Küçük: Sutude'ye sahip çıkılmalıdır | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

Küçük: Sutude’ye sahip çıkılmalıdır

Bu haber 02 Nisan 2019 - 14:20 'de eklendi ve 10 views kez görüntülendi.

Adana Baro Başkanı Av. Veli Küçük, İranlı insan hakları aktivisti ve avukat Nesrin Sutude’ye, başörtüsü zorunluluğunu eleştirdiği, devlet makamlarına komplo kurmak, kamu düzeni ve başka yasaları ihlal ettiği gerekçesiyle 33 yıl hapis ve mahkemeye başörtüsüz katıldığı için de ayrıca suçlanarak, 148 kırbaç cezası verilmesine tepki gösterdi.

10 yıl cezaevinde kalacağı belirtilen 55 yaşındaki Sutude, 13 Haziran’da tutuklandığından beri Tahran’daki Evin cezaevinde tutulduğunu belirten Av. Küçük, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada,

“Sutude, İran’ın istismar edici zorunlu başörtüsü yasasını protesto eden kadınları savunması ve ölüm cezasına karşı çıkan açıklamaları nedeni ile adil olmayan yargılamalar sonucu maalesef cezalandırılmıştır.

Nesrin Sutude, İran’da kadınlar için zorunlu olan başörtüsü kullanımının kaldırılması mücadelesinde aktif olarak yer almış, idam cezasına da karşı olduğunu ifade etmiştir. İran’da zorunlu başörtüsüne karşı protesto gösterileri düzenledikleri için gözaltına alınan kadınların avukatlığını da üstlenmiş bir aktivisttir.

İran’da zorunlu başörtüsünü protesto eden kadınları savunmak da dahil olmak üzere yalnızca insan hakları avukatı olarak işini yaptığı için gözaltına alınan düşünce mahkumu Nesrin Sutude, derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakılmalıdır.

Uluslar arası toplumu, Birleşmiş Milletler örgütünü, çağdaş ve özgürlükçü ülkeleri bu hukuksuzluğa tepki göstermeye, sorunun çözümü için çaba sarf etmeye dazet ediyoruz.

Nesrin Sutude’nin ailesine ve kendi seçtiği avukatına düzenli olarak erişimi güvence altına alınmalıdır;

İran’daki avukatların herhangi bir gözdağı, engelleme, taciz veya yargılamaya uğramaksızın işlerini yapabilmeleri sağlanmalı ve hukuk, adalet yönetimi ve insan haklarının geliştirilmesi ve korunmasıyla ilgili konularda yürütülen kamusal tartışmalara katılma ve ifade özgürlüğü hakları korunmalıdır.”