'Verdiğimiz soru önergesinin kabulü bizleri sevindirdi' | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

‘Verdiğimiz soru önergesinin kabulü bizleri sevindirdi’

Bu haber 21 Mart 2019 - 15:52 'de eklendi ve 15 views kez görüntülendi.

İyi Parti Adana Milletvekili TBMM İçişleri Komisyonu Üyesi Dt.Mehmet Metanet Çulhaoğlu 14.3.2019 da Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığına vermiş olduğu soru önergesinin sonucunu almaktan dolayı mutlu olduğunu belirterek yaptığı açıklamada şunları kaydetti:       

“Değerli Adanalı hemşerilerim; Verdiğimiz soru önergesinin   kabulu bizleri sevindirmiştir. Bildiğiniz gibi 14.03.2019 perşembe günü Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın cevaplamaları için iki yazılı soru önergesi vermiştim. Verdiğim önergelerin tam metni 21.03.2019 tarihinde Adana yerel basınının tamamında yayınlanmıştır. Vatandaşlarımızın alım gücünün azaldığı, reel sektörün zor bir dönemden geçmekte olduğu, ekonomik krizin gittikçe daha da hissedilir bir hal aldığından bahisle KDV ve ÖTV indirimlerinin ilk üç ay olarak değil, bütün bir yıla yayılması gerekliliğinden bahsetmiştim. Bu girişimlerimiz sonun da dün itibarı ile Cumhurbaşkanlığı bir kararname yayınlamış ve bu sürenin uzatıldığını kamuoyu ile paylaşılmıştır. Adana ‘da faaliyet gösteren bütün ticaret erbabımızın, esnafımızın ve değerli hemşerilerimizin yanında olduğumuz, bir kez daha anlaşılmıştır. İyi Parti Milletvekili olarak vatandaşımızın esnafımızın ve tüccarımızın sesi olmaya devam edeceğimi Adana kamuoyuna saygı ile arz ederim.”

14.03.2019 TARİHLİ-VERDİĞİM YAZILI SORU ÖNERGEMİN TAM METNİ  –

Adana ilimizle birlikte ülkemizdeki tüm vatandaş ve reel sektörün zor ve sıkıntı içinde geçirdiği 2018 yılında; ekonomide büyüme hızının düştüğü, enflasyonun arttığı, yükselen döviz kurlarının şirketlerin borçluluk seviyesini artırdığı, değişen finansal dengelerin vadelerin uzamasına ve iş yapış süreçlerini sekteye uğrattığı bir dönem olduğu bilinmektedir.

2018 yılının yıpratıcı bir şekilde döviz ve faiz merkezli ekonomik sarsıntılar geçirmesine rağmen elini taşın altına koyan çalışkan ve vefakar Adanalı reel sektörümüzdeki tüccarlarımız tasarruf, üretim ve ihracat odaklı ekonomik politikalar uygulayarak 2 milyar 13 milyon dolar ihracat gerçekleştirmeyi başarmıştır.

Ülkemizde ekonomimizin güçlenerek kalıcı hale gelmesi, Adanalı tüccarlarımızın ayakta durmasını ve vatandaşlarımızın alım gücünün artırılmasını sağlamak için;

Soru 1- Satışlardaki düşüş eğilimini yükseltebilmek, piyasalardaki darboğazın etkisini azaltmak için hangi önlemleri almayı düşünüyorsunuz?

Soru 2- Ekonomiyi ayakta tutan küçük işletmelerin varlıklarını sürdürebilmeleri için, KDV-ÖTV indirimlerinin 2019 yılının sadece ilk 3 ayında değilde yılsonuna kadar devam etmesi daha doğru değilmi? Bu yönde bir çalışmanız varmı?

Soru 3- Ekonomiyi ayakta tutan küçük işletmelerin varlıklarını sürdürebilmeleri için, KDV-ÖTV indirimlerinin daha geniş alanlara yayılarakdesteklenmeleri durumunda ekonomide dengenin sağlanacağı ve istihdamın artacağı apaçık bir şekilde görülmektedir. Bu hususta bir çalışma yapmayı düşünüyor musunuz?

Soru 4- Katma değeri yüksek, markalaşma ve tasarıma dayalı yüksek teknolojiye sahip ihracat kollarının geliştirilmesi yönünde bir çalışmanız var mı? Varsa bunlar nelerdir? Bu konuda Adana kamuoyuna bir açıklama yapmayı düşünüyor musunuz?

Soru 5- Özellikle 2018 yılı ikinci yarısında ekonomik krizin artması ve göstergelerin daha da kötüye gitmesi sebebiyle, son zamanlarda reel sektöre katı davranışlar içerisinde bulunan ve diyolog kurmaktan çekinen finans sektörüyle (Bankalar) ilgili olarak tutumlarının değiştirilmesi yönünde bir önlem almayı düşünüyor musunuz? Bu konuda Adana ve Türkiye kamuoyuna bir açıklama yapmayı düşünüyor musunuz?