“Sonuna kadar direneceğiz” | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi
SON DAKİKA
http://evdekal.adana.bel.tr/saglik/covid-19-nedir

“Sonuna kadar direneceğiz”

Bu haber 22 Mart 2021 - 13:22 'de eklendi ve 8 views kez görüntülendi.

Kadına yönelik şiddetin insan hakları ihlali olduğuna dikkat çeken yaptığı açıklamada; İstanbul Sözleşmesi’ni yaşatacaklarını söyledi.

İstanbul Sözleşmesi’nin şiddetle mücadelede en önemli kazanımlardan biri olduğunu, kadınların yaşam hakkını güvence altına alan bir sözleşme olduğunu ifade eden Uğurman; “Sözleşmeye karşı olanların; eşitlik, özgürlük ve demokrasi düşmanları olduğunu bilerek, kadını-çocuğu ve şiddetle karşı karşıya kalan herkesi korumak için mücadeleye devam edeceklerini dile getirdi.

Uğurman; “Şiddetle mücadelede hukuki güvenceler sağlayan yasalar ve uluslararası sözleşmeleri hayata geçirmeyen hatta ortadan kaldırmaya yeltenen her yönetim bu suçun ortağı olarak anılmaktan kurtulamayacaktır.

İstanbul Sözleşmesi; şiddetle mücadelede en önemli kazanımlardan birisidir ve TBMM’de oybirliğiyle kabul edilmiş, kadınların yaşam hakkını güvence altına alan bir sözleşmedir.

Anayasanın 90.maddesi gereği de kanunların üstünde yer alan temel hak ve özgürlüklere ilişkin evrensel bir insan hakları belgesidir.

Bu sözleşmeden vazgeçilebileceğini ilan eden zihniyet, şiddete başkaldıran kadını ölüme terk eden, ayrımcılık, taciz, tecavüz ve şiddet faillerini de cesaretlendiren bir anlayışa sahip demektir.

Sözleşmeye karşı olanların; eşitlik, özgürlük ve demokrasi düşmanları olduğunu bilerek, kadını-çocuğu ve şiddetle karşı karşıya kalan herkesi korumak için mücadeleyi sürdüreceğiz” dedi.

KATİLLER VE TECAVÜZCÜLER CESARETLENDİRİLDİ

Kadın Koalisyonu tarafından yapılan açıklamada da; İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararı ile tecavüzcülerin ve katillerin cesaretlendirildiği belirtildi.

Ülke tarihinde ilk defa hem de “imza törenine evsahipliği yapmaktan ve ilk imzacısı olmaktan gurur duyulduğu” açıklanan bir insan hakları sözleşmesinden imza çekmenin, başta Anayasamıza ve Uluslararası İnsan Hakları Hukukuna aykırı olduğuna dikkat çekilen açıklamada;

“Kadın cinayeti olmadan, şiddete maruz kalmadan geçirdiğimiz tek bir gün yok! Bu cinayetleri ve şiddeti önlemek, katilleri cezasız bırakmamak için çaba gösterilmesini beklerken, çekilme kararı; kadınların hayatına bir karabasan gibi indi. Bu çekilme ilanı; kadın katillerini, tacizcileri ve tecavüzcüleri daha da cesaretlendirecektir.

Yasal güvencelerimize dokunsanız da biz kadınlar hayatlarımız ve şiddetsiz bir dünya için mücadelemize devam edeceğiz. Kadınlar olarak dokunulmaz, devredilmez, vazgeçilmez temel hak ve özgürlüklerimizden vazgeçmeyeceğiz. İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmeyi reddediyoruz” denildi.