YAZMAZSAM ÇATLARIM | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi
SON DAKİKA

YAZMAZSAM ÇATLARIM

Bu haber 21 Nisan 2022 - 17:36 'de eklendi ve 307 views kez görüntülendi.

Küçük bir kız dikkatimi çekti.

Çocuk 3 veya 4 yaşlarında ya var, ya yok..

Çocuktaki boya badanayı görünce ben şok.

“Yaa bu kıza naaptın böyle?” dediğimde..

“Ben filanca MARKAYA üyeyim ya?

Eee…Makyaj malzemesi satıyorum ya,

Eeeeeee…O yüzden elinden alamıyorum, napayım dinlemiyor beni..”

Yahu daha bu yaşta, sen bir anne olarak, parmak kadar çocuğu disipline edemiyorsan, bu kızın 15/18’li yaşlarını düşünemiyorum ben…

Kadının nesneleştirilmeye çalışıldığı dünyamızda, reklamlar, filmler ve daha pek çok aracı ile kadının bir an önce olgunluğa ulaşarak tüketici olması hedefleniyor. Kız çocukları da çevresinde gördüğü, sürekli bakımlı, makyajlı, incecik ve güzel kadınları örnek alarak onlar gibi olması gerektiğini düşünüyor. Bunun sonucunda erkenden olgunluğa ulaşıp makyaj yapmak istiyor, diyetler yapıyor, başkaları tarafından beğenilmek arzusuyla kendini zorluyor, bu durum da doğal olarak hayal kırıklığı ve hatta depresyona sebep olabiliyor.

Ayrıca bunun sağlık açısı da var tabii, deriden emilen kimyasallar nedeniyle çocuğun hormon dengesinin bozulmasına sebep olurlar. Kozmetik ürünlerde bulunan kurşun, kandaki hemoglobin ile reaksiyona girerek, kansızlık, kusma, zayıflama, öğrenme bozukluğu, böbrek ve beyin hasarı gibi birçok hastalığa sebep olabilir.

Zamanı geldiğinde kız çocukları özel günlerde anneleriyle birlikte yaşına uygun olarak doğal bir ruj sürebilirler. Aksi halde tamamen yasaklamak, alışveriş merkezlerinin tuvaletlerinde gizli gizli makyaj yapan kızlar görmemize sebep olur. Hepimiz mutlaka yaşı çok genç olmasına rağmen alışveriş merkezinin tuvaletinde, kendisine hiç de uygun olmayan ağır makyaj yapan bir genç kız görmüşüzdür. Bunun nedeni, içerisindeki baskı nedeni ile genç kızın kendini dışa vurumudur. Ailelerin baskıcı tavırları karşısında gizlice ve aşırı makyaj yapmak ileride daha büyük problemlerin habercisi olabilir.

Şimdii!!!

Öncelikle bırakın kızlarınız, Çocukken çocuk gibi olsun. Çocuklukları geçince zaten bol bol zamanları olacak süse püse..

Kızlarınıza görüntüleriyle değil, BİLGİLERİYLE, BECERİLERİYLE, ZEKALARIYLA, KİŞİLİKLERİ ve

KİMLİKLERİYLE var olmayı öğretin…

KADIN Bir tek kaştan gözden ve al dudaktan ibaret değil. Hiçbir zaman kendisini bu seviyeye indirgememesi gerektiğini öğretin.

Haa birde! Kız çocuklarınızın eline, kitap tutuşturun ki okusunlar..

Okusunlar ki iyi bir gelecekleri ve kimseye bağlı kalmadan kendi ayakları üstünde durabilecekleri bir hayatları olsun…

İnanın hiç kimse  bu hayatı altın tepside sunmuyor…..

 

Psk. Nermin Uğurbaşçiçekneronom0852@gmail.com