Sezer: Gazetecilik kutsal bir meslek | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

Sezer: Gazetecilik kutsal bir meslek

Bu haber 08 Ocak 2020 - 11:19 'de eklendi ve 39 views kez görüntülendi.

Eğitim Bir-Sen Adana Şube Başkanı Mehmet Sezer, 10 Ocak çalışan gazeteciler günü dolayısıyla kentte bir otelde basınla bir araya geldi. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutlayan Başkan Sezer, gazetecilerin zor şartlarda çalıştıklarını ve haberciliği onuruyla yapan tüm basın mensuplarını kutladığını kaydetti.

Başkan Sezer sendika olarak 1 yılı başarılı çalışmalarla geride bıraktıklarını belirterek 2019 yılında yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Eğitim Bir- Sen Adana Şube Başkanı Mehmet Sezer konuşmasında şunları kaydetti:

TÜRKİYE’DE İLKLERİ YAŞATTIK

“Her şeyden önce 2019 yılının ilk gününde yeni hizmet binamıza taşındık. sendikamıza ait olan hizmet binamız hem daha derli toplu çalışmamıza hem bize yakışır bir şekilde misafirlerimizi ağırlamamıza hem de kira külfeti gibi bazı sorunlardan kurtulmamıza da vesile oldu..  2019’un en önemli başarılarından birisi de Türkiye’de genel merkezlerinin dışında ilk kez bir sendika şubesinin tarihini ve başarı öyküsünü kitaplaştırmamız oldu. Sevdam Dâvâm Sendikam Kitabımız Türkiye’de bir ilkti ve hala tek.

KUTLU YOLDA YÜRÜYÜŞÜMÜZ DEVAM EDİYOR

İkincisi de inşallah bize nasip olacak. 871 gündür devam eden Sağlıklı Yaşam Yürüyüşümüz kitaplaşma aşamasında şu an yaklaşık 13000 üyemiz ile kurucu genel başkanımızın açtığı bu Kutlu yolda yürüyüşümüz devam ediyor. Mayıs ayında yapılan, eğitim kurumlarına yönetici seçme sınavı sonuçlarına göre Eğitim Bir Sen Adana şube üyelerimiz yüzde yetmiş sekiz başarı oranıyla sadece Adana’da değil Türkiye’de de 1. oldu. Bu başarı aynı zamanda ne kadar liyakatli velilerimizin olduğunu da göz önüne bir kez daha serdi.”

MÜCADELELERİMİZ DEVAM EDECEK

Eğitim Bir- Sen’in sadece Adana merkezde değil tüm ilçelerde yetkisinin olduğunu belirten Sezer, karaya, havaya ve denize diktikleri bayrakların hala zirvede dalgalandığını belirterek, 2020 yılında da hem merkezde hem de tüm ilçelerde yetkili sendika olarak devam etmek için mücadelelerini sürdüreceklerini söyledi.

TÜRKİYE ŞAMPİYONU OLDUK

2019’un en güzel gelişmelerinden birisinin de özellikle Yılın son çeyreğinde yaşandığını dile getiren Başkan Sezer,  “Son 4 ayda Türkiye’deki tüm sendikalar ve o sendikaların şubeleri içerisinde Eğitim Bir Sen Adana şubesi 1. oldu bu süreçte sendikamıza tam 414 yeni üye kazandırdık ve Türkiye şampiyonu olduk” diye konuştu.

EĞİTİMCİLERİMİZE FAYDA SAĞLIYORUZ

Sendika üyelerine sundukları birçok ücretsiz hizmet olduğunu ifade eden Sezer, “ Onlardan birisi de hukuk desteği, işleri ile ilgili hukuksal bir sorun yaşayan üyelerimiz sendikamız avukatları ile görüşüyor daha sonra bilgilendiriliyorlar. Ardından eğer gerekirse onlar adına dava açıyoruz. 2019 yılı içerisinde yaklaşık 60 dava kazandık. Bunların çoğu aynı zamanda Emsal teşkil eden kararlardı. Dolayısıyla sadece Adana’daki değil tüm Türkiye’deki eğitimcilerimize fayda sağlıyoruz” dedi.

Başkan Sezer konuşmalarına şu şekilde devam etti:

ÖĞRETMENLİK MESLEK KANUNUNUN YASALAŞMASINI İSTİYORUZ

“Sizleri bir arada bulmuşken eğitim camiasının sorunlarına de değinmeden geçmeyeceğim. Özellikle eğitim çalışanlarına yönelik şiddet olayları 2019 yılında adeta zirve yaptı. Hem şiddet olaylarının hem de vergi dilimi, sözleşmeli öğretmenlerin sorunları ve 3600 ek gösterge gibi diğer sorunların çözümü için bir an önce öğretmenlik meslek kanununun yasalaşmasını istiyoruz.

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI OKULLARA BÜTÇE AKTARSIN

Bizim bu konuda bir teklifimiz de adına Belediye modeli dediğimiz model, eğitim-öğretim sezonu başında ve içinde yaşanan ve okul yöneticileri ile velileri karşı karşıya getiren kayıt parası aidat ve benzeri konuları kökünden çözecek bir teklif sunuyoruz. Biz istiyoruz ki nasıl ki belediyeler İller Bankası’ndan nüfusa göre para alıyorlarsa, okullara da öğrenci sayılarına göre Milli Eğitim Bakanlığından bütçe aktarılsın. Böylece maddi ve manevi diğer konular da maddi sorunlar da kökünden çözülmüş olur.

GAZETECİLİK KUTSAL BİR MESLEK

Eğitimcilik aynı gazetecilik gibi kutsal bir meslek. Bu mesleği icra ederken de eğitimciler ne kadar korunursa o kadar başarılı olur.  Ben bugüne kadar bize verdiğiniz destekten dolayı hepinize teşekkür ediyorum. 2020 yılının hepimize barış, huzur ve güzellikler getirmesini diliyor, sizleri saygı ve sevgiyle selamlıyorum.”

HABER- PINAR AYTEKİN