SARAY İÇİN “PSİKOLOJİK” HALK İÇİN “GERÇEK” | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi
SON DAKİKA
http://evdekal.adana.bel.tr/saglik/covid-19-nedir

SARAY İÇİN “PSİKOLOJİK” HALK İÇİN “GERÇEK”

Bu haber 01 Ekim 2018 - 16:38 'de eklendi ve 22 views kez görüntülendi.

Milletvekili Burhanettin Bulut, ekonomik krizin vurduğu ve iflasın eşiğine gelerek konkardato başvurusu yapan firmaların akıbetini Meclis gündemine taşıdı. Bulut, “Kriz sadece Saray’ın emri ile iş yapan müteahhitleri vurmadı. İktidar 3-5 yandaş müteaahhite kol kanat gereceğine art arda konkardato ilan eden firmalara, firmaların işsiz bırakacağı emekçilerine sahip çıksın” dedi.

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut ekonomik kriz nedeni ile binlerce firmanın konkardato için başvurduğunu belirterek konuyu Meclis gündemine taşıdı. tarafından yazılı olarak yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi veren Bulut, ağustos ayından bu yana döviz kurlarındaki önlenemeyen yükselişin vatandaşın mutfağında yangına neden olurken iflaslar, toplu işçi çıkarmaları, zamların önlenemediği bu süreçte, ekonomik krizin sektörlerdeki öncü şirketleri ve küçük ölçekli esnafı da zorlamaya başladığını bildirdi.

BİNLERCE FİRMA KONKARDATO SÜRECİNE GİRDİ

Ekonomik kriz nedeniyle borçlarını ödeyemeyen birçok firmanın iflas anlaşması da denilen konkardato sürecine girdiğini kaydeden Bulut, şirketlerin konkordato ilan ederek krizin zararlarını öteleme yöntemine başvurduğunu söyledi. CHP’li Bulut, Türk Lirası’nda yaşanan büyük değer kaybı neticesinde satışların azalması, kısa vadede borçların ödenecek olmaması, yüksek faizlerin yatırıma olanak tanımaması, ithal girdilerin kurdaki dalgalanmalardan etkilenmesi nedeniyle büyük ayakkabı firmaları, tekstil ve inşaat şirketleri başta olmak üzere birçok firmanın art arda konkardato başvurusu yaptığını belirtti.

SARAY İÇİN “PSİKOLOJİK” HALK İÇİN “GERÇEK”

Saray’ın ekonomik krizi “psikolojik” savunması ile bertaraf etmeye çalıştığını kaydeden Bulut, “Ekonomik kriz Saray için psikolojik, sektördeki firmalar için, evine ekmek götürmeye çalışan emekçi için, emekli için, memur için, çiftçi için, esnaf için gerçek. Bu süreçte 3000’e yakın firma iflasın eşiğine gelerek, konkordato ilan etti. Binlerce firma ise konkardota başvurusu yaptı. Kriz sadece Saray’ı ve onun emri ile iş yapan müteahhitleri vurmadı. İktidar 3-5 yandaş müteahhite kol kanat gereceğine art arda konkardato ilan eden firmalara, firmaların işsiz kalacak emekçilerine, evine ekmek götüremeyen vatandaşa sahip çıksın. İktidarı, esnafı, emekçileri desteklemesi gerekirken yandaşlarını destekliyor ” dedi.

KAÇ FİRMA KONKARDATO BAŞVURUSU YAPTI

CHP’li Bulut, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:

-OHAL’den önergenin yanıtlandığı tarihe kadar kaç firma konkardato başvurusu yapmıştır? Sektörlere göre dağılımı nedir?

-Develüasyonun olduğu 2018 Ağustos ayından önergenin yanıtlandığı tarihe kadar kaç firma konkardato başvurusu yapmıştır? Sektörlere göre dağılımı nedir?

KAÇ FİRMA İFLAS ETTİ

-OHAL’den önergenin yanıtlandığı tarihe kadar kaç firma konkardato ilan etmiştir? Konkardato ilan ettikten sonra kaç firma iflas etmiştir? Konkardato ilan eden ve iflas eden firmaların sektöre göre dağılımı nedir?

-Develüasyonun olduğu 2018 Ağustos ayından önergenin yanıtlandığı tarihe kadar konkardato ilan eden firmaların sayısı ve sektöre göre dağılımı nedir?