“Kurtuluş günün kutlu olsun Adanam!” | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web SitesiYeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

Yeni Doğan Bebeklere ‘Hoş Geldin’

Genel, Gündem, Siyaset, Yerel Haberler

kültür sanat merkezi protokolü

Genel, Gündem, Siyaset, Yerel Haberler

ÇED BAŞKANI TEKBAŞ, GÜVEN TAZELEDİ

Adana Özel, Genel, Gündem, Yerel Haberler

DR. ANIL TANBUROĞLU ADAYIM DEDİ

Genel, Gündem, Siyaset, Yerel Haberler

“Kurtuluş günün kutlu olsun Adanam!”

Bu haber 04 Ocak 2023 - 12:50 'de eklendi ve 261 views kez görüntülendi.

(CHP) Ayhan Barut, Ulu Önder Atatürk'ün başlattığı Ulusal Kurtuluş Mücadelesi'ne ilham veren Adana'nın düşman işgalinden kurtuluş gününü coşkuyla kutladıklarını öyledi. Türkiye Cumhuriyeti'ni ikinci yüzyılında demokrasiyle taçlandıracaklarını vurgulayan Ayhan Barut, “Büyük Önderimiz başta olmak üzere tam bağımsız Türkiye uğruna can vermekten çekinmeyen aziz şehitlerimizi, yiğit gazilerimizi, kahraman Adanalı hemşehrilerimizi saygı, minnet ve rahmetle anıyoruz. Kurtuluş Günün kutlu olsun Adanam!” dedi.

KURTULUŞ İLHAMINI ANLATTI

5 Ocak Adana'nın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 101'inci yıldönümünde yazılı bir açıklama yapan CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut,  bu topraklarda yakılan bağımsızlık ateşinin hiç sönmeyeceğini ifade etti.  Ulu Önder ve Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, “Bende bu vekayiin ilk hissi teşebbüsü bu memlekette, bu güzel Adana'da vücut bulmuştur” sözünü anımsatan Ayhan Barut, “Büyük Önderimiz Atatürk'ün de vurguladığı üzere güzel Adana'nın Ulusal Kurtuluş Mücadelesine ilham verdiği su götürmez bir gerçektir. Tarihin her döneminde olduğu gibi bu topraklarda bağımsızlık bayrağımız hep dalgalanacaktır. Bu doğrultuda yaşığımız onur ve gururu herkesle paylaşıyoruz” diye konuştu.

“KURTULUŞ DESTANIMIZLA GURURLUYUZ”

Adana'nın düşman işgalinden kurtuluş günü olan 5 Ocak 1922 tarihinin çok önemli bir destanı anlattığını bildiren Ayhan Barut, şöyle konuştu:

“Bundan 101 yıl önce hain işgalcilere karşı verilen görkemli mücadele eşsiz bir zaferle sonuçlandı ve tarihe altın harflerle yazılmış bir destan olarak bizi gururlandırıyor. Tarihe damgasını vuran bu kurtuluş destanımızla, yüreği yurt sevgisiyle dolu bir Adanalı olarak bu toprakların insanı olmakla gururlanıyoruz. Ülkemizi bağımsızlığa kavuşturan, bizlere Türkiye Cumhuriyeti'ni emanet eden Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, bu ölümsüz destanı kanlarıyla yazan aziz şehitlerimizi ve yiğit gazilerimizi özlem, minnet ve rahmetle anıyoruz. 5 Ocak Kurtuluş Bayramımız kutlu olsun.”