Seyhan eski parlak günlerine tekrar dönecek | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

Seyhan eski parlak günlerine tekrar dönecek

Bu haber 13 Mart 2019 - 17:14 'de eklendi ve 73 views kez görüntülendi.

HABER- PINAR AYTEKİN

CHP Seyhan Belediye Başkan Adayı Akif Kemal Akay şehirde bir otelde basınla bir araya geldi. Seyhan için gerçekleştireceği projeler hakkında bilgiler veren Akay, “Adana’nın kültür şehri olması için tüm çalışmaları yapacağız. Seyhan’ı eski parlak günlerine yeniden kavuşturabilmenin gayretinde olacağız. Seyhan ve Seyhanlı için elimizden gelen tüm gayreti göstereceğiz” diye konuştu.

SEYHAN ADANA’NIN KALBİDİR

Adana’nın merkezinin Seyhan olduğunun tartışmasız bir gerçek olduğunu ifade eden Akay, Seyhan’ın Adana’nın kalbi olduğunu vurguladı. Seyhan’ın son yıllarda oldukça fazla göç aldığının altını çizen Akay, “ 35-40 yıldır Doğu ve Güneydoğu’dan aldığı göçe, şimdilerde Suriye’de yaşanan iç savaş nedeniyle 500 bine yakın Suriyeli göçü de eklenmiştir” dedi.

SEYHAN’I EN İYİ YERLERE TAŞIYACAĞIZ

Seyhan’ın sorunlarının oldukça fazla olduğunu dile getiren CHP’li Akay, “ Sorunları çözebileceğimize inanarak yola çıktık. Böylesine sorunlarla boğuşmak zorunda kalan bir ilçenin yerel yönetimine talip olmak hiç kuşkusuz cesaret işidir ama biz bu sorunları çözebileceğimize yürekten inanıyoruz. Hep birlikte şeffaf ve adil bir yönetimle Seyhan’ı en iyi yerlere taşıyacağımızı söyleyebiliriz” şeklinde konuştu.

Hedeflerinin vatandaşların hiçbir ayrım gözetmeden yerel demokrasinin temeli eden bir sistemi hayata geçirilmesi gerektiğinin altını çizen Akay konuşmalarına şu şekilde devam etti:

SEYHAN’I SOSYAL BELEDİYECİLİKLE YÖNETECEĞİZ

“Sosyal belediyecilik toplumun tüm yoksul ve ezilen kesimleri başta olmak üzere, işsizlerin, köylülerin, esnafın, kadınların, çocukların, gençlerin, yaşlıların, engellilerin, gereksinmelerine öncelik veren, kısaca insanı merkeze koyan ve çevreye, doğaya, tüm canlılara saygılı bir yapıdır. Biz bu düsturla yola çıktık, Seyhan’ı sosyal belediyecilikle yönetmeye devam etmek en büyük arzumuzdur.

ŞEFFAF VE KATILIMCI DEMOKRASİYLE YÖNETECEĞİZ

Farklı etnik, kültürel, dini, ekonomik, cinsiyet kökenli insanların bir arada mutlu ve onurlu bir şekilde yaşamasını sağlayabilmek önceliğimizdir. Bunun için laiklik, demokrasi, insan hakları, özgürlük, eşitlik gibi kavramlar temelinde birlikte yaşamayı hedeflemek belediyecilik anlayışımızın ana noktasıdır. Yerel yönetim anlayışımız; işleyişinde açıklığı, şeffaflığı, çoğulcu ve katılımcı demokrasi ilkelerini esas alacaktır.

İSTİHDAMA OLDUKÇA FAZLA ÖNEM VERİYORUZ

Projeleri arasında istihdama oldukça önem verdiklerini belirten CHP Seyhan Belediye Başkan Adayı Akif Kemal Akay, “ Seyhan’da 70 binin üzerinde işsiz vatandaşımız var. İşsizliğin temeli üretimsizliktir. Üretime teşvik sağlanacak, istihdam kapasitesini arttırıcı yollara gidilecek. Tarımsal altyapı oluşturulup kooperatifçilik terk edilecek” dedi.

ADANA EKONOMİSİNE KATKI SAĞLAYACAĞIZ

Adana’nın Türkiye’nin en verimli topraklarından birine sahip olduğunu ifade eden Akay, “ Küçük çiftçiyi destekleyeceğiz. İstihdamda üretimi artırarak adana ekonomisine katkı sağlayacağız. Kreş yoksunluğundan dolayı kadınlarımız işsiz kalıyor, her mahalleye birer tane kreş açıp kadınlarımıza istihdam yolunu açacağız” diye konuştu.

UYUŞTURUCUYLA SAVAŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Adana’da giderek büyüyen uyuşturucu madde kullanımıyla ilgili mücadelelerini Emniyet Müdürlüğü, ilgili kurumlar ve STK’larla iş birliği yapılarak devam edeceklerinin altını çizen Akay, “ Uyuşturucu ile Mücadele ile Rehabilitasyon Merkezi ile uyuşturucuyla savaşta dev bir adım atılacaktır. Gençlerimizi spora yönelterek kötü alışkanlıklarından kurtulmalarını sağlayacağız” şeklinde konuştu.

MUHTAÇLARIN YANINDA OLACAĞIZ

Seyhan’da açın ve muhtacın yanında yer almaya devam edeceklerini belirten CHP Seyhan Belediye Başkan Adayı Akif Kemal Akay, “ Hizmet dönemizde Seyhan’da hiç kimse aç kalmayacaktır. Tespit edilen bölgelerde aşevleri sayısını artırarak kihtiyaç sahiplerine yemek yarıdımı yapmaya devam edeceğiz. Sokakta yaşayan kimsesiz ve evsiz vatandaşlara barınma, gıda, giyecek yardımı yapacağız” dedi.

KÜLTÜREL DEĞERLERE SAHİP ÇIKACAĞIZ

Seyhan’ın kültürel değerlerine de sahip çıkacaklarını belirten Akay, “ Seyhan’da yemek, el sanatları, cam, seramik, resim, fotoğraf gibi farklı dallarda küçük müzelerin kurulması için kişiler ve kurumlar teşvik edilecektir. SEYMER’ler ve kooperatiflerde üretilen turistik ürünler de yine bu butik müzelerde satışa sunularak üreticilerine ek gelir kapısı açılacaktır.