Ömer Çelik: Sonuçlara itiraz edilmesi doğaldır | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

Ömer Çelik: Sonuçlara itiraz edilmesi doğaldır

Bu haber 02 Nisan 2019 - 16:12 'de eklendi ve 10 views kez görüntülendi.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik’ten yerel seçimler sonrası özellikle İstanbul’da yaşanan oy sayımı sırasında oluşan belirsizlik ve itiraz sürecine yönelik açıklamalar yaptı.

Çelik’in açıklamaları şu şekilde kaydedildi:

SEÇİMİN ÖNEMİNİ BİR KEZ DAHA GÖRDÜK

“85 oranında bir katılım vardır. Bu çıkan tablo demokrasimize ne kadar sahip çıktığımızı göstermektedir. Bu demokrasiyi gerçekleştirmek için çok şehit vermiş, darbe dönemlerinde cefakarlık çekmiş,  şehitler vermiş bir milletiz. Ülkemizin yönetimin sandık yoluyla seçilmesinin ne kadar önemli olduğunu her zaman görüyoruz. Bugün de bir kez daha önemini görmüş olduk.

İTİRAZ YOLU DOĞAL BİR HAL ALIYOR

Türkiye sağlıklı seçimler yapan bir ülkedir. Vatandaşımız ne diyorsa, milletimiz ne diyorsa başımızın üstüne yeri vardır. Bu ortaya çıkan tablo demokrasinin bir parçasıdır. İtiraz yolu, seçim süresinin doğal bir yoludur. Seçim sürecinde hatalar, kaydırmalar olabiliyor. Ankara ve İstanbul’a baktığımızda uyumsuzluk bizim açımızdan net bir şekilde görülüyor. Tutanaklar ve ölçümler göz önüne alınınca itiraz yolu doğal bir hal alıyor.

SONUÇ MİLLETİMİZİN TALİMATIDIR

Sandığa atılmış her oyun yerini bulması önemlidir. Oy siyasal namustur. Derdimiz hiçbir oyun feda olmuş olmamasıdır. Meşru bir süreç gidiyor. Sürece herkes saygı duymalıdır. Yüksek Seçim Kurulu, deneyimiyle, kapasitesiyle hukuk içerisinde süreci işletecektir. Sonuç ne olursa olsun, milletimizin talimatıdır, deyip başımızın üstünde bir emanet gibi taşıyacağız ve saygı duyacağız.

AK PARTİ SİYASETİNİ BİR KEZ DAHA VURGULAMIŞTIR

Oy veren her vatandaşımızın hakkını savunmak bizim kutsal bir vazifemizdir. Siyasetimizin kutsalıdır. Cumhurbaşkanımız, yaptığı balkon konuşmasında AK Parti siyasetini bir kez daha vurgulamıştır. Milli iradenin üstünde güç yoktur. Milli iradenin üstünde bir güç tanımıyoruz. Bir takım rakamların yazılmaması, bir takım tutanakların yanlış yapılması sonucunda bu süreci takip etmemiz gayet doğaldır.

KAYBEDEN TEK BİR VATANDAŞIMIZ YOKTUR

Öyle yorumlar yapılıyor ki sanki bu süreci bir tek biz yürüyoruz. Bu süreci YSK da yürüyor. Diğer partiler de AK Parti’de bu süreci yürütmektedir. AK Parti’nin yetkili isimlerinin yapacağı açıklamalar bağlayıcıdır. Spekülatif haberlere itibar edilmeme Vatandaşın vereceği kararı hepimiz göreceğiz. Sonuç ne olursa olsun bu sürece muhakkak saygı duyacağız. Kaybeden tek bir vatandaşımız yoktur. Her seçim sonunda bütün vatandaşlarımız kazanmaktadır.”