Şehrimizde STEAM Eğitimi | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web SitesiYeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

Şehrimizde STEAM Eğitimi

Bu haber 10 Aralık 2021 - 10:28 'de eklendi ve 1.115 views kez görüntülendi.

Geçen hafta yayınlanan yazımızdan sonra birçok okuyucumuz STEAM eğitimi ile ilgili merak ettiklerini ilettiler. Hal böyle olunca bende işin ehline sormak için STEAM Kuramcısı Akademisyen Emrumiye Arlı hocamın kapısı çaldım ve merak ettiklerimi sordum.

Emrumiye hocam ile yapmış olduğum sohbeti aralık ayı boyunca parça parça köşe yazımda sizlerle buluşturacağım. Bu yazımda STEAM Odak Eğitim Metodu (SOfistec ) Avantajlarını sizlere ileteceğim.

Hadi gelin bu eğitim metodunun avantajlarına beraber bakalım.

STEAM ile disiplinler arası etkileşimle öğretim pedagojisinin klasik yöntemlerden sorgulamaya dayalı öğretime yaklaşımına dönüşümü öğrencilerin bilime olan ilgisini artıracaktır.

Bilim ve teknolojiye yönelik mesleklerin öğrenciler tarafından gelecek kariyeri olarak belirlenmesi için okul, araştırma kurumları, endüstri ve diğer toplum kurumlarının sürdürülebilir etkileşiminin sağlanması,

Formal ve İnformal eğitimler ile (bilim merkezleri ve diğer kanallar) bilimle tanışmalarının sağlanması,

Toplum için sürdürülen bilimsel ve teknolojik projelere daha aktif erişimin sağlanması ve sonuçlarının kullanılabilirliğinin artırılması,

STEAM eğitiminin mevcut müfredata entegre edilerek sadece diplomalı bireylerden ziyade, özgür düşünebilen, girişimci ruha sahip, problem çözmeyi bilen ve dayanışmayı önemseyen yaratıcı bir nesil yetiştirme fırsatını yakalayabilir.

STEAM eğitimi öncelikle sınıf içinde başlayan ve okul sonrası devam eden bir öğrenme süreci olarak değerlendirildiğinde öğrencilere sorumluluk veren, onları düşündüren, onlara hatalarından ders aldıran, onları küçük yaştan itibaren bilgisayar programlaması gibi teknolojik bilgilerle donatan, dayanışmayı önemseten ve girişimci bir ruh aşılayan, bir eğitim kültürü oluşacaktır.