Sözütek'ten Belediye Başkanlarına çağrı | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

Sözütek’ten Belediye Başkanlarına çağrı

Bu haber 18 Mart 2019 - 15:58 'de eklendi ve 26 views kez görüntülendi.

Adana ESOB Başkanı Nihat Sözütek, Dünya tarihinde dönüm noktası olan Çanakkale Zaferi’nin genç nesillere iyi anlatılması gerektiğini söyledi. 

Başkan Sözütek, belediye başkanlarına çağrıda bulunarak, “Çocuklarımız ve gençlerimizin, Çanakkale Savaşı’nda verilen mücadeleyi daha iyi anlayabilmeleri, orada verilen kahramanlık destanını içselleştirebilmeleri için tüm belediyeler tarafından Çanakkale’ye geziler düzenlenmeli ve çocuklarımızın o havayı teneffüs etmeleri sağlanmalıdır” dedi.

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 104’üncü yıldönümü nedeniyle Adana Valiliği tarafından Asri Mezarlık’taki şehitlikte tören düzenlendi. Törene Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, 6. Mekanize Piyade Tümen ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Hakan Atınç, AK Parti Adana Milletvekilleri Tamer Dağlı ve Abdullah Doğru, CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (Adana ESOB) Başkanı Nihat Sözütek, yönetim kurulu üyeleri ve Adana ESOB’a bağlı oda başkanları ve şehit yakınları katıldı. Törende, kent protokolü tarafından Şehitlik Abidesi’ne çelenk konulması, şehitler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunularak, İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, askerler tarafından saygı atışı yapılarak, Türk Bayrağı göndere çekildi.

Kur-an’ı Kerim okunmasının ardından Adana ESOB Başkanı Nihat Sözütek, yönetim kurulu üyeleri ve oda başkanları ile birlikte şehitlerin mezarlarına karanfil bırakarak, dua etti ve şehit aileleriyle görüştü.

“DÜNYA TARİHİNİN DÖNÜM NOKTASI”

Çanakkale Zaferi’nin dünya tarihinde bir dönüm noktası olduğunu ve tarihin akışında belirleyici bir rol oynadığını belirten Adana ESOB Başkanı Nihat Sözütek, “Çanakkale Savaşı millet olma bilincinin tohumlarının atılarak Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasına zemin hazırlayan bir prestij ve azmin mücadelesidir. Mukaddes vatan toprakları için canlarını seve seve vererek bir ulusun kaderini değiştiren, vatanımızı, istiklalimizi sarsılmaz imanları eşsiz cesaretlerine borçlu olduğumuz aziz şehitlerimiz dünyada eşi benzeri olmayan bir destan yazmıştır” dedi.

Türk Milleti’nin Çanakkale’de 500 bin evladını şehit verdiğini hatırlatan Başkan Sözütek, “Çanakkale Zaferi’nin özellikle genç nesillere iyi anlatılması, ecdadımıza ve şehitlerimize bir borcumuz olduğu gibi geleceğimizin de teminatıdır. Çocuklarımız ve gençlerimizin Çanakkale Zaferini daha iyi anlayabilmeleri için özellikle tüm belediye başkanlarımıza önemli görev düştüğü inancındayım. Çanakkale Savaşı’nda verilen mücadeleyi daha iyi anlayabilmeleri, orada verilen kahramanlık destanını içselleştirebilmeleri için tüm belediyeler tarafından Çanakkale’ye geziler düzenlenmeli ve çocuklarımızın o havayı teneffüs etmeleri sağlanmalıdır. Bu duygu ve düşüncelerle, dün Çanakkale’de bugün terörle mücadelede kutsal vatan topraklarını canları pahasına koruyarak şehitlik onuruna erişen aziz şehitlerimizi, şahsım, teşkilatımız, tüm esnaf ve sanatkarlarımız adına minnet ve şükranla anıyor, ebediyete intikal etmiş gazilerimize rahmet, hayatta olanlara sağlıklı ve uzun bir ömür diliyorum” ifadelerini kullandı.

Asri Mezarlıktaki şehitliğin ardından Buruk Mezarlığındaki Polis Şehitliğinde de tören düzenlendi.