POZANTI ŞAHLANDI… | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi
SON DAKİKA
http://evdekal.adana.bel.tr/saglik/covid-19-nedir

POZANTI ŞAHLANDI…

Bu haber 19 Mart 2021 - 9:59 'de eklendi ve 27 views kez görüntülendi.

3 dönemdir Pozantı Belediye Başkanlığı yapan Mustafa Çay vizyonel projeleriyle ve yaptığı çalışmalarla Türkiye’ye örnek oldu. Pozantı’ya ve Pozantılılara yaptığı hizmetlerle halkın sevgisini kazanan Başkan Çay, özellikle pandemi döneminde belediyeyi akılcı bir yönetimle yönettiklerini vurgulayarak Türkiye’ye örnek olacak bir belediyecilik anlayışı sergilediklerini vurguladı.

Sosyal belediyeciliği tam anlamıyla uygulayan Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay, halkın ihtiyaçları noktasında da sosyal sorumluluk projelerine oldukça önem veriyor. Yardıma muhtaç ailelerin her zaman yanında olan, halkın içinde tam bir halk insanı olan Çay, Pozantılılar için kolları sıvayarak birbirinden farklı vizyonel projelere devam ediyor.

Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay’ı ziyaret ederek hali hazırda olan ve devam eden dev projelerini yerinde gördük. Bizleri tüm samimiyetle ağırlayan ve Pozantı ile ilgili bilgiler veren Başkan Çay, “ Her şeyi Pozantı ve Pozantılılar için yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz. Halka hizmet Hakka hizmettir” diye konuştu.

İşte Başkan Mustafa Çay’ın Pozantı ilçesi için yaptığı dev hizmetler:

13 ODALI BUTİK OTEL

Tabiat Parkı içerisinde bulunan ve adeta doğayla iç içe olan saunalı konforlu 13 odalı butik otel, Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay tarafından Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğünden kiralanarak, ilçenin turizm destinasyonunun artışı için belediye bünyesinde çalıştırıp hem belediyeye katkı hem de vatandaşa hizmetin kalitelisini sunmayı arzu ediyor.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğünden kiralanan bu 13 odalı butik otel, belediye personeli tarafından yapılan küçük çaplı tadilat çalışmalarından sonra açılarak, doğasever ve çam ağaçlarının içerisinde huzur bulmak isteyenleri ağırlayacak.

AKÇATEKİR YAŞAM PARKI VE YAŞAM PARK RESTAURANTI

Türkiye’nin en ünlü yayla merkezlerinden biri olan Akçatekir Yaylasına Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay tarafından 32 dönüm alan üzerine kurulu, vatandaşın doğa ile iç içe olacağı yaşam parkı inşa edildi. Adana’nın Pozantı ilçesine bağlı Akçatekir Yaylası, yaz aylarında 150 bine ulaşan nüfus yoğunluğuyla bilinen Türkiye’nin en önemli yayla merkezlerinden biri arasında yer alıyor.

Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay’ın çabalarıyla birlikte yayla merkezinin en önemli bölümünde yer alan 32 dönümlük alan üzerine C tipi mesire alanı inşa edildi. 19 yıllığına Orman Genel Müdürlüğünden kiralanan arazi üzerinde kır lokantası, kır kahvehanesi, amfi tiyatro alanı, basketbol ve sahası, çocuk oyun sahası, piknik ve dinlenme alanları, kamelyalar ve yöresel ürün stantları yer alıyor.

500 KİŞİLİK RESTAURANT

32 dönümlük Yaşam Parkı içerisinde bulunan 600 metrekare alana belediye atölye personeliyle yapılan 500 kişilik Yaşam Park Restaurantın açılışı ise pandemi öncesinde yapılarak vatandaşın hizmetine sunuldu.

İlçeye sayısız tesisler kazandıran, aynı zamanda hizmet anlamında çıtayı hep yüksek tutan Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay, belediye imkânlarıyla yaptığı, her aşamasıyla bizzat ilgilendiği Yaşam Parkı Restaurantta yemek yiyen müşterilerin lokanta terasından büyüleyici Akçatekir ve Bürücek Yaylasını panaroma olarak izleyebileceklerini belirtti.

AKKÖPRÜ MESİRE ALANI

Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay’ın belediye başkanı olduğu ilk dönemlerde ilçeye kazandırdığı en büyük ve en önemli yatırım kuşkusuz Akköprü Mesire Alanı oldu. Pozantı’nın yanında bölge insanına da hizmet veren mesire alanı, 22 dönüm üzerine kuruldu. Başkan Çay’ın bizzat ilgilendiği peyzaj çalışmalarında ise mesire alanına toplam 400 adet ağaç dikildi.

İçerisinde yaşam alanları, yürüyüş yolları, barbeküleri, kamelyaları, piknik masaları, spor aletleri, çocuk oyun alanları, çeşmeleri, mescit ve tuvaletleri bulunan mesire alanıyaz aylarında Adana, Mersin ve Niğde bölgesinden gelen insanların yaşam merkezi haline gelen geliyor.

ATATÜRK KÜLTÜR MERKEZİ YENİLENDİ

Pozantı’ya kalıcı eserler kazandırma konusunda önemli hizmetlere imza atan Belediye Başkanı Mustafa Çay, Atatürk Kültür Merkezinde başlattığı geniş kapsamlı restorasyon ileyıllanmış Kültür Merkezini, inanılmaz bir değişimi ile günümüzün de çok ilerisine taşıyarak son derece modern bir hale getirdi. Yapılan tadilat ve yenileme çalışmaları ile Adana’da dahi eşi benzerine rastlanmayan bir salon haline gelen kültür merkezinde, ses düzeni ve ışık sistemlerinin de yenilenmesiyle modern bir hale geldi. Tavanın yenilenerek geniş bir daire ile alçıpen yapılması, farklı renklerden oluşan ışık sistemi ayrı bir görsellik oluşturuldu. Salonun iç dekorasyonunda gözleri yormayan ışık sistemine ve aynı şekilde uyum sağlayacak olan yeni ses sistemi ile bir bütünlük oluşturuldu.

BAL PAKETLEME VE MEYVE-SEBZE KURUTMA MERKEZİ

Kuzey Adana Kalkınma Programı çerçevesinde tarafından kabul edilen ve Adana Valiliği ve 6 İlçe Belediye Başkanı arasında imzalanan protokol ile Aladağ, Pozantı, Karaisalı, , Saimbeyli ve Tufanbeyli ilçesinde yerel imkânların ve ürünlerin değer bulması ve üretim yapılarak piyasaya sürülmesini amaçlayan proje hayata geçirildi.

Pozantı’nın en büyük mahallesi olan Zafer Mahallesindeki belediye arazinde bulunan ve kullanılmayan binada tadilat çalışmaları yapılarak Bal Paketleme ve Meyve Sebze Kurutma Merkezine dönüştürüldü. Pozantı ilçesinde faaliyeti geçecek olan Bal Paketleme ve Sebze – Meyve Kurutma Paketleme tesisi bölgemizde yetişen organik sebze ve meyveler işlenerek, fırınlanıp paketlenecek ve piyasaya sürülecek. Böylelikle yeni istihdamlara olanak sağlayacak.

BANKLAR VE KAMERİYELER DEĞİŞİYOR

Pozantı Belediyesi, üretken belediyecilik anlayışını şiar edinerek yürüttüğü çalışmalarda kendi atölyesinde üretilen bank ve kameriyeler, yavaş yavaş ilçe merkezindeki park ve bahçelere monte edilmeye başlandı. Belediye Başkanı Mustafa Çay’ın geçtiğimiz aylarda belediye atölyesini güçlendirmesi sonrasında Pozantı Belediyesindeki çalışmalar hem hız kazandı hem de maddi anlamda ekonomik kazanç sağlandı. Atölyedeki marangoz, demirci, kaynak ve boyacı personelleri dışa bağımlı kalmamak için gerekli malzemeleri toptan alarak cüzi miktarda üretim yapıyorlar.

Belediye atölyesinde üretilen üzeri kapalı kameriyeler ve banklar personeller tarafından ilçede bulunan Nazif Kızmaz ve 25 Mayıs parkına monte edilerek halkın kullanımına sunuldu.

Vatandaşların dinlenebilmesi ve piknik yapabilmesi için üzeri kapalı olarak üretilen kameriyeler, dışarıdan alındığında 3 bin TL gibi bir rakam ile alınırken aynı ürün Pozantı Belediyesi’nin atölyesinde sadece bin 120 TL’ye imal ediliyor.

SONBAHARIN BAŞKENTİNE TARİH KOKAN RESTAURANT

Adana’nın en başarılı ilçe belediye başkanlarından biri olan Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay, yaptığı çalışmalarla Pozantı’yı adeta turizm merkezi haline getirdi. Pozantı Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıl Mayıs ayında açılan Belemedik Tabiat Parkı’ndaki Belemedik Restaurant’la ilçe hem tarihi açıdan hem de turizm açısından gözde yerlerden biri oldu.

Başarılı bir belediyecilik yürüten ve sadece Pozantılıların değil Adanalıların da gönlünü fetheden Başkan Çay, ilçenin tarihiyle ve turizmiyle ön plana çıkmasına katkı sunarak, bir zamanlar kaderine terk edilmiş birkaç binadan oluşan atıl durumdaki Belemedik’i de ayağa kaldırdı.

Günlük kahvaltı servisi ile hizmet veren Belemedik Restaurant, hafta sonlarında ailelerinizle uğrayabileceğiniz doğal güzelliği ile donanımlı, muhteşem ızgara çeşitleri ve açık büfe kahvaltı çeşitleriyle eşsiz, tarih ve doğanın insanlara sunduğu bütün güzellikleri barındıran yere mutlaka uğramak gerekir.

BUNGALOV EVLER

Pozantı’da kent turizminin gelişmesi için bungalov evler yapılıyor. Pozantı Belediyesi, ilçeye bağlı Belemedik Mahallesinde, Devlet Demir Yollarından kiralanan alanda hayata geçireceği bungalov evler projesi için çalışmalara başladı.

Belediyenin atölyesi personelleri tarafından yapımına başlanan 3 adet 28 metrekarelik ahşap bungalov konaklama evleri için profil montajları tamamlandı. Bungalov evlerin Ahşap yapıları ise kısa bir sürede yapılıp çatısı da monte edildi. Kısa bir süre sonra ince işlerinin de bitmesi ve oturma gruplarının yerleştirilmesiyle bungalov evler kiralık olarak vatandaşın hizmetine sunulacak.

Belediye Başkanı Mustafa Çay, bungalov evlerin kiralama ücretini şimdilik 500 TL olarak düşündüklerini belirterek, “Üretmek ve ilçemize vizyon kazandırmak, talepleri karşılayacak turizm yatırımları yapmak bundan böyle hizmet şiarımız olacaktır” dedi.

TOPLANTI SALONU VE KINA EVİ

Pozantı merkezde en büyük mahalle olan Zafer Mahallesi kalkınmaya devam ediyor. Bal Paketleme ve Kurutma Merkezi binası üzerine yapımı halen devam eden toplantı salonu ve kına evi yapılıyor.

İnşaat bittiğinde çevre düzenlemesi ve yeni yapılacak kafeterya binasıyla Zafer Mahallesinde yaşayan vatandaşların birçok ihtiyacını gidermiş olacak. İnşaat haricinde yakın çevredeki bulunan çocuk oyun parkı ve dinlenme alanı da baştan aşağı yenilenip ışıklandırılarak, adeta ilçenin parlayan yıldızı olacak.

TERAS PARK

Atatürk Kültür Merkezi önüne inşa edilen 3 katlı bin 750m2 taş duvardan oluşan Teras Park, Pozantı halkının hizmetine sunuldu.

Teras Park içerisine konulan üzeri kapalı kameriyeler, atölyede Pozantı Belediyesi personellerince cüzi miktarda ücrete imal edilerek üretken belediyecilik anlayışı göz önüne serildi. Vatandaşların dinlenme yeri olarak kullanacağı teras park aynı zamanda çeşitli programlar ve konserlerde de tribün görevi görecek.