SİTEM MODASI | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi
SON DAKİKA
http://evdekal.adana.bel.tr/saglik/covid-19-nedir

SİTEM MODASI

Bu haber 26 Ağustos 2021 - 12:18 'de eklendi ve 6 views kez görüntülendi.

Moda ne demektir diye düşünürken bir de Vikipedi Özgür Ansiklopediye bakayım dedim. Nette en doğru bilgiye genellikle buradan ulaşabiliyorum. Bakalım neler yazıyormuş moda hakkında…

“Moda, özellikle giyim kuşam, ayak giyimi, aksesuar, makyaj, pirsing ya da mobilyada popüler stil ya da uygulama için kullanılan genel bir terim. Moda, kelime anlamıyla toplumun tüketim trendleri belirleyen tüketim anlayışı olarak tanımlanmaktadır. Moda bununla beraber, İtalyancada değişiklik gereksinimi veya süslenme özentisiyle toplum yaşamına giren geçici yenilik olarak geçmektedir. Modanın bir diğer anlamı da, belirli bir süre etkin olan toplumsal beğeni, bir şeye karşı gösterilen aşırı düşkünlüktür.” Burada son zamanlarda sıkça yaşadığımız “sitem modası” yok ama bence böyle bir moda var çağımızda…

Uzun süredir aramayan sormayan arkadaşlarınızı merak edip aradığınızda “Yoğundum, arayamadım. Çağrını duymadım. Geç gördüm. Dönemedim sana!” sözlerini duyarsınız. Bunu ondan sıkça duyuyorsanız düşünmeniz gerekmez mi? Aramak isteyen zaman yaratır yine arar. Hiç mi kahve veya çay molası vermiyor dostunuz. Gerçekten istese sizin için birkaç dakikasını size ayıramaz mı?  Sizin önceliğiniz o kişinin yanında maalesef yok demek ki! O halde sizin önceliğinizde de onun yeri olmasın.

Bir de zeytinyağı gibi üste çıkanlar var. “Ben seni kaç defa aradım, ulaşamadım. Benim de şöyle sıkıntılarım vardı, hiç aramadın, sormadın.” derler. Sizin sıkıntınız deve kadarken onunki pire kadardır. Ancak ona sorarsanız kendi sorunu çok önemlidir. Mesela siz krizi geçirmişsinizdir; o, bunu önemsemez burnunda çıkan sivilceyi uzun uzadıya anlatır. Arayan kişi siz olduğu halde sitemlerin bini bin para…  Hatta bazen “Keşke hiç aramasaydım!” diye hayıflanırsınız. “Sitem modası” son günlerde çok revaçta demek ki!

Bukowski’nin dediği gibi “Size zamanını ayırmayan birine, asla kendinizi harcatmayın.” Size vakit ayıran, öncelik tanıyan dostlarınız olması temennimle hoşça kalın.

 

 

Harika Ufukharikaufuk@hotmail.com