Kadınlar bir kez daha haykırdı: Biz varız! | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

Kadınlar bir kez daha haykırdı: Biz varız!

Bu haber 08 Mart 2019 - 15:35 'de eklendi ve 59 views kez görüntülendi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana İl Kadın Kolları 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla Adana Büyükşehir Belediyesi önünde kitlesel basın açıklaması yaptı. İl Kadın Kolları Başkanı Yasemin Yılmaz, kadınların yaşamın her alanında var olduğunu belirterek, kadınların yaşadığı sorunlara çözüm bulunmasını istedi.

Adana Milletvekilleri Ayhan Barut, Burhanettin Bulut, Orhan Sümer, Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Zeydan Karalar, Seyhan Belediye Başkan Adayı Akif Kemal Akay, CHP Seyhan İlçe Başkanı Ahmet Dardağan, CHP Adana İl Gençlik Kolları Başkanı Av. Güven Özdemir, CHP kadın ve gençlik kolları ile kadın örgütleri ve yurttaşların katılımıyla gerçekleştirilen basın açıklamasında Yasemin Yılmaz şunları söyledi:

“8 Mart, Dünya Emekçi Kadınlar günü, kadınların hak ve eşitlik isteklerini dile getirdikleri, kadın olmaktan dolayı yaşadıkları sıkıntılara dikkat çektikleri, her türlü baskı ve şiddete karşı bir araya geldikleri bir gün olup, aynı zamanda dünya kadınları arasında da bir dayanışma ve birlikte mücadele etmenin anlamını ifade eder.

Ülkemizde yaşanan tüm krizlerden ve olumsuzluklardan en çok kadınların ve çocukların etkilendiğini biliyoruz.  Eğitimin, sağlığın, yargının, KHK’lar ve torba yasalarla yönetildiği, kadınların da adeta bu torbalara konularak hayatın her alanından uzaklaştırılmaya çalışıldığı, adaletin ve özgürlüklerin olmadığı bir siyasi anlayışa karşı birleşmeliyiz.

 Bugün de iktidar eliyle gerçekleştirilen özelleştirme, taşeronlaştırma uygulamaları ve esnek çalışmanın yaygınlaşmasıyla, kadın emeğinin sömürüsü artmakta, büyüyen işsizlik ve yoksullaşmayla kadınlar, ev eksenli çalışmaya itilerek güvencesiz ve sosyal haklardan yoksun bırakılmaktadır. 20 milyon kadınımız iş gücüne dâhil olamamakta ve % 43’ü kayıt dışı çalıştırılmaktadır. Kadınların erkeklerle aynı şekilde iş tercihi yapmaları kısıtlansa da “ eşit işe, eşit ücret mücadelemiz yılmadan devam edecektir.

 Siyasi iktidarın, eğitimdeki temel sorunları çözmek bir yana, eşitsizliği daha da derinleştirdiği, kız çocuklarını eğitimden sistemli olarak uzaklaştırdığı görülmektedir.

Kız çocuklarının eğitim haklarından mahrum bırakılarak evlenmeye ve anne olmaya zorlanması, çocuk gelin ve çocuk anne gerçeğini giderek büyütmektedir.

 Siyasi iktidarın “Toplumsal Cinsiyet Eşitliğini“ kavramına dahi tahammülü olmadığı,

“Evlilikte itaat et rahat et “ anlayışları,  kadınları edilgen ve toplumsal eşitlikten uzaklaştırmaktadır. Bu anlayış şiddetin ve istismarların yolunu açmakta ve üstünü örtmektedir. Geçtiğimiz dönemde cinsel istismar ve cinsel saldırıların artmasına yol açacak yasal düzenlemeler gündeme gelirken, kadına ve çocuğa yönelik çok sayıda taciz ve tecavüz olayı yaşanmıştır Sadece 2019 Ocak ve Şubat ayı içerisinde 31 kadın öldürülmüş olup istismar vakaları buna dahil değildir. Adil yargılamalar yapılmadığı, caydırıcı cezalar verilmediği, önleyici tedbirler uygulanmadığı müddetçe, şiddet boyut değiştirerek sürmeye devam edecektir. Uluslararası sözleşmelerin gereğinin yapılmasını, toplumsal cinsiyet eşitliğinin hayatın her alanında yaygınlaştırılması ve eğitim müfredatlarına alınması gerektiğini yüksek sesle ifade ediyoruz.

 Seçimler kadınların emeği üzerinden yapılırken, siyasal olarak hak ettiğimiz yerde olduğumuzu ne yazık ki söyleyemeyeceğiz. Ancak siyasette yönetim ve karar mekanizmalarında  %50 eşitlik ve fermuar sistemi sağlanana kadar mücadelemizden vazgeçmeyeceğimizi de belirtmek istiyoruz. Sığınaklarda kalan kadınlarımızın oy kullanabilmesi için YSK’ı tedbir almaya davet ediyoruz.

 Sonuç olarak yaşamın her alanında yan yana, el ele, omuz omuza farklılıklarımızın zenginliğimiz olduğunu unutmadan mücadele veren Dünyadaki ve ülkemizdeki tüm kadınların her türlü şiddete, emek sömürüsüne karşı mücadelesinde dünde olduğu gibi bugünde var “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününde” bir kez daha haykırıyoruz ve diyoruz ki…

 -Laiklikten, Atatürk ilkelerinden, Cumhuriyetin ve Demokrasinin kazanımlarından asla taviz vermeyeceğiz.

– Her zaman için barıştan ve eşitlikten yana olmaya ısrarla devam edeceğiz.

 SUSTUĞUMUZ ZAMANDA KORKARIZ.ÖYLEYSE KONUŞALIM DAHA İYİ.”