MİLLET AÇ! | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi
SON DAKİKA
http://evdekal.adana.bel.tr/saglik/covid-19-nedir

MİLLET AÇ!

Bu haber 26 Ocak 2021 - 11:48 'de eklendi ve 24 views kez görüntülendi.

Birbuçuk Tv sunucusu gazeteci ’nın ‘Sabah Ajansı’ adlı program konuğu CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin oldu. İşsizlikten, EYT’lilere, KYK’lılardan,  haksız yere KOD29’la işten çıkartılan işçilere kadar tüm konuların masaya yatırıldığı programda, Adana’nın gündemi de değerlendirildi.

DESTEK VE ÇÖZÜM BEKLENİYOR

İşsizlikle pençeleşen ve beş parasız kalan emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) emekli olmayı, engelli memur adayları, atanamayan öğretmenler, sağlıkçılar, ücretli öğretmenler, usta öğrenticiler, sözleşmeli memurlar ve 112 acilcilerin atama ve kadro beklediğini dile getiren Şevkin, “10 milyona yakın işsiz ordusu, mimar, mühendis ve şehir plancıları iş, emekli, memur maaş düzenlemesi, çiftçi köylü köklü destek ve çözüm bekliyor” diye konuştu.

ÖĞRENİM VE KATKI KREDİSİ BORÇLARI SİLİNMELİ

Üniversite öğrencilerini mezun olduktan sonra kara kara düşündüren öğrenim ve katkı kredisi borçlarının silinmesi için kanun teklifi de hazırladığını dile getiren Şevkin, TBMM üniversite mezunu işsizlerin yaşadığı travmayı da göz önüne alarak Yükseköğrenim Kredi Yurtlar Kurumu Kanunu’nda değişiklik yapılması için harekete geçmesi gerektiğine dikkat çekti.

ÜNİVERSİTE MEZUN SAYISI 1 MİLYONU GEÇMEKTEDİR

Şevkin, “Üniversite öğreniminin ardından uzun süre işsizlik yaşayan, iş bulduktan sonra da güvencesiz çalışma koşulları nedeniyle mağdur olan üniversite mezunlarımız kredi borçları nedeniyle adeta kabus yaşıyor. 4 üniversite mezunu gençten en az birinin işsiz olduğu göz önüne alındığında işsiz üniversite mezunu sayısı 1 milyonu geçmektedir” dedi.

Türkiye’nin yaklaşık 1 aydır yaşadığı demokratik savaş, yeni ittifak arayışları ve ülkeyi genel olarak değerlendiren Şevkin şunları ifade etti;

VATANDAŞ AÇ BAŞKA HİÇBİR ŞEY UMURUNDA DEĞİL

“Yaklaşık 1 aydır meclis ara verdi fakat biz CHP milletvekilleri olarak durmadık. Aksaray’da, Manisa’da, Afyon’da ve bir çok illerimizde guruplar halinde milletvekillerimiz çalıştılar. Bence şu an vatandaşın gündeminde inanın ki ne erken seçim var, ne ittifaklar var. Millet aç, millet evine ekmek götürebilme derdinde. Esnaf kepenk açamıyor, günü birlik hizmet sektöründe olan vatandaş yaklaşık 1 yıldır neredeyse evine ekmek götüremiyor, iş yapamıyor. İş yapamadığı için vergisini, kirasını ödeyemiyor. Açmaza girmiş durumdalar inanın ki ne seçim ne de ittifak onların umurunda değil.

HALKI SÖMÜRÜYORLAR

Bu ülkeyi yönetenlerin bir an önce, vatandaşın ekmek sorununa, vatandaşın sağlık sorununa çözüm bulması gerekiyor. Her gittiğimiz ilde insanların sorunu üretememek, üretemediği için de evine ekmek götürememek oluyor. Baktığınız zaman vatandaşın gündemiyle siyasilerin gündemi birbirinden çok farklı. Çünkü birileri cambaza yatıyor, ekonomiyi unutturabilmek için, sorunlardan uzaklaştırabilmek için yandaş kanallarda yayınlanan sanal gündemlerle halkı sömürüyorlar.”

SORUNLAR YUMAĞI ALTINDA EZİLİNDİ

Koronavirüs sürecinde halkın tamamının sorunlar yumağı altında ezildiğini belirten CHP Adana milletvekili Müzeyyen Şevkin, işsiz ve beş parasız Emeklilikte Yaşa Takılanların (EYT) emekli olmayı, atanamayan öğretmenlerin, sağlıkçıların, ücretli öğretmenlerin, usta öğreticilerin, sözleşmeli memur adaylarının, atanamayan öğretmenlerin atama ve kadro beklediğini dile getirdi.

ADANA İŞSİZLİKTE YOĞUN BİR MÜCADELE VERİYOR

Adana’nın işsizlikle çok yoğun bir şekilde mücadele ettiğini belirten CHP’li Şevkin, “ Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana tarım ve sanayi geçmişiyle Türkiye ekonomisine büyük katkı sunan Adana maalesef son yıllarda işsizlikle anılan bir kent hüviyetine bürünmüştür. Tarım ve sanayi geçmişiyle Türkiye ekonomisine büyük katkı sunan Adana’da fabrikaların kapanması, kamu yatırımlarının bitmesi, işsizlik boyutlarını da arttırmıştır” diye konuştu.

ÖZEL HABER- PINAR AYTEKİN