“Kahramanlık destanları bu parkta yaşayacak” | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi
SON DAKİKA

“Kahramanlık destanları bu parkta yaşayacak”

Bu haber 08 Mart 2022 - 17:35 'de eklendi ve 146 views kez görüntülendi.

Sarıçam Belediyesi Türkistan Korbaşılar Parkı ve Şir Muhammed Bek Anıtı’nın açılış törenini gerçekleştirdi. Açılış töreninden sonra Özbek pilavı ikram edilerek Türk kardeşliğinin pekiştirilmesi sağlandı.

Açılış törenine katılan isimler şu şekilde oldu:

Özbekistan Cumhuriyeti Büyükelçisi Ali Şir Azam Hocayev, Özbekistan Adana Fahri Konsolosu İlker Medeni, Türkistanlılar Dernek Başkanı Osman Beg, Sarıçam Kaymakamı Müfit Gültekin, Ç. Ü. Genel Sekreteri Dr. Mehmet Cingöz, Sarıçam İlçe Emniyet Müdürü Tansel Orakoğlu, Sarıçam İlçe Sağlık Müdürü Hüsam Efe, Sarıçam İlçe Jandarma Komutanı İhsan Genç,  Sarıçam İlçe Müftüsü Osman Canbolat, Sarıçam İlçe Milli Eğitim Müdürü Uygar İnal, Sarıçam İlçe Kaymakamlığı Yazı İşleri Müdürü Abdülkadir Özkurt, MHP Adana İl Başkanı Bünyamin Avcı, Adana Ülkü Ocakları Başkanı Cem Tutsoy, MHP  Sarıçam İlçe Başkanı Mustafa Kızılelma, Ak Parti Sarıçam İlçe Başkanı Erah Ceylan, Sarıçam Ülkü Ocakları Başkanı Seyfettin Gündoğdu, Sarıçamlılar ve basın mensupları katıldı.

Törende konuşma yapan Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ şu ifadelere yer verdi:

“Türklerin ata yurdu Türkistan’dan ana yurdumuz Anadolu’ya uzanan bir kahramanlık destanını gelecek nesillere ulaştırmak için, milli bir gayenin ürünü olarak yapmış olduğumuz Türkistan Korbaşılar Parkı ve Şir Muhammed Bek Anıtı’nın açılış törenine hoş geldiniz, şeref verdiniz.

AYRI BİR GURUR VE ONUR YAŞIYORUZ

Bugün burada ayrı bir gurur ve onuru yaşamanın sevinci içindeyiz. Aynı soydan gelen, kardeş bağımsız Türk Devletlerinin bayrakları altında, bundan yüzyıl önce bu bayrakları Türkistan coğrafyasında dalgalandırmak için, Milli İstiklal Hareketi’ni başlatan Korbaşıların lideri olan Şir Muhammed Bek ve onunla mücadele eden şehit ve gazilerin hatırasını ve kahramanlık destanlarını bu parkta yaşatacak olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

ATALARIMIZIN KUTSAL MÜCADELESİ BİZLERİ BURADA BİRLEŞTİRMİŞTİR

KORBAŞILAR, 1920’li yıllarda Türkistan’da bağımsızlık mücadelesi verirken, aynı yıllarda atalarımız Çukurova topraklarında KUVAYI MİLLİYE olmuşlar, işgalci Fransızlara karşı bağımsızlık mücadelesi vermişlerdir. Atalarımızın canları pahasına verdikleri kutsal mücadele bugün bizleri burada birleştirmiştir.

BİRİZ VE BERABERİZ

Ne mutlu bizlere ki; bugün bu topraklarda hür ve bağımsız olarak, Türk bayraklarının altındayız. Biriz ve beraberiz.   Ve inanıyoruz ki, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi bir gün muhakkak Türk Birliği altında birleşeceğiz. Tarihe büyük bir kahramanlık destanı bırakan Şir Muhammed Bek ve kahraman askerlerini rahmet ve saygıyla anıyorum.

HERKESE AYRI AYRI TEŞEKKÜR EDİYORUM

Katkılarından dolayı Türkistanlılar Derneği Başkanımız Osman BEG ve Fahri konsolosumuz İlker MEDENİ beylere, katılımlarından dolayı saygıdeğer Büyükelçimize ve sizlere ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Türkistan Korbaşılar Parkı ve Şir Muhammed Bek Anıtı’nın Hayırlı olmasını diliyorum.

Bugünün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü olması vesilesiyle bu kahramanları büyütüp vatanları için yetiştiren başta şehit annelerimiz olmak üzere, tüm kadınlarımızın gününü kutluyorum.”

Türkistan Korbaşılar Parkı ve Şir Muhammed Bek Anıtı’nın açılış kurdelesi kesildikten sonra Özbek pilavı ikram edildi.