YAZIK OLDU YARINLARA | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web SitesiYeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

CHP ADANA SİVAS DAVASI BASIN BÜLTENİ

Genel, Gündem, Siyaset, Yerel Haberler

ADANA HAYVAN BAKIMEVİ

Genel, Gündem, Siyaset, Yerel Haberler

SEYHAN’I GELECEĞE HAZIRLIYOR

Genel, Gündem, Siyaset, Yerel Haberler

YAZIK OLDU YARINLARA

Bu haber 12 Ağustos 2022 - 13:26 'de eklendi ve 280 views kez görüntülendi.

28 Temmuz 2022 tarihinde değerli bir sanatçımızı daha kaybettik. İlhan İrem bizim kuşağımızın en yumuşak sesi ve pek duygulu sözler yazan ve besteleyen nahif bir sanatçımızdı. Çocuklarımız da sevdi onu. Onun bestelerini dinlerken ruhumuz dingin bir denizde mavi yolculuğa çıkmış bir yelkenli gibi ırgalanırdı. Nasıl da huzur duyardık onu dinlerken… Her ölüm erken ölümdür demiş Cemal Süreya… Ne kadar da doğru söylemiş. Bence erkendi. öyle değerli sanatçılar kolay yetişmiyor ki! 1 Nisan 1955 tarihinde doğan sanatçımız 67 yaşında hayata veda etti.Çok üzgünüm.

İlhan İrem 1969 yılında ortaokul son sınıftayken, okul orkestrasının solisti olarak müziğe ilk ımını attı. 1970 yılında Milliyet Gazetesi'nin düzenlediğ liselerarası müzik yarışmasında Meltemler adını verdikleri orkestraları ile Marmara Bölgesi birincisi oldu.1973 yılında kendi imkânları ile bir firmaya yaptığı ilk 45'liği “Birleşsin Bütün Eller – Bazen Neşe Bazen Keder” ile beklediği başarıyı yakalayamadı. Plak firmasının bestelerini başka sanatçılara söyletme isteğini geri çevirdikten sonra yapmış olduğu ikinci 45'liği “Yazık Oldu Yarınlara – Haydi Sil Gözlerini” genç sanatçıyı bir anda en popüler sarkıcı konumuna getirdi. 1975 yılında yayınlanan üçüncü 45'liği “Anlasana” ile de başarısını devam ettirdi. 1976 yılında ilk LP çalışması olan “İlhan İrem 1973-1976” yayınlandı. “Üzülme Dostum”,“Havalar Nasıl”, “Ayrılık Akşamı”, “Sensiz de Yaşanıyor”, “Bal Ağızlım” gibi her yaptığı 45'lik liste başı oldu 1973-1981 yılları arasında toplam 10 adet 45'liği yayınladı.

1984 yılında Türkiye'yi Bulgaristan'da düzenlenen Altın Orfe Yarışması'nda temsil etti. Dereceye giremedi ama “Gazeteciler Özel Ödülü” nü kazandı.1986 yılında sözlerini yazdığı “Halley” Melih Kibar tarafından bestelendi ve Türkiye'ye Eurovision Şarkı Yarışması'nda o yıla kadar alınan en iyi dereceyi getirdi.İlhan İrem sanat yaşamı boyunca 6 kez Altın Plak olmak üzere pek çok ödül aldı. Aralarında “Hey” ve “Ses” dergileri başta olmak üzereçeşitli dergi, gazete ve kurumlar tarafından pek çok kez “Yılın Erkek Sanatçısı” ve “Yılın Sanatçısı” ödüllerine layık görüldü. Birçok şarkısı ve albümü çeşitli dergi, gazete ve kurumlar tarafından “Yılın Şarkısı/Yılın Albümü” seçildi. Sanat yaşamı boyunca 24 albüm yaptı ve altı kitap yayımladı.

İlhan İrem, bir konserinde tanıştığı hayranı Hansu İrem ile 1 Ekim 1991 tarihinde evlendi. Adı hiçbir zaman skandallara, olaylara karışmadı. O, sadece sanatıyla ve aydınlık fikirleriyle var oldu. Bizler onu daima özlemle ve sevgiyle hatırlayacağız. Yarınlara yazık olmasın diye çabalayacağız. Allah rahmet eylesin. Işıklar içinde uyusun.

Harika Ufukharikaufuk@hotmail.com