Yeni bir tarım politikasıyla Avrupa'yı bile besleriz | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

Yeni bir tarım politikasıyla Avrupa’yı bile besleriz

Bu haber 02 Nisan 2020 - 14:35 'de eklendi ve 12 views kez görüntülendi.

Güven Agro Kimya Tarım Ürünleri Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Celal Güven, dünyayı kasıp kavuran Korona Virüsü salgının tohumun, toprağın ve suyun ne kadar önemli olduğunu ders niteliğinde hatırlattığın altını çizdi.

BEREKETLİ TOPRAKLARIMIZDA KAKO VE KAHVE DIŞINDA YETİŞMEYEN ÜRÜN YOK

Güven,  “Şu süreçte ülkenin bir karış toprağı bile boş bırakılmamalı. Biz, tarımda kendi kendine yeten bir ülkeyken muhtaç ve ithal ürün alan bir ülke haline geldik.  Bu ülkede kakao ve kahve dışında üretilemeyen ürün yok. Su kaynaklarıyla, bereketli topraklarıyla doğru bir tarım politikası sayesinde Türkiye sadece kendine değil, tüm Avrupa’ya yeten bir ülke olabilir” dedi.

TOPRAK OLMADAN GIDA OLMAZ

İnsanların artık ev, araç, altın, döviz, arsa değil, gıda derdine düştüğüne dikkat çeken Celal güven, “ İnsanlar şimdi evlerine gıda stokluyor. Peki; toprak olmadan gıda olur mu? Bugün gıda koruyucu hekim görevi yapıyor. Bugün nüfusun yüzde 20’si kır salda, yüzde 80’ini şehirlerde yaşıyor. Tarıma gereken değeri verilirse yerleşim alanlarındaki rakamlar değişir. Köyden gelenler gider yeniden tarım yapar” diye konuştu.

EĞİTİM VE YERLİ ODAKLI ÜRETİM

Yapılması gereken tek şeyin çiftçiyi eğitip planlı ve yerli odaklı bir üretim politikasına geçmek olduğunu vurgulayan Celal Güven, “ .Böyle olursa nüfusu 700 milyona dayanan Avrupa’yı bile besleriz.  Bu kapasiteye sahibiz. Küçücük Hollanda tüm Avrupa’nın et, süt, yumurta ihtiyacını karşılıyor” dedi.

İnsanları canının derdine düşüren korona virüs salgının toprağın önemi noktasında ders olması gerektiğine dikkat çeken Güven, şöyle devam etti:

DOĞRU ALANDA DOĞRU TOHUM VE DOĞRU EKİM…

“Önemli olan topraktır ama toprak tek başına ele alınamaz. Onun bir parçası da sudur. Su kaynaklarımız var. Önemli olan bu su kaynaklarını korumaktır. Yeni bir tarım politikası bu ülkenin yeniden ayağa kalkmasına öncülük edebilir. Yeter ki tohumun, toprağın ve suyun kıymetini bilelim. Deniz, su, toprağın yapısı, temizliği incelenmeli. Bölgelere uygun ürün, tohum, tespit edilmeli. Toprağın birim alanda en yüksek verimi elde edeceği doğru tarım, doğru tohum ve doğru alanda doğru ekimle bu ülke yarınlara yürüyebilir.”

ZİRAAT VE VETERİNERLİK FAKÜLTELERİNDE İNGİLİZCE EĞİTİM YOK

Türkiye’de tarımın gelişmemesi için ziraat ve veterinerlik fakültelerinde İngilizce eğitim verilmediğini söyleyen Celal güven, “ Bununla ilgili soru önergesi veren bir tane vekil yok. Bunu gündeme getiren bir tane siyasi parti yok. Örneğin bir ziraat mühendisi ya da veteriner yurt dışında düzenlenen tarım seminerine nasıl gidecek? Gitse bile ne anlayacak?  Dünya ülkelerinin tarım politikasını nasıl kavrayacak? Gelişmiş ülkelerin ne düşündüğünü nasıl anlayıp aktaracak? Yeni bir şeyler yapılmak zorunda” diye konuştu.

ÖZEL HABER- MURAT YILDIZ