapan Festival komite ve YUMÇEV Başkanı Av. Volkan Tarık Çay yapılan festivalle imkânsızı gerçekleştirdiklerini, birlikle her şeyi başarabileceklerini vurgulayarak, “Yumurtalık'ta Güneş Doğuyor” dedi.

Başkan Çay yapmış olduğu konuşmada şu ifadelere yer verdi:

HAYAL DEDİLER, BİZ YAPTIK…

“Bundan 4 yıl önce bize hayal dediler, ondan sonra bize imkansız dediler. Ben ve dernek başkan yardımcım Halim Öztoprak kendisine buradan bir kez daha teşekkür ediyorum, daha sonra aramıza katılan Ali Balkan abiye de buradan bir kez daha teşekkür ediyorum. Dediler ki hayal yapmayın, dediler ki yaptığınızı değmez uğraşmayın. Yapsanız ne olacak, dediler.

BİZİM HİÇ Mİ FAYDAMIZ OLMASIN?

Ama herkesin bir amacı var biz bu topraklarda doğduk ve bu topraklarda öleceğiz. Bu topraklarda herkes gibi mi yaşayalım hiçbir şey yapmayalım mı? Bu topraklara, bu şehre, bu ülkeye bizim hiç mi faydamız olmasın? Eğer Gazi Mustafa Kemal Atatürk sıradan bir hayat yaşasaydı, sıradan bir subay olsaydı, o zaman da Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmazdı ve Kurtuluş Savaşı'nı yapmaz bu topraklar olmazdı. Biz de burada gönlümüzce bir konser düzenleyip bir araya gelemezdik.

ULUSLARARASI BİR SEVİYEYE GELDİK

Festivalimizin ilkinde büyükşehir gene bize destek oldu, sadece 3 kişiydik bir de köydeki anam geldi, 4 kişiyle bir konseri dinledik. Ama biz yine 4 kişi de olsa bu festivali yaptık, 4 kişi de izlese bu festivali düzenledik. Bugün geldiğimiz noktada küçük bir adımla başladık ama arkadaşlar şu anda Uluslararası bir seviyeye geldik.

YUMURTALIK AKDENİZ'İN İNCİSİDİR

Yumurtalık Akdeniz'in incisidir. Şu anda oturduğumuz yer festival ile yaptığımız alan İpek yolu'nun Akdeniz'e açılan kapısıdır. Burada bir liman kalıntısı vardır, 1271 yılında İtalyan seyyah Marka Polo'nun karaya adım bastığı ilk yerdir Yumurtalık. Peki, biz bunu biliyor muyuz bilmiyoruz? Bunu bilmiyorsak suç Marco Polo'nun mu arkadaşlar? Başka yerlerde bu hikaye olsa bu hikayenin üzerine neler neler yazarlar bunu ekonomiye kazandırırlar buradan istihdam yaratırlar, işsizliğe çözüm üretirler. Biz ne yaptık kayaların üzerinde sigara içtik.

YUMURTALIK DEMEK GÜZEL İNSANLAR DEMEKTİR

Bakın burası Marco Polo limanı Marco Polo buraya keyfinden mi çıktı pek yolunun Akdeniz'e açılan kapısı olduğu için çıktı buraya, ayakbastı buradan Çin'e gitti. Yumurtalık Adana'nın turizm başkentidir. 2 tane dev gibi lagünümüz var Türkiye'nin hiçbir yerinde bunu bulamazsınız aynı anda 50-60 tane flamingo'nun bulunduğu günler Yumurtalık'tadır. Yumurtalık ne demektir biliyor musunuz? Yumurtalık güzel insanlar demektir. Yumurtalık dünyada ilk organ naklinin gerçekleştirildiği yerdir. Bazen organ nakli yapan genç doktorlara benzetiyoruz biz kendimizi, onlar da bir devrim gerçekleştirmişler, ayağı kopan bir adama başka bir insanın ayağını takmışlar ve dünyada ilk organ naklinin yapıldığı yer olarak tarihe geçmişlerdir.

TANITIM YAPAMADIK

Ancak onların karşısın da muhteşem bir muhalefet varmış, İtalya'da bulunan bir papaz tarafından aforoz edilmiş. Nedenine gelince ise yapamazsın taktığın ayak bir zencinin ayağı demişler. Zenci ile beyaz eşit değildir, zencinin ayağını beyazın ayağına takamazsın demişler. Arkadaşlar bu tabipler odasının yazılarında var, sağlık müzelerinde de var ama biz bunu tanıtabildik mi tabii ki tanıtamadık.

GÜN BUGÜNDÜR, BUGÜN HAMLE YAPMA GÜNÜDÜR

Aynı zamanda yumurtalık levreğin, çupranın, lagosun ve kefalin en lezzetli olduğu yerdir. Pazarlayabildik mi, ekonomiye kazandırabildik mi? Hayır… Gün bugündür, bugün hamle yapma günüdür. Aynı zamanda Çukurova üniversitesi rektör yardımcısı Süha Berberoğlu'ndan öğrendiğimiz bir bilgiyi hemen sizlerle paylaşıyorum; Cebelitarık Boğazı'ndan itibaren hazinenin üzerinde oturuyorsunuz, dedi. Cebelitarık Boğazı'ndan Suriye sınırına kadar olan yer yani Kuzey Akdeniz sahillerinde en büyük kum deposu Yumurtalık'tadır, dedi.

5 YILLIK MÜCADELEMİZ SONUCUNDA BAŞARDIK

Ama biz ne yaptık bu kumları bedava müteahhitlere verdik. 5 yıllık mücadelemiz sonucunda Allah'a şükür başardık yabani ot diye değerlendirdikleri Zambak kumlarını bugün esnaf bir dost olarak görüyor. Artık o kum zambaklarını görmeye gelmek için fotoğrafını çekmek için bir sürü insanlar ortaya çıktı. 5 yıllık mücadelemizin sonucunda bunu başardık.

YUMURTALIK'I ŞAHA KALDIRACAĞIZ

Yumurtalık Adana'nın turizm başkenti olmaya adaydır ve şu andan itibaren söylüyoruz yumurtalık Adana'nın turizm başkenti olacaktır. Yumurtalıkta artık bir güneş doğmaya başlamıştır. Yumurtalık halkı ve faldır Yumurtalık halkı çalışkandır, hep beraber Allah'ın izniyle Yumurtalık'ı şaha kaldıracağız…

Daha sonra konuşma yapan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı , Adana'nın her yanının olağanüstü güzelliğine değinerek şu ifadelere yer verdi:

“Benim de aslında bu festivale gelirken bazı konularda kuşkum vardı. Yapılan bazı etkinliklerin çok fazla rağbet görmediği noktasında haberler almıştım ama sevgili kardeşlerimin dizdiği sandalyelerini tamamen dolu olduğu ve ayaktaki halkın bu festivale ilgisi beni ziyadesi ile mutlu etti.

ADANA'MIZIN HER YANI OLAĞANÜSTÜ GÜZELDİR

Ağustos ayı milli mücadelenin ayıdır ağustos ayı Zafer Bayramı'nın taçlandırıldığı aydır. Mustafa Kemal Atatürk'ün Hedefiniz Akdeniz deyip Yunanlıların Akdeniz'e döküldüğü aydır. Türkiye için Türk milleti için çok önemli bir aydır ve bu arada bize bu ülkeyi bu güzellikleri veren Mustafa Kemal Atatürk'ü şükranla anıyoruz. Ülkemizin her yanı Adana'mızın her yanı olağanüstü güzeldir.

YUMURTALIK BU HALDE OLMAMALIYDI

Bugün bu sahilde bu esnafı gezerken son derece üzüldüm. Yumurtalık bu halde olmamalıydı. Belediye başkanı olarak biz kendimizi taca atmayalım ama şunu söyleyeyim, defalarca da söyledim demin kardeşim de söyledi. Yüce Rabbim bu kentte bize her şeyi nasip etmiş dayı doğayı bitkiyi deniz'i sağlıklı kumu tarihi ve tarihin lezzetiyle evrilmiş olan, sanatıyla kültürü ile var eden bu kent gibi Dünyada kaç kent var inanın bilmiyorum.

TANITAMAMIŞIZ

Ama eminim bu kadar zenginliği barındıran Adana gibi çok fazla kent olmadığı için kendimizi şanslı hissetmemiz gerekiyor. Bu zenginlikleri ne kadar güzel değerlendirdiğimiz tartışılır. Kardeşim doğru söylüyor hala bırakın Türkiye'yi bırakın dünya insanını Adanalı bile buralarda deniz olduğunu bilmiyor. Tanıtamamışız.

YUMURTALIK'TA SUYU PROBLEM OLMAKTAN ÇIKARDIK

Diğer dönemde tekrar geldiğimizde millet ittifakı ile beraber size buradan söz veriyorum bu sahili ve bu girişi Avrupai bir hale getireceğim bunu da buradan söz veriyorum. Neredeyse yapılmadık yol bırakmadık burada suyu problem olmaktan çıkardık. 10 milyonlarca para harcadık ama yumurtalık halkına feda olsun. Yıllardır su sorununu çekiyordunuz ama biz bu sene önce Allah ve sonra sizlerin sayesinde bu sorunu çözdük. Hep birlikte daha çok başaracağımız işler var.

YUMURTALIK'A DAMGA VURULDU

Festivalin ikinci ve üçüncü gününde bisiklet yarışları, tekvando gösterileri, yağlı gösterileri gerçekleşirken son gün muhteşem konserle festival Yumurtalık'a damga vurdu. Dereceye giren ilk üçe madalya dağıtıldı.