Tıbbi Laborantlar yok sayılıyor | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi
SON DAKİKA
http://evdekal.adana.bel.tr/saglik/covid-19-nedir

Tıbbi Laborantlar yok sayılıyor

Bu haber 11 Şubat 2021 - 14:51 'de eklendi ve 92 views kez görüntülendi.

Tıbbi Laboratuvar Platformu yöneticilerinden , tıbbi laborantların yok sayıldığını ve hak ettiği değeri göremediğini belirtti. Laborantların sorunlarının oldukça fazla olduğunu, özellikle istihdam konusunda harekete geçilmesi ve artık seslerinin duyulması gerektiğini ifade eden Göl, gazetemize açıklamalarda bulundu.

TIBBİ LABORANTLAR HAK ETTİĞİ DEĞERİ GÖRMÜYOR

Laboratuvarların ve Tıbbi Laborantların hastanelerin beyni olduğunu vurgulayan Mustafa Göl, “. Laboratuvar sonuçları olmadan ne bir doktor tedavi planı oluşturabilir ne de bir hemşire tedavi uygulayabilir. Doktorların eli ayağı, hastanenin olmazsa olmazı olan Tıbbi Laborantlar yok sayılıp, hak ettiği değeri görememektedir” dedi.

Tıbbi Laboratuvar Platformu yöneticilerinden Mustafa Göl yapmış olduğu açıklamada şunları kaydetti:

LABORATUVARLAR HASTANENİN EN ÖNEMLİ BİRİMLERİNDEN BİRİDİR

“En çok ihtiyaç duyulan branşlardan biri olmasına rağmen iki yılda yapılan alım sayısı, geçmiş dönemlere de bakıldığında, ne yazık ki 1000-1500 civarında kalmaktadır. Tanı ve tedavide, hele de Covid-19 Pandemi sürecinde, hastanenin en önemli birimlerinden biri Laboratuvarlarken Aralık ayında, 12 bin kişilik alımda önlisans 137, ortaöğretim 68 Tıbbi Laboranta yer verildi.

LABORANT BİLE OLMAYANLAR ÇALIŞTIRILMAKTADIR

Mezun sayısı laborantlarda 70 binken ve her yıl ortalama 10 bin mezun verilirken, özellikle şehir hastanelerinin laboratuvarlarında, taşeron alımları arttığı için yüksek puan alan kişiler dahi işsiz kalmaktadır. Yerlerine cihaz elemanı adı altında taşeron olarak ne yazık ki laborant bile olmayan kişiler çalıştırılmaktadır.

LABORATUVARDA HER HATA CİNAYETTİR

TSM Laboratuvarlarında yine tıbbi laboratuvar eğitimi olmayan kişiler çalıştırılmaktadır. Bunun önüne geçilmeli ve Tıbbi Laborantlar kendi çalışma alanlarında görevlendirilmelidir. Hangi işlemi neden yaptığını bilmeyen bu kişilerin yaptığı testler ne kadar güvenilir ve doğru olabilir? İnsan hayatının söz konusu olduğu bu durumda çeşitli laboratuvarlarda eğitimlerini tamamlamış Tıbbi Laborantlar çalışmalıdır, zira laboratuvarda her hata cinayettir.

İSTİHDAMIN ARTTIRILMASINI TALEP EDİYORUZ

Bunların yanında laborantlar her analizi çeşitli fiziksel, biyolojik ve kimyasal riske maruz kalarak çalışmasına rağmen risk grubu meslekler içinde yer almamaktadır, bu konuda acilen düzenleme ve iyileştirilme yapılmalıdır. Biz Tıbbi Laborantlar iş beğenmeme derdinde değil, kendi işimizi yapabilme derdindeyiz. Tıbbi Laboratuvar Platformu olarak bu duruma el atılmasını, taşerona son verilip istihdamın artırılmasını talep ediyor ve bunun mücadelesini veriyoruz.”

Özel Haber- Pınar Aytekin