Tek vücut tek yürek! | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi
SON DAKİKA

Gündem, Spor

Tek vücut tek yürek!

Bu haber 09 Mayıs 2022 - 13:09 'de eklendi ve 215 views kez görüntülendi.

Adana’da bu sene 18’ncisi düzenlenen Kültür ve Turizm Bakanlığı, Valiliği, Sarıçam ve Yüreğir Belediyelerinin katkılarıyla gerçekleşen, Uluslararası Çukurova Yörük Türkmen ve Sanat Şöleni 3 gün süren muhteşem bir etkinlikle sona erdi.

Dünya Türkmenler Birliği Genel Başkanı Av. İsmail Demirdüzen, şenliğin tanıtımı için çaba harcadıklarını belirterek, “Adana birçok kültürün, yaşam tarzının barış ve huzur içerisinde yaşadığı bereketli topraklardır. Bu bereketli toprakların ana unsularından bir tanesi, Yörük Türkmenleridir. Yörük Türkmen kültürü bu şehrin ayrılmaz parçasıdır. Yörük Türkmenler bu vatanı vatan yapan en önemli unsurlardır” diye konuştu.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Jülide Sarıeroğlu, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, MHP Genel Başkan Yardımcısı Sadir Durmaz ve diğer ilgililerle, Adana’da 18’incisi düzenlenen Uluslararası Çukurova Yörük Türkmen Kültür ve Sanat Şöleni kapsamında Sarıçam ilçesindeki Yörük Ormanı’nda gerçekleştirilen etkinliğe katıldı.

BASIN TOPLANTISI YAPILDI

“Söğüt’ten Sarıçam’a Gönül Köprüsü” temasıyla düzenlenen şenlik kapsamında gerçekleşen şölenin ilk günü basın toplantısı yapıldı. Şölen daha sonra Düzenleme Komitesi üyelerinin ve halkın katılımı ile Çifte Minare Cami’nde Mevlidi Şerif Okunması ile başlayıp sonrasında Adana Atatürk Caddesi üzerinde bulunan Atatürk Anıtına çelenk sunumu ile devam etti.

Aynı gün Yüreğir Belediyesi Kültür Merkezi’nde ‘Yerelden Ulusala Yörük Türkmen Kültürü ve Çok Kültürlülük” temasını merkez aldığı etkinlikte ülkenin seçkin öğretim üyeleri ve uzmanları panelist ve konuşmacılar katıldı. Halk ozanları ve yerel sanatçıların programı gerçekleştirildi.

YÖRÜK TÜRKMEN KARDEŞLİK GÖÇÜ KORTEJİ DÜZENLENDİ

Çukurova Yörük Türkmen ve Sanat Şöleni’nin ikinci gününde, Turgut Özal Bulvarı Kademoğlu Cami önünden başlayarak Mehter Takımı, 24 Oğuz Boyu Bayrakları, Göç kervanı canlandırıldı. Türk Dünyasından gelen misafirlerin gösterilerinin yapıldığı etkinlikte, Efeler Grubu, Kuvayı Milliye, Folklor Ekipleri, Gaziler, Okçular Grubu ve halkın katılımıyla Yörük Türkmen Kardeşlik Göçü korteji yapıldı. Daha sonra DSİ Baraj Piknik Alanı içerisinde bulunan Hoca Ahmet Yesevi Otağında Çoban ateşi yakılarak, Türk Dünyasından gelen Ozanların katıldığı Türk Dünyası Ozanlar Şöleni programı yapıldı.

ÜNLÜ SANATÇI KIRAÇ SAHNE ALDI

Şölenin 3. ve son gününde Sarıçam Yörük Ormanı’nda başladı. Geleneksel Kültürümüzün yansıtıldığı milli kıyafetlerin sunumu,  Türk Dünyası Ozanları, halk oyunları, Türk Dünyası sanatçılarının gösterileri, Mahalli Halk Ozanları ve yerel sanatçılar tarafından Halk Konseri gerçekleştirildi ve Anadolu Rock müziğinin sevilen sesi Kıraç sahne aldı.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Adana’nın, birçok kültürel yaşam tarzının bir arada buluştuğu ve huzur içerisinde bir arada yaşadığı bereketli bir toprak olduğunu ifade ederek şunları söyledi;

YÖRÜK VE TÜRKMEN KARDEŞLERİMİZE NE KADAR HİZMET ETSEK AZDIR

“Bu yıl için 182 göçer ailemiz, yaşam çadırı, güneş enerjisi sistemi, buzdolabı başta olmak üzere elektrikli birtakım cihazlara ve aletlere sahip olacaklar. Yine bu yıl 15 göçer ailesine hayvanlarını daha sağlıklı şartlarda barındırabilmeleri için özellikle küçükbaş hayvan ve buzağı ağıllarını hizmetlerine sunacağız. Aynı zamanda hayvan içme suyu tankı temini konusunda da kendilerine yardımcı olacağız. Biz biliyoruz, Yörük Türkmen kardeşlerimizin mera yollarının inşası ve meralarda hayvan içme suyu altyapıları da dahil olmak üzere mera altyapılarını iyileştirmek bizim önceliğimiz olacak ve bu konuda çalışmalarımıza hız vereceğiz. Biz bu ülkenin üreticilerine, özellikle de Yörük ve Türkmen kardeşlerimize ne kadar hizmet etsek azdır.”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik’de, Uluslararası Çukurova Yörük Türkmen Kültür ve Sanat Şöleni kapsamında Kardeşlik Göçü Kortej Yürüyüşü öncesi Turgut Özal Bulvarı’nda konuşma yaparak şu ifadelere yer verdi:

ÖMER ÇELİK’TEN BİRLİK MESAJI

“Bu birlik, dirlik, hikmet, sohbet, ahlak mesajı, ülkemizde gerilim siyasetinin üretilmeye, birtakım fay hatlarının tetiklenmeye, nefret siyasetinin yaygınlaştırılmaya çalışıldığı bir dönemde bizim bağışıklığımızın bu tip hastalıklara karşı birlik ve dirlik temelinde ne kadar kuvvetli olduğunu gösteren bir mesajdır. Ülkemizdeki birtakım fay hatlarını tetiklemeye çalışarak kin ve nefret tohumları ekmeye kalkanlara karşı Hoca Ahmet Yesevi’nin mesajıyla sesleniyoruz.

Birlik ve dirlik mesajıyla bugün burada toplandık. Bu yürüyüşle birlikte hikmet, sohbet, ahlak diyerekten bu mesajı vereceğiz. Atatürk’ün dediği gibi, ‘Toroslarda bir Yörük çadırının dumanı tütüyorsa korkacak bir şey yoktur.’ demişti, gördüğünüz gibi bütün Yörükler bütün Türkmenler burada. Yörük çadırlarını, Yörük Türkmenlerini, Yörük ve Türkmen obalarını temsilen burada bayrakları görüyorsunuz. Hemen Türk bayrağımızın arkasında bu bütün coğrafyamıza, bölgemize, ülkemizin her tarafına verilen bir mesajdır. Birlik, dirlik mesajıdır. Yörük Türkmen geleneğinin, Türkistan’dan bu tarafa yaşayan bu geleneğin yeniden canlandırılmasıdır. İnsanımızın mayasına bir kere daha selam durmaktır.”
ADANA HABER- PINAR AYTEKİN