Vali Demirtaş, ÇUDER Etkinliğine Katıldı | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

Vali Demirtaş, ÇUDER Etkinliğine Katıldı

Bu haber 29 Nisan 2019 - 10:37 'de eklendi ve 39 views kez görüntülendi.

Çukurova Uluslararası Öğrenci Derneği (ÇUDER) tarafından bu yıl 12.si düzenlenen “Uluslararası Öğrenci Buluşması” etkinliği, Vali Mahmut Demirtaş’ın da katılımıyla gerçekleştirildi.

Sarıçam Evliya Çelebi Uygulama Oteli toplantı salonu ve okul bahçesinde düzenlenen etkinliğin açılış törenine Vali Mahmut Demirtaş’ın yanı sıra ÇUDER Başkanı İbrahim Tokgöz ile dernek yöneticileri ve üyeleri, Kızılay Adana Şube Başkanı Ramazan Saygılı, çeşitli  kamu ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, Türkiye ve dünyanın çeşitli ülkelerinde lisans ve lisans üstü eğitim gören öğrenciler ile davetliler katıldı.

Çukurova Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı İbrahim Tokgöz, Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan etkinliğin açılışında yaptığı açıklamalarda derneğin faaliyetleri ile düzenlenen etkinlik hakkında bilgiler verdi.

ÇUDER Başkanı İbrahim Tokgöz, bu yıl 12. sini düzenledikleri etkinliğin amacının “Türkiye’de ve dünyanın farklı ülkelerinde eğitim gören öğrencilerin tanışıp kaynaşmalarının yanı sıra ve farklı kültürleri tanımalarını sağlamak” olduğunu belirtti ve katılımcılara teşekkür etti.

Vali Mahmut Demirtaş ise katılımcılar ile öğrencilere hitaben yaptığı konuşmada, bu tür etkinliklerin ülkeler arasındaki sınırları kaldırdığını ifade etti. Vali Demirtaş, konuşmasında şu ifadelere yer verdi;

“ADANA’DAN TÜMDÜNYAYA KARDEŞLİĞİN, BİRLİĞİN ve BERABERLİĞİN FOTOĞRAFINI SERGİLİYORUZ”

“Bugün bu salonda dünyanın dört bir yanından farklı kültürlere mensup kardeşlerimizle bir araya geldik. Sınırların yükseltildiği, tel örgülerin sıklaştırıldığı bu günlerde, Adana’dan tüm dünyaya kardeşliğin, birliğin ve beraberliğin fotoğrafını hep birlikte sergiliyoruz.

Yönümüzü nereye dönsek, hangi iletişim kanalına başvursak, kan, öfke ve gözyaşıyla karşılaşıyoruz. Her gün onlarca masum insan hayatını kaybediyor.

İşte dünyanın içinde bulunduğu bu ortamda 12.si düzenlenen Uluslararası Öğrenci Buluşmalarının temasını, “Doğudan Batıya Adil Bir Dünyaya” şeklinde belirlemesinin fevkalade anlamlı olduğu kanaatindeyim.

Zira insanlık, bugün hiç olmadığı kadar sevgiye, kardeşliğe, huzura, adalete ve barışa susamış durumdadır. Bu günlerde adil bir dünya özlemi tüm insanlığın ortak beklentisidir.

VALİ DEMİRTAŞ, “FARKLILIKLARIMIZ, ZENGİNLİĞİMİZDİR”

Birbirimizi tanımamız, birbirimizin farklılıklarını keşfetmemiz, bizlerde yeni ufukların açılmasına sebep olacaktır. Zira farklılıklarımız, zenginliğimizdir.

Sizler, modern dünyayı tanıyan yapınızla, farklılıklara gösterdiğiniz müsamaha ile gönüllü medeniyet elçiliği yapacaksınız. Biz sizlere güveniyoruz. Biliyoruz ki insanlığın özlemini duyduğu adil, sevgi dolu, barışçıl bir dünya, yeniden bu topraklardan, Anadolu’dan yeşerecektir.

Bu organizasyonla; din, dil, ırk ve renk ayrımı gözetmeden yaptıkları faaliyetlerle ülkeler arasındaki sınırların ortadan kaldırılmasını, kardeşlik ve dostluk köprülerinin inşa edilmesini fevkalade anlamlı buluyorum.

Misafir öğrencilerimizin milli ve manevi değerlerimizi tanımaları ve gönüllerinin bir köşesinde Türkiye sıcaklığının kalması, bizim için türlü gayretin üzerinde olduğunun bilinmesini istiyorum.

Bu vesile ile Doğudan Batıya adil bir dünya hayalini gerçekleştirecek kardeşlerime şükranlarımı sunuyorum. Bu organizasyonu gerçekleştiren ÇUDER’in yönetimine ve emeği geçen herkese teşekkür ediyor; sizleri sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum.”

ETKİNLİK, HAYLİ RENKLİ GÖRÜNTÜLERLE SÜRDÜ

Vali Mahmut Demirtaş’ın, ÇUDER yöneticilerini tebrik ettiği” Uluslararası Öğrenci Buluşması” etkinliği, açılan stantlardaki yöresel ürünlerin tanıtımı, farklı ülkelere mensup öğrencilerin sergiledikleri dans, şarkı, şiir dinletileri ve ikramlar eşliğinde renkli görüntülerle sürdü.