Türk Dünyası, Adana’dan rüzgar gibi geçti | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi
SON DAKİKA
http://evdekal.adana.bel.tr/saglik/covid-19-nedir

Türk Dünyası, Adana’dan rüzgar gibi geçti

Bu haber 26 Kasım 2021 - 9:56 'de eklendi ve 24 views kez görüntülendi.

Kısıtlı imkanlara rağmen Adana’da muhteşem bir etkinliğe imza atan ve gerek Adana ve gerekse Ülke tanıtımına büyük katkı koyan Çukurova Edebiyatçılar Derneği’nin Başkanı Gazeteci Yazar Halise Tekbaş, geleneksel hale getirdikleri ‘’6.Uluslararası Çukurova’da Türk Dünyası Şiir ve Müzik Festivali”ne Karaisalı, Sarıçam Belediyesi’nden sonra Kozan Belediyesi de dahil oldu.

Çukurova Edebiyatçılar Derneği tarafından düzenlenen 6. Uluslararası Çukurova’da Türk Dünyası Şiir ve Müzik Festivali kapsamında Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Hollanda, Londra, Irak, Kerkük-Erbil, KKTC’nin yanı sıra Türkiye’nin birçok ilinden gelen edebiyatçı, şair, yazar ve sanatçı Adana da bir araya geldi.

21-24 Kasım 2021 tarihinde Atatürk Parkında toplanan sanatçı ve şairler saygı duruşu ve ardından istiklal marşı okundu. Daha sonra Şairler toplu aile fotoğrafı çekildi.

Seyhan Kültür Merkezinde yapılan programda Çukurova Edebiyatcılar Derneği Başkanı Halise Tekbaş bir konuşma yaptı.

Tekbaş konuşmasında, “Bizi bize bağlayan, bizi biz yapan  aynı dili Türkçe konuşmamızdır. Türk Dünyasının Türkçe konuşan kardeşlerimizle bir arada olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.  Yedi devlet bir millet olarak gönül köprüsünden Adana’ya yıldız gibi aktılar. Özlemle hasretle kenetlendik. Türkçe konuşan ve dünyanın değişik yerlerinden gelen insanların bir arada olması çok güzel  bir duyğu. Türkçe dünyada en değerli dillerinden birisidir.  Her yıl olduğu gibi  bu yılda desteğini esirgemeyen Karaisalı Belediye Başkanı Saadettin Aslan’a desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum.

Tekbaş, ‘Kozan Belediye Başkanı Kazım Özgan’a Türk Dünyasını Kozan halkını buluşturup katkı ve destekleri için teşekkür ediyorum. Başkan Özğan, Türk Dünyasını Kozan Kalesi ve dağılcakta ağırladı.

Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ’a  Türk dünyasının var olan o zengin kültürünü, sanatını, şiirini  yaşatmak adına verdikleri destek için teşekkür ediyorum. Ulaşım için destek veren Büyükşehir belediye başkanı Zeydan Karalar’a teşekkür ediyorum.   Karaisalı,  Kozan ve Sarıçam belediyelerine binlerce kez teşekkür ediyorum.  Bizi yalnız bırakmadılar ve tüm katılımcıların gönüllerinde yer etti ‘dedi.

Çukurova Edebiyatçılar Derneği Azerbaycan Onursal Başkanaı İlğar Türkoğlu, ‘Her yıl Türk Dünyası Adana’da bir araya gelerek kardeşliğimizi Türkün gücünü  birleşerek gösteriyoruz. Türk Dünyasına verilen katkı ve destek için her kese teşekkür ediyorum’ dedi.

Festivale emeği geçenlere teşekkür belgesi, madalya ve plaket takdimi yapıldı.

Sanatçı Rabia Ece Aydoğdu, Azerbaycanlı sanatçı Hüseyn Veliyev Tar, Şaziye Çelikler sahne aldılar. Üçüncü günde Kozan da yapılan programda şiirler okundu ve  Çırpınırdı Karadeniz türküsü ve Türk bayraklarıyla geceye damgasını vurdular.