OKULLARA NE OLACAK? | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi
SON DAKİKA
http://evdekal.adana.bel.tr/saglik/covid-19-nedir

OKULLARA NE OLACAK?

Bu haber 04 Şubat 2021 - 13:27 'de eklendi ve 2 views kez görüntülendi.

Okulların açılmasını çocuklar da, öğretmenler de, veliler de heyecanla bekliyorlardı. Çıkan haberler haklı olarak süreçle ilgili kaygı uyandırdı. Eğitimin belli kademeleri mart ayında okulda yüz yüze eğitim alabilecek denildi. 15 Şubat itibarı ile köy okullarında eğitimin başlayacağı bilgisi de haberlerde paylaşıldı.

Okulların açılmasını heyecanla beklerken birkaç konuyu göz ardı etmemek gerektiğini düşünüyorum. Uzun aralardan sonra, çocuktan çocuğa değişmekle birlikte uyum süreci tekrar devreye girecektir. Öğretmen ve velilerin bu süreci göz ardı etmemesi gerekmektedir.

Uyum süreci eğitim öğretim ilk döneminde her okulun düşündüğü bir dönemdir. Lakin çocuklar uzun aralar verdiklerinde, araya tatiller girdiğinde kısa süreli dahi olsa bir uyum süreci devreye girmektedir.

Hassas olan bir diğer durum ise pandemi dönemi ile birlikte okullara ara vermek ile birlikte okul değişikliği yapan çocuklarımız ve gençlerimizin de olduğu gerçeğidir. Bu çocuklar ve gençler için uyum süreci dönem başında olduğu gibi olmalıdır. Okul, çevre tanıtılmalı ve yeni arkadaşlarıyla ortak yönleri bulmaları, tanışmaları için teşvik edilmelidir.

Okul sürecine yeni başlayan özellikle okul öncesi dönem çocuklarında iyi değerlendirme yapmak gereklidir. Küçük yaş grubundaki çocukların sözel olarak duygularını ifade etmekte zorlanırlar. Bu sebeple uyum sürecini tamamlamamış olabileceği için okulda sıkılıyor olabilirler. Öğretmenlerin bu çocukları daha sıkı gözlemlemeleri gereklidir. Çünkü uyum sürecinde olan çocukların yaşayacağı zorlukları yanlış değerlendirebilirler. Çocuk; gerçekten okula, arkadaşlarına ve öğretmenine adapte oldu mu? Bundan emin olmadan çocukla ilgili yargılayıcı olunmamalıdır.

Son zamanlarda bu tarz vakalar ile karşılaşmak beni çok üzüyor. Henüz okula uyum sürecini tamamlamayan bir çocuk için ‘NORMAL’ raporu alınması talebinde de bulunulabilmektedir. Bir çocuğun desteğe ihtiyacı olduğu düşünülüyorsa mutlaka uzman desteği için yönlendirme öğretmen ve okul tarafından yapılmalıdır. Bu dönemde aileleri de düşünmeli, iyi bir gözlem sonrasında yönlendirme yapılmalıdır.

 

SEDA KARA
SEDA KARAsedakara01@yahoo.com.tr