“MIZRAK ÇUVALA SIĞMIYOR” | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi
SON DAKİKA

“MIZRAK ÇUVALA SIĞMIYOR”

Bu haber 18 Şubat 2022 - 17:49 'de eklendi ve 120 views kez görüntülendi.

Ülke siyasetini değerlendiren ve ekonominin gidişatının oldukça kötü olduğunu söyleyen DSP Parti Meclis Üyesi Hakan Buldu, “Biz DSP olarak uzun zamandan beri tehlikenin farkındaydık, ülkemizi birçok kez yönetmiş iktidar tecrübelerimizden aldığımız rehberlik ile ekonomide bugünlere gelineceğini öngörerek birçok kez uyarılar yaptık. Maalesef şu an gelinen nokta bu ‘mızrak çuvala sığmıyor’. Ekonomi tam anlamı ile yoğun bakımda…” diye konuştu.

Söz TV ekranları ‘Pınar’ın Penceresi’ programı, gazeteci Pınar Aytekin’in konuğu Demokratik Sol Parti Parti Meclis Üyesi Hakan Buldu oldu. DSP’li Buldu, CHP’nin bir sol parti olmadığına inandığını söyleyerek, “ Siyasi yol arkadaşları bunun en büyük açık seçik göstergesidir. Solu yok sayan bir partiye nasıl sol diyebiliriz? CHP bugün Cumhur ittifakının karşısındaki en büyük hakim parti ve kendilerini sol olarak adlandırmıyorlar mı? Peki, birçok sol parti olmasına rağmen hangisi millet ittifakında?” dedi.

Türkiye’de ki genel siyaseti değerlendirecek olursak, biliyorsunuz ki ekonomi almış başını gidiyor, insanların şu an tek derdi ekmek. Siz DSP Parti Meclis üyesi olarak bütün bu sorunlar için neler anlatacaksınız?

Biz DSP olarak uzun zamandan beri tehlikenin farkındaydık, çünkü biz ülkemizi birçok kez yönetmiş iktidar tecrübelerimizden aldığımız rehberlik ile ekonomide bugünlere gelineceğini öngörerek birçok kez uyarılar yaptık. Ancak kulakları kapalı iktidar, gözleri kapalı muhalefet sanal gündem ile halkın dikkatini başka yöne çeviren medya dahil bir türlü anlatamadık. Maalesef şu an gelinen nokta bu ‘mızrak çuvala sığmıyor’. Ekonomi tam anlamı ile yoğun bakımda…

DSP rahmetli Bülent Ecevit’ten bu yana hiçbir zaman çizgisini bozmadı, duruşu ve gerçek solu savunan yapısıyla tanındı. Şu anda birçok parti kuruldu, neden DSP tercih edilsin?

DSP GERÇEK SOLU TEMSİL EDEN BİR PARTİDİR

Aslında sorunuzun cevabı yine sorunuz içinde; DSP gerçek solu temsil eden bir partidir. DSP halkın ihtiyaçlarından doğmuş ve günümüz partilerinden farklı olarak ideolojik yapısı bozulmadığı gibi Gazi Atatürk’ün söylevinde, Nutuk’ta anlattığı 9 umdeyi daha sonra bu 9 umdeyi 6 ok altında toplayarak ve Anayasa maddesi haline getiren ilkelerden asla ödün vermeyerek halkın menfaatlerini kendi menfaatleri üzerinde tutmuştur.

HALK EN ZOR DÖNEMLERDE HER ZAMAN DSP’YE GÜVENMİŞTİR

Siyasi lobiler bugün meclis tutuluyor olabiliriz. Ama halk en zor dönemlerde her zaman DSP’ye güvenmiştir. Halka ümit vaat edemeyen bir iktidar yolu yönü belli olmayan çelişkiler ile dolu kimyası birbirine uymayan partilerin bir araya geldiği muhalefet var. İşte bu yüzden, yeniden halkın tercihi biz olacağız. Çünkü biz halkı hiç kandırmadık, işte bu yüzden yeniden tercih biz olacağız.

Her dönem olduğu gibi Amerika ülkemizin üzerinden siyasi oyunlara devam ediyor. ABD başkanı Biden Cumhurbaşkanı olarak Ekrem İmamoğlu’nu destekleyecek ve sola dizayn verecek, söylentileri ve duyumları var. Acaba Amerika’nın uyguladığı solun Türkiye’ye ne faydası var?

BÜTÜN ÜLKELERİN TÜRKİYE İLE İLGİLİ HAYALLERİ VAR

Keşke sadece ABD olsaydı, kendini güçlü kabul eden bütün ülkelerin Türkiye ile ilgili hayalleri var. Çünkü Türkiye’nin coğrafi konumu göz ardı edilemez. Ama sizin dediğiniz gibi olduğunu düşünelim, Biden Türkiye’de solu dizayn edecek o halde, neden özünde solcu siyasi bir figür yerine CHP’li olana kadar muhafazakar düşünceye sahip olan İmamoğlu’nu desteklesin? Eğer öyle ise bunu derinden sorgulamak gerekiyor. Hadi ben anlıyorum…

BİZ BU FİLMİ DAHA ÖNCE DE İZLEDİK

Solcu olduğu iddia edilen şu an görevde bulunan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu kapitalizmin öncüsü olan büyük elçiler ile kendi makamında yardımcıları eşliğinde, mesai saatleri içerisinde hiyerarşik sistemi göz ününde bulundurarak yani, Dışişleri başkanlığına bilgi verme dahilinde görüşme yapmak yerine gecenin yarısında özel bir restorantta yemek keyfi yapıyor. Neden kapitalist büyükelçiler yerine, örneğin Küba’nın, Venezüella’nın, Rusya’nın büyük elçileri ile görüşmüyor. Biz bu filme daha öncede izledik, bugün adı geçen kişiler şu an ki Cumhurbaşkanını örnek alıyorlar.

CHP’nin gerçek bir sol parti olduğuna inanıyor musunuz?

Hayır, inanmıyorum. Siyasi yol arkadaşları bunun en büyük açık seçik göstergesidir. Solu yok sayan bir partiye nasıl sol diyebiliriz? CHP bugün Cumhur ittifakının karşısındaki en büyük hakim parti ve kendilerini sol olarak adlandırmıyorlar mı?

DSP ÖZÜNÜ HİÇ BOZMAYAN GERÇEK SOL PARTİDİR

Peki, birçok sol parti olmasına rağmen hangisi millet ittifakında? Bundan öncesine gidelim; Millet ittifakının at başı olan partinin genel başkanı halka seçmesi için kimleri dayatmıştır? Kendisi dahi aday olamamıştır. CHP gerçek bir sol parti değildir, bugün gerçek ve özünü hiç bozmayan sol parti Demokratik Sol Parti’dir.

Adana’yı ele alacak olursak CHP’li bir belediye başkanı var, Cumhur ittifakı çoğunlukta bir meclis var. Sizce başkan Karalar’ın çalışmaları engelleniyor mu?

Sayın Zeydan Karalar’ın çalışmalarını Cumhur ittifakı meclis üyelerinin engelleyeceğini düşünüyorum hatta engelliyordur da.. Bizim Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Zeydan Karalar aslında bir çok konuda Adana’mıza hizmet yapmak için elinden gelen her türlü fedakarlığı ve özveriyi yapıyor. Sayın Büyükşehir Belediye Başkanını kesinlikle yapmıyor, diye hiç kimse söyleyemez.

BAŞKAN KARALAR ELİNDEN GELEN HİZMETİ YAPIYOR

Gerçekten elinden geleni yapıyor. Geçmiş belediye başkanından yarım kalan diyemiyorum, yapılmayan bir yol var, üniversiteye çıkan bir yol onu hayata geçirmek için mücadele ediyor. Metro konusunda yeni yollar yeni açılımlar yaparak metro hattını genişletmek, büyütmek istiyor. Ama maalesef AKP her zaman olduğu gibi kendisinin haricinde olan belediyelere her zaman olduğu gibi yine dayanıyor, yol almalarına müsaade etmiyor.

ZEYDAN KARALAR’I HALK SEÇMİŞTİR

Ben Adana için konuşuyorum, halk Sayın Zeydan Karalar’ı seçmiştir, doğrusunu da yapmıştır, buna bir DSP olarak canı gönülden katılıyoruz. Ama burada hizmetin tam anlamıyla yapılamamasının sebebi belediye başkanımızın değil, meclis üyelerinin ve iktidarın diğer illerde de kendilerinden olmayan belediye başkanlarının önüne takoz koymasındandır.

Son olarak halka seslenecek olursanız neler söylemek istersiniz?

HALK İÇİN HALK İKTİDARINA SİZLERLE BİRLİKTE YÜRÜYECEĞİZ.

Hangi Başbakan ve Cumhurbaşkanı ya da adayları emperyalist ülkeler ile işbirliği içeresine girdiği zaman, onların desteğini alarak iktidarda kalma ve iktidar olma durumunda, güvendiği kendini iktidar yapan güçlere ülke bağımsızlığını teslim edeceği gerçeği kaçınılmazdır. DSP’nin şiarında Atatürk’ün gösterdiği yolu hiçbir yöne sapmadan tıpkı onun gibi etnik köken gözetmeksizin gücünü Türk halkından almak vardır. Atatürk’ün ışığıyla Ecevit’in yolunda halk için halk iktidarına sizlerle birlikte yürüyeceğiz.