Selda Kaya’nın ikinci kitabı yayınlandı… | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi
SON DAKİKA

CHP’Lİ ŞEVKİN MECLİSTE İKİNCİ KEZ ANT İÇTİ

Genel, Gündem, Siyaset, Yerel Haberler

Ayhan Barut, Gazi Meclis’te yemin etti

Genel, Gündem, Siyaset, Yerel Haberler

Ayhan Barut, Gazi Meclis’te yemin etti

Genel, Gündem, Siyaset, Yerel Haberler

Selda Kaya’nın ikinci kitabı yayınlandı…

Bu haber 26 Ocak 2022 - 17:18 'de eklendi ve 280 views kez görüntülendi.

‘Leyla Mevsimi' adlı ikinci kitabı yayınlanan şair Selda Kaya, “Şiir mutluluk, huzurdur benim çin. Hatta bir terapidir” diyerek, şiire olan tutkunluğunu dile getirdi. İlk kitabı ‘Hırkamda Şiir Lekeleri' ile okuyucuların kalbinde yer kazanan Selda Kaya, ikinci kitabıyla okurlarının yüzünü güldürdü.

Birçok dergide şiirleri ve yerel gazetelerde yazıları yayınlanan şair Selda Kaya, Şiir Hırkalı Kadın” başlıklı şiiriyle, 2016'da Osmaniye Ozanlar şairler ve Yazarlar Derneği'nin  ‘Ekmek' ödüllü şiir yarışmasında birincilik ödülünü kazandı. Yeni Yaşam Derneği'nin Kültür komisyonu tarafından Hırkamda ‘Şiir Lekeleri” adlı kitabı en genç şiir ödülü olan Edebiyata katkı ödülüne değer görüldü.

öz TV Mehmet Taşar ile ‘Yaşam ve Sanat' program konuğu olan şair Selda Kaya ile program sonrası bir araya gelerek, yayınladığı kitaplar ve yeni çıkan kitabı hakkında bilgiler aldık. Kaya, şiirin kendisinin bir yaşam biçimi olduğunu belirterek,

ŞİİR BENİM YAŞAM BİÇİMİM

“Şiirle yolculuğa çıkıyorum. O an şiir beni nereye götürüyorsa oradayım. Çok farklı yolculuklara çıkıyorum. Bu yolculuklara çıkmaktan da mutlu oluyorum. Duygusal biriyim. Duygusal şiirleri de çok seviyorum. Okurken bile şiire çok duygu vermeyi seviyorum. Şiir benim için bambaşka bir şey. İstediğim yere istediğim ana şiirle girebiliyorum. Beni benden alıp götürüyor. Şiir yaşam biçimim diyebilirim” dedi.

BOŞ GEÇEN ZAMANA ÜZÜLÜYORUM

‘Leyla Mevsimi' adlı ikinci kitabıyla okuyucularla tekrar buluşmanın mutluluğunu yaşığını belirten şair Selda Kaya, şiire 15 yaşındayken başladığını kaydetti. Kaya, yazarken çok keyif aldığını ve mutlu olduğunu belirterek, “Zaman ve mekan benim için kavramını yitiriyor. İstediğim kadar uğraşayım saatler de sürse o kadar değerli ki boş geçen zamana üzülüyorum.

ŞİİR GERÇEKTEN İSTEDİĞİNİ YAZABİLMEKTİR

Sanata verdiğim zaman, şiire harcanan zaman ise asla boşa geçmiş zaman değildir. Daha önce ölçüyle yazıyordum. Şimdi serbest şiirler yazıyorum. Şiir gerçekten istediğini yazabilmektir. O imgelerle hayata dokunabiliyorum şu anda” diye konuştu.

Maddi anlamda şiirin kendisine bir katkısının olmadığını, müthiş derece de bir doygunluk hissi yarattığını vurgulayan Kaya, şu ifadelere yer verdi:

HER ŞİİRLE ZİRVEYE ÇIKIYORUM

“Yaşadıkça mutluluğum yeniden artıyor. ‘Yaşamınızda şiirin yeri nedir?' deseler her şiirle zirveye çıkıyorum, o zirveye tekrar tekrar çıkmak istiyorum. Bu beni var ediyor. Şiirin malzemeyle ilgisi yok, onu nasıl kullanacağınla ilgisi var. Malzeme istediğin kadar olsun, herkes her işi yapamadığı gibi herkes şiir de yazamaz. Yorumlamak, dizeyi oluşturmak, o dizeyle oynamak kolay değil. O dizeyi oluşturmak çok önemli.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Selda Kaya kimdir?

Mardin'in Derik ilçesinde doğdu. Uzun zamandır yaşamını Adana'da sürdürmekte. Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Kamu yönetimi mezunu.

2016″ Bafra'da hazırlanan Neyzen Tevfik “anma şenliğinde şiirleriyle “Neyzen Tevfik plaketini aldı.

2017′ de  “Hırkamda Şiir Lekeleri” adlı kitabı okurlarıyla buluştu.

2017'de BAYŞAD'ın hazırladığı “Anne Şiirleri Antolojisi”nde yer aldı.

Sanat ve siyasetle ilgilenen yazarımız birçok kuruluşta aktivist olarak öne çıkmaktadır. Kadın meclislerinde, kadın platformlarında yer alan, kadın mücadelesinde olabildiğince etkin bir şairdir.