PARTİLER | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi
SON DAKİKA
http://evdekal.adana.bel.tr/saglik/covid-19-nedir

PARTİLER

Bu haber 21 Ocak 2021 - 14:16 'de eklendi ve 17 views kez görüntülendi.

Çocuklar denilince ilk akla gelenlerden bir de onlar için planladığımız partiler oluyor. Geçenlerde sosyal medya da bununla ilgili bir yazı okudum. Çocuk gelişimi açısından partileri değerlendirmişlerdi. Yazıda baby shower, ilk diş, ilk çiş, sütten kesme ve ilk yaş günü partilerinden bahsediyordu. Bunların bir kısmı özenti olarak algılansa da aslında kültürümüze ait olan taraflarına da bakmak gerektiğini düşünüyorum.

Yazıda haklı eleştiriler bulunmak ile birlikte bir de bu konuyu kendi penceremden gördüğüm şekli ile sizlerle paylaşmak istedim. Baby shower ile başlayalım. Dışarıdan bakıldığında evet cinsiyete dair bir sürprizin yapıldığı diğer taraftan da gelen davetlilere alışveriş listesinin verildiği bir parti organizasyonu olarak karşımıza çıkıyor. Bu partilerde aşırı lükse kaçıldığını sık sık görüyoruz. Ama bu partileri bizim o müthiş Türk kültürüne uyarlayarak bakarsak kulağa daha sevimli gelecektir diye düşünüyorum. Bu partileri yaparken hassas nokta kardeş ilişkilerini dengelemektir. Kendinden sonra gelen kardeşinin cinsiyetini herkesle birlikte öğrenmek çocukta kıskançlık duygusunu arttırabilir. Kendi için bir hazırlık yapılmadıysa ve sonradan gelen çocuk için büyük hazırlıklar varsa kardeşe karşı öfke besleyecektir. Mesela anneyi kutlamak için yapılacak olan parti ve hazırlıkları ile ilgili büyük kardeşe yaşına ve gelişimine uygun bilgiler verilebilir. Bu partinin aslında bir birliktelik ve dayanışma için yapıldığı anlatılabilir.

İlk diş partisine bakacak olursak aslında buğdayın kaynatıldığı ve paylaşıldığı bir parti olarak çok geleneksel tarafı olan bir kutlamadır. Burada da ilk kardeşin durumunu gözetmekte fayda var. Bu partide çocuğun önüne farklı malzemeler konulur ve hangisini seçerse ilerde o mesleği yapacağı düşünülür. Bu gerçek olmasa dahi yapılması yanlış olan bir uygulama değildir.

İlk çiş partilerine gelince bunun gerçekten çok abartılmış bir kutlama olduğunu düşündüğümü söylemeden edemeyeceğim. Mahremiyet eğitimi dediğimiz şey bebeklikten itibaren başlar ve böyle bir kutlama ile çocuğun çok kişisel bir alanının ortaya dökülmesi pek sevimli bir durum değildir.

Sütten kesme partilerini de değerlendirirken durumu çok yumuşatamayacağım. Bu parti de sadece annenin kendi için yaptığı bir organizasyon olmanın ötesine geçmediği bir gerçektir.

İlk yaş günü partilerini bir kenara ayırmak gerektiğini düşünüyorum. Yaptığımız bu partiyi bebeğimiz tabii ki hatırlamayacak ama çocuklarla çalışırken dönemsel olarak yaşanılan bazı sıkıntılarda bebekliğine dair anıları ailelerden paylaşmasını isteriz. İşte tam bu nokta da aileye şunu söylemek için harika bir fırsat çıkacaktır “senin doğumunu büyük bir heyecanla bekledik ve ilk doğum gününün unutulmaz olmasını istedik. Senin büyüdüğünü herkesle paylaşmak istemiştik.” gibi çocuğun biricik olduğuna vurgu yapmak için harika anılar olacaktır. Burada kast ettiğim şey bin kişilik organizasyonlar değil. Belki de sadece arasında küçük bir kutlama belki birkaç dost ile bir kutlama yapılması ailenin kendi tercihidir. Ama çocuğunuzun aranıza katılmasını kutlamak ona kendini değerli hissettirecektir.

Bu partilerde aşırı bir gösteriş derdinde olmanın bir anlamı olduğunu düşünmemekle birlikte, makul bir hazırlığın yapılmasını da yanlış bulmuyorum. Çocuklara verilen hediyelerin en büyüğü sevgimiz ve ilgimizdir zaten ama sabrı öğretmenin de bir yoludur, istenilen bir oyuncağın alınış tarihini doğum günü olarak belirlemek. Her istediğimizin, istediğimiz an da olamayacağını öğrenmesi, kendini regüle etmeyi öğrenmesi için de fırsat olacağı unutulmamalıdır.

Çocuklar için en değerli şeylerden biri özgürce oyun oynamaktır. Dostlarınızla yapacağınız organizasyonlarda çocuklarla temas etmelerini sağlamak en güzeli olacaktır. Değişik konseptler yapmayı biz seviyoruz. Bunları yapmasak da mutlu çocuklarımız olacaktır. Abartmadan ama sevgi ve samimiyetle, gerçek anlamda dayanışma düşüncesiyle organizasyonlar yapabilirsiniz. Bunlar birer yarış değil. Amaç en iyi partiyi yapmak olmamalı, asıl amaç çocuk için en güzelini yapmak olmalıdır.

SEDA KARA
SEDA KARAsedakara01@yahoo.com.tr