Türk-İş Başkanlar Kurulu,Edip Gülnar başkanlığında gerçekleştirildi | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

Türk-İş Başkanlar Kurulu,Edip Gülnar başkanlığında gerçekleştirildi

Bu haber 08 Mayıs 2019 - 12:23 'de eklendi ve 35 views kez görüntülendi.

İktidarın kıdem tazminatlarını fona devredilmesine yönelik çalışmalarının yanı sıra, işçi alacaklarına yönelik zaman aşımı süresinin kısaltılması için yapılan girişimlere Türk-İş’ten tepki geldi. Her ayın ilk haftası gerçekleştirilen Türk-İş Başkanlar Kurulu, Türk-İş 4. Bölge Temsilcisi Edip Gülnar başkanlığında gerçekleştirildi.

İktidarın çalışma hayatını yakından ilgilendiren çalışmaların değerlendirildiği toplantıda konuşan  Türk-İş 4. Bölge Temsilcisi Edip Gülnar, “İşçi alacaklarında zaman aşımı süreleri azaltılamaz, çalışma hayatını rahatsız etmeyin, işçinin huzurunu kaçırmayın” dedi.

DAVALAR UZUN SÜRÜYOR

İşçi alacak davalarının uzun sürdüğünü ve işçilerin hak kaybına uğradığını ifade eden Edip Gülnar, “Başta kıdem tazminatı olmak üzere iş sözleşmelerinden kaynaklanmak koşuluyla hangi kanuna tabi olursa olsun, yıllık izin ücreti, iş sözleşmesinin bildirim şartına uymaksızın feshinden kaynaklanan tazminat, kötü niyet tazminatı, iş sözleşmesinin eşit davranma ilkesine uyulmaksızın feshinden kaynaklanan tazminatların zaman aşımı süreleri, işçi kesiminin tüm itirazlarına rağmen, yapılan bir düzenlemeyle 2017 yılında beş yıla düşürülmüştür. Bu değişikliğin yarattığı sıkıntılar ortadadır. Zamanaşımı sürelerinin kısaltılması işçi alacaklarını alınmaz hale getirmektedir. Bazı kötü niyetli işverenler davaları uzatmaktadır. Bu nedenle, kamuoyunun gündemine işçilik alacaklarının zamanaşımı sürelerinin yeniden azaltılmasına yönelik bir taleple çıkmak kabul edilemez. Böylesine bir kısaltma, işçilerin aleyhine yeni bir düzenleme olacaktır. Bu kadar sorunun ve problemin olduğu bir ortamda işçileri daha da huzursuz etmek doğru bir yaklaşım değildir” diye konuştu.

“BEDELİNİ AĞIR ÖDERSİNİZ”

Açıklamalarında iktidarın kıdem tazminatını fona devredilmesine yönelik yaptığı çalışmalara da değinen Türk-İş 4. Bölge Temsilcisi Edip Gülnar, “1 Mayıs Emek ve Dayanışma Bayramını Kocaeli’nde yüz binlerin katılımı ile kutladık. Orada meydanı dolduran binlerce işçiye seslenen Türk-İş Genel Başkanı Sayın Ergun Atalay, hükümete net mesajlar verdi. Bir kez daha ifadeleriyle hatırlatmak istiyorum, kıdem ile ilgili olumsuz çalışma yapmayın. Kıdemle ilgili geriye giderek bir çalışma yapmayın. Yapamazsınız, yapmazsınız, yaptırmayız. Kıdem bizim kızımızın çeyiz parası, oğlumuzun düğün parası, bizim duymamızı, görmemizi sağlıyor. Bazı art düşünceli işverenler doymak bilmiyor. İyi niyetli olanlara sesimiz yok. Allah onlara daha çok versin. Kötü olanlar 30 günü aşağı çekmeyi gözlüyorlar. Biz milletvekili olmak istemiyoruz, fabrikamız olsun, uçağımız olsun istemiyoruz. Biz yaşamak istiyoruz. Bu alandan sesleniyorum, bizi görmemezlikten gelmeyin, küçümsemeyin, yok saymayın. Allah şahidim bedelini ağrı ödersiniz” dedi.